Universum tarafından yapılan gençlik araştırmasına göre Türkiye’deki öğrencilerin yüzde 18’i üniversiteden mezun olduktan sonra kendi işini kurmayı düşünüyor. Araştırmanın gerçekleştirildiği 55 ülke arasında, buna en yakın oran yüzde 11 ile Polonya. 

startup

Universum İdeal İşveren Araştırması 2015, Türkiye’de, 30’dan fazla üniversitede, 34 bin 465 öğrenci ile gerçekleştirildi. Bu yıl üçüncüsü yapılan araştırmada, ilk defa bu yıl 0-3 yıl arasında iş tecrübesi olan, genç profesyonel Y kuşağı temsilcilerinden 7 bin 672 kişiye de sorular yöneltildi. Böylece Y kuşağının iş hayatına girdikten sonra bakış açısındaki değişimler de ortaya konuldu. İktisadi İdari Bilimler, Mühendislik, Sosyal Bilimler gibi farklı eğitim alanlarından öğrencilere ulaşılarak; fonksiyonlar arasında tercihlerin nasıl değiştiği de araştırıldı.

Bu yıl Koç Holding hem İktisadi ve İdari Bilimler, hem de Sosyal Bilimler alanında eğitim gören öğrenciler ve genç profesyoneller arasında birinci sırada yer aldı. Mühendislik ve IT okuyan öğrencilerin birinci tercihi ise Aselsan oldu. Mühendislik ve IT kökenli genç profesyonellerin ideal işveren sıralamasında ilk sırada Google yer aldı.

evrimkuranUniversum Ortadoğu Direktörü ve Dinamo Danışmanlık Yönetici Ortağı Evrim Kuran, gençlerin kendilerine ulaşan, dijital dünyada yer alan ve kurum değerlerini yansıtan sosyal sorumluluk çalışmalarını yürüten şirketleri tercih ettiklerini belirtti. Holding yapılarının farklı sektörlerde deneyim kazanma  ve yurt dışına açılım yapabilme imkanı sunmasından dolayı da öne çıktığını söyleyen Kuran, gençlerin girişimci arzularını fark eden ve bunu kurum içinde tatmin edebilen şirketlerin önümüzdeki dönemde tercih edileceğini sözlerini ekledi.

Y kuşağı sadık olduğunu düşünüyor

Araştırma kapsamında, Y kuşağı temsilcilerine kendilerini nasıl tanımladıkları soruldu. Y kuşağı hakkında sadakatsiz, sık iş değiştirir ve sorumluluk düzeyi düşük gibi görüşlerin hakim olmasına rağmen; araştırma kuşaklar arasında sadakat ve sorumluluk kavramlarına bakış açılarının farklı olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 73’ü kendilerini sorumluluk  sahibi ve sadık olarak görürken; diğer öne çıkan özellikleri arasında yüzde 71 oranla network kurabilme becerisi, yüzde 55 dikkatli ve yüzde 52 meydan okuyan olma yer alıyor.

Universum’un araştırmasında çıkan çarpıcı sonuçlardan birisi de Türkiye’deki öğrencilerin yüzde 18’inin mezun olunca kendi işini kurmayı düşünmelerini söylemeleri. Araştırmanın gerçekleştirildiği 55 ülke arasında, buna en yakın oran yüzde 11 ile Polonya.

Araştırma sonuçları kapsamlı olarak 6 Kasım’da, Shangri-La Bosphorus İstanbul Oteli’nde düzenlenecek İşveren markası konferansı People Make the Brand 2015’te sunulacak.

İktisadi ve İdari Bilimler Öğrencilerine Göre Türkiye’nin İdeal İşverenleri 2015

 1. Koç Holding
 2. Sabancı Holding
 3. Türk Hava Yolları
 4. Google
 5. Microsoft
 6. Doğan Holding
 7. Türkiye İş Bankası
 8. The Coca Cola Company
 9. Unilever
 10. Ziraat Bankası

Sosyal Bilimler Öğrencilerine Göre Türkiye’nin İdeal İşverenleri 2015

 1. Koç Holding
 2. Türk Hava Yolları
 3. Sabancı Holding
 4. Google
 5. TÜBİTAK
 6. Microsoft
 7. Samsung
 8. Doğan Holding
 9. IKEA
 10. Eczacıbaşı Grubu

Mühendislik ve IT Öğrencilerine Göre Türkiye’nin İdeal İşverenleri 2015

 1. Aselsan
 2. Google
 3. Microsoft
 4. Koç Holding
 5. Türk Hava Yolları
 6. TÜBİTAK
 7. Sabancı Holding
 8. Samsung
 9. TAI (TUSAS)
 10. Roketsan

Genç Profesyonellere göre Türkiye’nin İdeal İşverenleri 2015 – İktisadi ve İdari Bilimler

 1. Koç Holding
 2. Google
 3. Sabancı Holding
 4. Türk Hava Yolları
 5. Unilever
 6. Microsoft
 7. The Coca Cola Company
 8. Ziraat Bankası
 9. Eczacıbaşı Grubu
 10. Procter & Gamble (P&G)

Genç Profesyonellere göre Türkiye’nin İdeal İşverenleri 2015 – Sosyal Bilimler

 1. Koç Holding
 2. Türk Hava Yolları
 3. Google
 4. TÜBİTAK
 5. Sabancı Holding
 6. Microsoft
 7. The Coca Cola Company
 8. Eczacıbaşı Grubu
 9. Aselsan
 10. Doğan Holding

Genç Profesyonellere göre Türkiye’nin İdeal İşverenleri 2015 – Mühendislik ve IT

 1. Google
 2. Türk Hava Yolları
 3. Microsoft
 4. Aselsan
 5. Koç Holding
 6. TÜBİTAK
 7. Unilever
 8. Turkcell
 9. Sabancı Holding
 10. Siemens