Günümüzün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofis ortamında sağlıklı beslenmek her zaman mümkün olmuyor. Toplantılar, seyahatler, stres faktörü derken düzensiz beslenme ve sınırlı hareket eninde sonunda kilo alınmasına neden oluyor.

Uzmanlar tarafından birçok hastalığın en önemli nedeni görülen stres faktörü, kilo alımında da oldukça etkili oluyor. Prof. Dr. Gürsel Turgut’a göre çalışma hayatının getirdiği statü ve başarısızlık  korkusu, maddi kaygılar gibi etmenler kontrolsüz kilo alımının en önemli nedenlerinden. Stresin insan bedeninde birçok etki yarattığını ifade eden Prof. Dr. Turgut; herhangi bir stres faktörüyle karşı karşıya kaldığında insanların kanındaki stres hormonlarının sürekli yüksek seviyede kaldığını bu durumun vücutta insülin direncini artırarak kilo alınmasına neden olduğunu söylüyor. İş hayatındaki hızlı kilo alımının bir diğer önemli nedeni olarak da yo-yo etkisini görüyor ve ekliyor; farklı birçok diyet yöntemini deneyen ancak başarılı olamadığını düşünenler diyeti bırakır bırakmaz hızla kilo almaya başlıyor ve bu kaçınılmaz sonu getiriyor.  Tüm bu sorunlara neden olan genetik kodların araştırılması gerektiğine inan Prof. Dr. Turgut: “Artık bütün dünyada kişiye özel beslenme genetiğiyle gerçek ve doğru bir şekilde beslenmenin planlanması, kilo sorununa bütünsel ve çözüm odaklı yaklaşımın temellerini oluşturuyor” diyor.

Bu noktada uzmanlara kulak verip, kilo alımının altında yatan genetik faktörleri incelemek en önemli püf nokta. Bunun dışında alacağımız küçük birkaç önlemle ofis yaşamımızı daha kaliteli hale getirmemiz de bizim elimizde. Hadi, gel ofiste fit kalmana destek olacak önerilerimize bi’ göz at!

Kahvaltı yapmadan güne başlama

Kahvaltının metabolizmamızı hızlandırdığı artık çok bilinen bir gerçek. Küçük birkaç atıştırmalık bizi güne hazırlamaya yetecektir. Mümkün olduğunca erken kalkıp, kalorisi düşük ama besleyici ürünlerden oluşan bir kahvaltı yapmak seni güne hazırlayacak ve enerji verecektir.

Olabildiğince hareket et

Masa başında çalışırken hareket alanın oldukça kısıtlı, ancak öğle molandan vakit ayırarak basit birkaç egzersiz yapabilirsin. Asansör kullanmak yerine merdivenleri kullanmayı tercih edebilirsin.

Kahve içmeyi abartma

Güne kahve içmeden başlayamıyor tüm gün de içmeye devam ediyorsan; kahveden faydadan çok zarar görebilirsin. Güne başlarken ya da ara öğünde içeceğin şekersiz ve kremasız bir kahve senin için ideal olacaktır.

Su içmeyi önemse

Öyle düşünüyoruz ki kilo vermek ya da form tutmak konusunda en kolay yapılabilecek ve en ihmal edilen şey su içmek!  Su içmek konusunda sıkıntı yaşıyorsan gözünün önünde bir matara bulundurabilir ya da suyunun içine nane, salatalık, tarçın koyarak suyunu tatlandırabilirsin.

Tatlı krizlerine dur de

Belki de en zor konulardan biri tatlı yeme isteğine dur diyebilmek! Açlık ihtiyacından çok mutlu hissetmek için tükettiğimiz bu besinler aslında göründükleri kadar tatlı sonuçlar doğurmuyor. Bu nedenle kalorisi düşük meyveler ya da hemen her yerde yanında taşıyarak tüketebileceğin kuru meyvelerden  destek alarak bu krizleri hafifletebilirsin.