Açıkhava reklamcılığının önde gelen firmalarından Penta Reklam, otomotiv, petrol, tekstil, eğlence, gıda ve hizmet sektöründen pek çok firmaya hizmet veriyor. Samandıra’daki yeni fabrikasında faaliyetlerine devam eden Penta Reklam, yurt içinde edindikleri başarılı firma imajını yurt dışı pazarlarda da konumlandırmayı hedefliyor. Çok geniş bir hizmet yelpazesine sahip olan Penta Reklam’ın İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ebru Eras şirketle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Penta Reklam’ın gelişim sürecinden bahseder misiniz? Şirketinizin sektör içindeki konumu nedir? 1995 yılında, açıkhava reklam sektöründe faaliyet göstermeye başlayan firmamız emin adımlarla büyümeye devam etmektedir. Penta Reklam açıkhava reklam sektöründe faaliyet göstermekte olan sayılı firmalardan biri olmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Firmamız 2005 yılı başından itibaren 10 bin metrekare genişliğindeki Samandıra’daki yeni fabrikasında tasarımdan imalata, imalattan sevk ve montaja kadar geniş bir hizmet yelpazesinde müşterilerine hizmet vermeyi sürdürmektedir.
Kimlerle çalışıyorsunuz? Ne tür hizmetler sunuyorsunuz? Hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz?
Kuruluşumuzdan bugüne, hizmet verdiğimiz firmalar ağırlıklı olarak otomotiv, petrol, tekstil, eğlence, gıda ve hizmet sektöründe yer almaktadır. Penta Reklam, kurumsal kimlik çalışması çerçevesinde fuar, stand, mağaza tasarımları ve imalatı, bina, çatı, yol panoları tasarım ve imalatı ile A4 ebadından bina cephesi ölçülerine dijital baskı çalışmaları ve dekoratif araç uygulamaları hizmet başlıkları altında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Sektörün en önemli sorunu sizce nedir?
Açıkhava reklam mecrasına, firmalarca ayrılan bütçelerin yüzde 5-6 civarında olması ve son günlerde artan vergi oranları sektörün gelişmesini engelleyen başlıca etmenler olmaktadır.
 
Şirketinizde kaç kişi çalışıyor?
Şirketimiz çok ortaklı bir firma olup 182 kişilik bir ekiple çalışıyoruz.

Şirketinizin organizasyon yapısını anlatabilir misiniz? Hangi departmanlarınız var? Ne gibi görevler yürütüyorlar?
Şirketimiz bünyesinde Pazarlama-Satış Departmanı, Tasarım Departmanı, Dijital Baskı Departmanı ve Üretim Departmanı bulunmaktadır. Pazarlama-Satış Departmanı müşteri ilişkilerini yürütmekte, Tasarım Departmanı ise müşteri talepleri doğrultusunda creative çalışmalar yapmaktadır. Dijital Baskı Bölümümüz yüksek baskı kapasitesi ile iç mekan ve dış mekan baskılarını kaliteli ve hızlı bir şekilde üretebilmektedir. Üretim Departmanımız, müşterilerimizce talep edilen kurumsal kimlik uygulamalarını titiz bir çalışma doğrultusunda imal etmektedir. Tüm departmanlarımız, sınırsız müşteri memnuniyeti prensibi ile çalışmalar yapmayı kendilerine ilke edinmiş olan konusunda uzman personel ile çalışmaktadır.

Uzun vadede şirket adına planlarınız neler?
Yurt içinde edinmiş olduğumuz başarılı firma imajımızı yurt dışı pazarlarda da konumlandırmak ve hizmet verdiğimiz firmaların kurumsal kimliklerine değer katan bir çözüm ortağı olmayı devam ettirmek istiyoruz. Ayrıca toplam cirosumuzun en az yarısını yurt dışı satışlardan elde etmeyi hedefliyoruz.

Şirketinizde çalışacak adaylarda ne gibi özellikler arıyorsunuz?
Potansiyelini tam olarak kullanmaya istekli, kendi amaçları ile şirket amaçları arasındaki ilişkiyi kurabilmiş, öğrenmeye ve öğretmeye açık, pozisyonun gerektirdiği görevleri en iyi şekilde yapmasına olanak verecek özelliklere sahip, dinamik, grup çalışmasına inanan ve şirkette aile olma kavramına inanan insanlarla çalışmak istiyoruz.

Şirketinizde İnsan Kaynakları faaliyetleri nasıl yürütülüyor?
Şirketimiz bünyesinde İnsan Kaynakları Departmanı, ekonomik tedbirler nedeni ile Mart 2005 itibarı ile kaldırıldı. İşe alım, İcra Kurulu’nun İnsan Kaynakları’ndan sorumlu üyesince ve ilgili bölüm yöneticilerinin katılımı ile gerçekleşen ortak çalışmalar sonucunda yapılmaktadır. Firmamızda çalışmaya başlayan personel öncelikle uyum programına alınmakta ve şirketimizin tarihi, yapısı, organizasyonu, iş görme usulleri ve çalışma düzeni hususlarında bilgilendirilmektedir. Eğitim ihtiyacı tespit edilen personelimize ağırlıklı olarak kurum içi eğitimler ile destekliyoruz. Şirketimiz bünyesinde performans değerlendirme çalışanların iş başındaki etkinliklerinin dikkate alınması prensibi ile yürütülmektedir.

Kariyer.net’ten nasıl yararlanıyorsunuz?
Kariyer.net işe alım sürecinde öncelikle tercih ettiğimiz bir araç. 2004 Temmuz ayında üye olduğumuz Kariyer.net ile nitelikli personele kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Ayrıca bir rehber niteliği taşıyan çeşitli konularda bilgi edinebildiğimiz çalışmaları Kariyer.net’ten sağlayabiliyoruz. Kariyer.net ile başladığımız başarılı çalışmamızın artan ivme ile devam edeceğini umuyoruz.
 
“Yurt içinde edinmiş olduğumuz başarılı firma imajımızı yurt dışı pazarlarda da konumlandırmayı hedefliyoruz.”
 
İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ebru Eras’ın kısa özgeçmişi
1976 Kuzey Kıbrıs doğumlu Ebru Eras, Dokuz Eylül Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden 1997 yılında mezun oldu. 1998 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Uluslararası İşletme Yüksek Lisans programına katıldı. İş hayatına Sezginler Gıda’da Bölge Satış Koordinatörü olarak başlayan Eras, 2002–2004 yılları arasında GİMA TAŞ’de Non-Food Satın Alma Sorumlusu olarak görev yaptı. 2004 yılı başından bu yana Penta Reklam bünyesinde İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Üyesi ve Dış Ticaret Sorumlusu olarak görev yapıyor.