Pazartesi günleri çalışanlara neden zor geliyor?

“Pazar günlerini seviyorum, ama ertesi günün pazartesi olduğu aklıma gelince üzülüyorum.” düşüncesi çoğu çalışanın aklında yer alıyor. Peki, pazartesi günü neden birçok çalışan için daha zor? Uzmanlar bu konuda bakın hangi 5 nedeni sıralıyor? Pazartesi sendromu neden zor?

Yeni haftaya başlamanın zor olduğu hemen her dönem konuşulur, gündeme gelir. Keyifli bir tatilin ardından pazartesi günü işe gitmekte zorlandığını aktaranların oranı öyle sanıyoruz ki azımsanmayacak düzeyde.

Uzun süren bir pazar kahvaltısı ve sevdiklerimizle geçirilen keyifli vaktin ardından gelen pazartesi günü, çoğu çalışanın stres olmasına neden oluyor. Öyle ki en profesyonel, en başarılı, en çok kazanan insanlar bile güzel bir tatilin ardından pazartesi günü işe gitmekte zorlanıyor. Çalışanlar arasında kötü bir şöhrete sahip olan pazartesinin, psikolojik sendrom yaratabilecek kadar güçlü olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bu günün çalışanlar için neden bu kadar zor olduğunu şu 5 başlıkta topluyor:

Doğal biyoritmin bozulması

Zihnimiz çoğu zaman biyolojik saatimize bağlı çalışıyor. Hafta içi erken, hafta sonu daha geç saatlerde uyanmak ise bu biyolojik saati olumsuz etkileyebiliyor. Uzmanlara göre iki günlük fazla uyku, vücut saatini ortalama 45 dakika bozuyor ve bu durum pazartesi sabahı uyanmayı daha da zorlaştırıyor.

Özgürlük duygusunu kaybetme hissi

Yoğun bir haftanın ardından gelen iki günlük tatil, birçok çalışana ilaç gibi gelse de özgürce geçirilen bir vaktin ardından rutine dönme fikri çalışanları mutlu etmiyor. İnsanların pazartesiyi bu kadar zor bulmasının en açık nedenlerinden birini, iki günlük bağımsızlıktan sonra gelen sorumluluk hissi oluşturuyor.

İşinden memnun olmama

İşinden memnun olmayan çalışanlar için pazartesi günü işbaşı yapmak daha da zor bir hal alıyor. Gallup tarafından yapılan ve 142 ülkeden çalışanın katıldığı anket, çalışanların %63’ünün işi için motivasyonu olmadığını ve pazartesi günlerini bu nedenle sevmediklerini ortaya koyuyor. Pek çok insanın pazar geceleri kötü hissetmeye başladığını aktaran uzmanlara göre bunun en büyük nedenlerinden biri, çalışanların sevmedikleri işe hazırlanmaları gerektiğini düşünmeleri.

Bilinmeyene dair korku hissetme

Öngörülmeyen şeyler çoğu insan için korku kaynağı olabilir. Özellikle, yoğun bir hafta sonu yorgunluğunun ardından yaklaşan iş karmaşası çalışanların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Etki altına girme

“Pazartesi zor bir gün.” ve “Pazartesi günleri işte verimli olamıyorum.” gibi duyulan yaygın ifadeler, o şekilde düşünülmese bile bir süre sonra inandırıcı gelebiliyor. Pazartesi günlerinin küresel olarak kötü bir algıya sahip olduğunu vurgulayan uzmanlar, kültürel mitlerin abartılmasıyla çalışanların da bu düşüncelere yenik düşebileceğini ifade ediyor.

Pazartesi dahil haftanın her günü keyifle çalışacağın yeni bir iş arıyorsan, iş ilanlarına göz atmanı öneriyoruz.

Kaynak: Laba