İş bulma sürecinin sadece ilanlara başvurmaktan ibaret olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İşverenlerin dikkatini çekebilmek için özgeçmişinizin içeriğini geliştirmeniz ve sık sık güncellemeniz gerekiyor.

İletişim bilgilerinin  hatasız, iş tanımlarının net, yetkinliklerin detaylı, eğitim bilgilerinin ise eksiksiz  şekilde yer aldığı bir özgeçmiş ile kendinizi en kısa yoldan işverene anlatabilirsiniz. Güncellenmiş bir özgeçmişin sizi her zaman bir adım öteye taşıyacağını unutmayın ve bu 8 ipucunu hemen uygulamaya başlayın.

Güncellik

giphy (5)

En az ayda bir kez olmak üzere düzenli aralıklarla özgeçmişinizi gözden geçirin. Eğer aktif olarak iş arıyorsanız özgeçmişinizi sık gözden geçirmeniz çok daha faydalı olacaktır. Her ayın 1’i ya da 15’i gibi hatırlanabilir bir tarihi güncelleme için ayırabilirseniz iş arayışınızı daha sistematik bir hale getirebilirsiniz.

 

Uyumluluk

giphy (19)

Aylık özgeçmiş kontrolleriniz sırasında ilgilendiğiniz pozisyonların değişip değişmediğinden emin olun. Çünkü çalışma trendlerine göre kategori isimleri farklılık gösterebiliyor. Eğer değişmişse özgeçmiş içeriğinizin iş kategorisinin içeriğiyle uyumlu olmasına dikkat edin. Örneğin, “Kurumsal Satış Uzmanı” yerine pozisyona artık “Kurumsal Müşteri Yöneticisi” deniliyor olabilir. En çok ilgilendiğiniz pozisyonun gerektirdikleriyle özgeçmişinizin uyum sağlaması da lehinize olacaktır.

 

Canlılık

giphy (4)

Özgeçmişinizin içeriğini canlı tutmaya çalışın. Örneğin, altı ay önce yürüttüğünüz kısa bir projeye CV’nizde sonuçlarıyla birlikte yer verin. Projenin gelişiminize neler kazandırdığı ya da kariyerinizi nasıl etkilediği gibi bilgiler de İnsan Kaynakları uzmanlarının dikkatini çekecektir. Bazen size önemsiz gelen küçük başarılarınız da işverenler için ilgi uyandırıcı olabilir.

 

Özenlilik

giphy (11)

Yazım ve dilbilgisi hatalarınızı kontrol edin. Daha önce defalarca okumanıza rağmen hiç dikkat etmediğiniz bir kelime yalnışıyla karşılaşabilirsiniz. Hatta bir önceki cümlemizi referans alıp tekrar okuyun. İlk bakışta yanlış kelimesindeki hatayı göremediyseniz özgeçmişinizi farklı bir kişiye okutmanız da faydalı olabilir.

 

Dinamiklik

giphy (7)

Yeteneklerinizi, başarılarınızı ve eklediğiniz diğer bilgilerin sizi dinamik bir şekilde sunmasını sağlayın. Bu yüzden kendinizi anlatırken kullandığınız her cümlenin kesinlikle tek düzelikten uzak olması şart.

 

Çekicilik

giphy (13)

Özgeçmiş fotoğrafınıza yeniden bakın. Yetenekleriniz kadar fotoğrafınızın profesyonelliğiyle de değerlendirileceğinizin bilincinde olmalısınız. Tüm yüzünüzün göründüğü ve bir gömlekle çektirdiğiniz bir fotoğraf özgeçmişinizin çekiciliğini ve okunabilirliğini artıracaktır.

 

Yetkinlik

giphy (21)

Mesleki yetkinlikleriniz listesini sürekli güncel tutun. Böylece işverene bilgi ve becerilerinizi aktif olarak geliştirdiğinizi gösterebilirsiniz. Hangi işi yaparsanız yapın, uzmanlık edindiğiniz iş alanında ortaya çıkan son uygulamaları takip etmeniz size artı puan kazandıracaktır.

 

Sadelik

giphy (272)

Okuldan yeni mezun olup iş aramaya başladığınızda özgeçmişinize yazacak pek de fazla bir şey bulamamıştınız. Hatta “zengin görünsün” diye birçok bağlaç ve gereksiz bilgiye yer vermiştiniz… Şimdiyse deneyimleriniz ve güncel hedeflerinizi göz önüne alarak daha önce eklediğiniz laf kalabalıklarını elemenin vakti geldi! Sayfalarca yazmaya gerek yok, en iyi özgeçmiş kısa ve öz olandır.