Üniversiteden mezun oldun ve artık resmi olarak “gerçek” dünya ile yüzleşme vaktin geldi! Finansal bağımsızlık, kariyer ve daha pek çok şey seni bekliyor… Hazır mısın?

Öğrencilik hayatın artık geride kaldı. Şimdi önünde seni bekleyen uzun bir gelecek var. Yetişkinlik hayatına attığın bu adım, ilk etapta sana ürkütücü gelebilir ancak, hemen gözünü karartmamanda fayda var. Altta yer alan dört maddeye dikkat ederek ve bilinçli adımlar atarak mutlu olacağın bir kariyere sahip olabilirsin.

Hızlı karar alma

Üniversiteden mezun olmak güzel olduğu kadar kaygıların yoğun bir şekilde yaşandığı da bir dönemdir.  Henüz ne yapmak istediğine karar verememiş olabilirsin. Bunun için canını sıkmana gerek yok! Aceleci davranıp yanlış kararlar almak sonrasında pişman olmana ve daha çok vakit kaybetmene neden olabilir. Bu nedenle ne yapmak istediğinden emin olmaya yönelik adımlar atabilirsin. Hayalindeki meslekle ilgili bilgi edinerek, o alanda staj yaparak ve o alanda çalışanların yorumlarını öğrenerek hem fikir edinebilir hem de daha doğru kararlar verebilirsin. Panik yapıp gördüğün her işe başvurmak yerine, kariyer hedeflerine uygun bilinçli adımlar atman çok daha önemli.

Yüksek lisansa sığınma!

Eğer üniversite hayatın boyunca akademisyen olmak tek hayalinse, elbette mezun olur olmaz akademik hayatına yönelik adım atabilirsin. Ancak üniversitede kalarak işe girmeyi bir yıl daha ertelemeyi planlıyorsan yüksek lisans yaptığın alanın kariyerin için yararlı olacağından emin ol. Aksi halde yüksek lisans eğitimini korkularınla yüzleşmemek için tercih ediyorsan bu durum hem iş hayatını geç keşfetmene hem de korkularının daha da büyümesine neden olabilir.

Fırsatın ayağına gelmesini bekleme

Sadece yeni mezunlar için değil, diğer çalışanlar için de geçerli olan altın kural: Fırsatın ayağına gelmesini bekleme! CV’ni doldurmuş ve iş başvurularında bulunmuş olabilirsin. “Beni aramıyorlar”, “Başvurularıma geri dönüş alamıyorum”, “Yaptığım başvurular hiçbir işe yaramıyor” diye düşünüp kendini çaresiz hissedebilirsin. Ama unutma ki pek çok kişi senin şu an geçtiğin süreçten geçti. Senden sonrakiler de geçecek… Bu nedenle oturup şansının açılmasını beklemek yerine kendi şansını yarat. Seni neden işe almaları gerektiğini anlatan, o işi neden çok iyi yapabileceğini ifade ettiğin etkili bir önyazı hazırla. Sonrasında ise iş ilanlarına standart başvuru yapmaktan vazgeç, başvurduğun pozisyona ve şirkete göre CV’ni düzenle. Yaptığın her başvurunun iyi düşünülmüş olmasına dikkat et ve kendini eve kapamaktan vazgeç. Vaktini iyi değerlendirerek kendini ne kadar geliştirirsen seçme şansın da o kadar yüksek olur.

Sadece sektörün büyük oyuncularına başvurma

Evet, büyük şirketlere odaklanmak cazip gelebilir, ancak hemen herkes aynı düşüncedir. Bu nedenle iş hayatına her zaman büyük, herkes tarafından bilinen şirketlerde başlamak, her zaman için atılması gereken en doğru adım olmayabilir. Bu nedenle yeni mezunlara kapısını açan, onları yetiştirmek isteyen orta ve küçük ölçekli şirketleri göz ardı etme. Hem daha fazla vakit kaybetmeden iş hayatına atılabilir ve dolayısıyla daha erken deneyim kazanabilir hem de daha fazla yükselme ve başarılı olma şansı yakalayabilirsin.