Arşivler

Ofis çatışmalarından kaçının

Yeni işinizde, takım arkadaşlarınızla uyumlu çalışarak stres ve gerginliklerden uzak durmanız başarılı bir kariyer için ‘olmazsa olmazlarınız’… 

İşinizde ilk günleriniz, hayal ettiğiniz kariyer artık size çok yakın. İş yerinizde aynı ortamı paylaştığınız, birlikte iş bölümü yaptığınız insanlarla yakalayacağınız uyum, bu yolda önünüzü açıp işlerinizi kolaylaştıracak ya da hızla sizi olumsuzluğa itecek faktörlerin başında geliyor, bunu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. İster bireysel ister ekip çalışmasının hakim olduğu bir işyerinde çalışın, takım arkadaşlarınızla olan ilişkiniz, iş hayatınızdaki verimliliğinizi etkileyecektir. Gününüzün büyük bir kısmını birlikte geçirdiğiniz iş arkadaşlarınızı kişisel olarak sevmek zorunda değilsiniz tabii, ancak onlardan nefret etmek, işinizle ilgili ortak konularda gerginlikler yaşamak strese bağlı bir motivasyon kaybını beraberinde getirecektir.Öncelikle kendi öfke yönetiminizi doğru yapmalı ve kontrollü hareket etmeyi başarmalısınız. Sonrasında ise, karşınızdaki insan sinirli ya da gergin olduğunda bu durumu nasıl aşabileceğinizi öğrenmelisiniz. Yüksek motivasyon ve bunun getirisi olan başarı için, insan ilişkilerinde, özellikle anlaşmazlık ve kızgınlık anında dikkat edilmesi gereken, uygulandığı zaman işleri kolaylaştıracak bir kaç önemli noktayı sizlerle paylaşıyoruz…

Önce durumunuzu analiz edin
Çalışma sırasında sizi sinirlendiren etkenlerin analizini yapmak, doğru davranışı arkasından getirecektir. Öncelikle neden böyle hissettiğinizin yanıtını bulun ve emin olun, ardından bu hissin davranışlarınıza nasıl yansıdığını kendi üzerinizde gözlemleyin. Çünkü hisler, davranışları etkileyecektir. Genel kanı, sinirin yansıtıcı özelliği olduğudur. Bu nedenle kendinizi etkili bir şekilde kontrol edebildiğiniz sürece, zor durumların oluşmasına neden olan kişi de siz olmazsınız.

Yargılamayın  
Olayları izleyip doğru ve yanlışı yargılamaya çalışmak yerine; izleyip bilgi toplamaya, anlamaya çalışın. Böylece gergin ortamlarda, gergin çalışanlara karşı bir savunma sistemi geliştirmiş olursunuz. Bu noktada önemli olan, kızgınlığın kaynağını bulup çıkarmak ve ona yoğunlaşmaktır, yargılamak değil.

Gerginliği çözmek için zamanında müdahale edin
Çalışma arkadaşınızla bir gerginlik ve tartışma yaşadınız. Hemen konuşup çözmeye çalışmayın, çünkü düşüncelerimizi biraz dinlendirip nefes aldığımızda doğru olanı daha net görme imkanı bulmamız mümkün. Ancak bu işi bir sonraki güne de ertelemeyin. Uzun süre ertelemek de, her iki tarafın kızgınlığını azaltmak yerine çoğaltabilir. Öncelikle kendinize ve ona zaman tanıyın. Sonuçta ikiniz için de zor bir konuşma sizi bekliyor olacak. Bu süre zarfında neler söylemek istediğinizi prova edin ve değerlendirin.

İyi bir dinleyici olun
Sinirli olan karşı tarafa, kendini ve öfkesini açıklaması için fırsat verin. Mantık çerçevesi içinde duyarlı davranıp esnek olmak ve tolerans göstermek, dikkatli dinlemenizi ve doğruları daha net görmenizi sağlayacaktır. Bazı insanlar, başka nedenlerden kaynaklanan gerginliklerini, bununla ilgisi olmayan insanlara yansıtırlar. Bu tip hatalı davranışlara daha çok otorite sahibi çalışanlar düşmektedir. Öfkenin kaynağı doğru adresten çok uzak olsa bile, karşınızdakini dinlemek çok önemli bir ilk adımdır.

Sorunu paylaşın
Tüm bu aşamaları geçtiniz. Ancak takım arkadaşınızla uzlaşamıyor, sizi dinlemesini sağlayamıyorsunuz. Yöneticinizle bu konuyu paylaşmaktan ve birlikte bir çözüm aramaktan çekinmeyin. Sorunların ortaya dökülerek çözülmesi ve tarafsız bir yönetici tarafından orta yol bulunması her iki taraf için de rahatlatıcı olacaktır.

 

Gazeteci olmak için yola çıkarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Basın Yayın eğitimi aldı. Sektörel yayınlarda tecrübe kazanan, 2007 yılında Kariyer’de Editör olarak çalışmaya başlayan Nogay, 2011’den bu yana Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapıyor.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.