Referans yazmanın altın kuralları

4

İK uzmanlarının özgeçmişinizde incelediği tek şey nitelikleriniz ve çalışma deneyimleriniz değil. “Nasıl bir çalışan” olduğunuzu da öğrenmek istediklerine emin olabilirsiniz. Mülakatlarda bu soruyla sık sık karşılaşsanız da görüşmelerin son aşamasında referans kontrolünün çok sıkı yapıldığı ve mutlaka görüşlerinin alındığı artık biliniyor. Bu yüzden referans seçiminizi yaparken çok dikkatli olmalı ve onlarla ilgili bilgileri çok doğru vermelisiniz. Referansınızı  doğru seçmek için dikkat etmeniz gereken birkaç ayrıntı var.

referans290x150

Her tanıştığınız kişi referans sayılır mı?

Referans, sizi tanıyan kişilerin isimleri ve iletişim bilgileri olarak özetlense de her tanıdığınızın referansınız olmadığı da bir gerçek. Referans bildirmenin asıl amacı gelecekteki işvereninizin özgeçmişinizde belirttiğiniz şirketlerde çalışıp çalışmadığınızı kontrol etmesine ve iyi bir çalışan olup olmadığınızı analiz etmesidir. Vereceğiniz referanslar konusunda İK departmanlarının farklı talepleri olsa da en az iki referans  günümüz iş dünyasında ideal sayılabilir.

Referanslarınızı kimlerden seçmelisiniz?

Referanslarınızı aile üyeleriniz ya da en iyi arkadaşınızdan oluşturmak yerine son iş yerinizdeki yöneticinize öncelik vermelisiniz. Ayrıca başvurduğunuz pozisyona benzer sektörden eski bir yöneticinizin iletişim bilgilerini de paylaşabilirsiniz. Eğer sadece bir veya iki iş yeri tecrübeniz varsa referans olarak çalışma ortamında en çok iletişim kurduğunuz (eski müşteri, eski iş arkadaşı, vb) kişileri seçmelisiniz. Başvurduğunuz iş ilk işiniz olacaksa tarafsız karar verebilen iki kişiyi referans göstermelisiniz. Lisedeki öğretmenleriniz ve üniversitedeki okutmanlarınız hayattaki genel tutumunuz hakkında kefil olabilir. İlk akla gelen referanslar olan aile üyelerinizin ismini vermeniz ise kesinlikle profesyonel karşılanmayacaktır.

Referans adaylarınızla nasıl iletişim kurmalısınız?

Referanslarınızı özgeçmişinize eklemeden önce mutlaka onaylarını almalısınız. Herhangi birini bilgisi ve onayı olmadan referans göstermek sizin için riskli bir hareket olacaktır. Peki, onlara bunu nasıl söyleyeceksiniz? Önce potansiyel referansınıza konuyu anlatan bir mail gönderebilir, maile dönüş alamazsanız telefon açabilirsiniz. Referans olmak istememe ihtimallerini ise asla göz ardı etmeyin. Samimiyet kurduğunuz bir kişiyse direkt olarak aramanız ve konuyu anlatmanızda ise bir sakınca yok.

Ne zaman sormalısınız?

Başvuru yapmaya başlamadan hemen önce referanslarınızı bilgilendirmeyi unutmayın. İş görüşmesi için bir şirkete çağrıldığınızda mutlaka referanslarınıza da haber verin. Çünkü işe alım uzmanları referansları arar ve hakkınızdaki fikirlerini öğrenmeye çalışır. Aradıkları kişi, “İznim alınmadan referans gösterildim” derse bu sizin için pek de iyi olmayacaktır. Teklifinizi isteksizce onaylayan potansiyel referanslardan da uzak durmanızda fayda var.

Referanslarınız CV’nizde nasıl görünmeli?

Referanslarınızı seçtiniz, onlara haber verdiniz, peki CV’nizde nasıl yer vermeniz gerektiğini biliyor musunuz? Kişilerin adlarını ve pozisyonlarını belirterek referanslarınızı sırasıyla son çalıştığınız kurumdan başlayıp geriye doğru vermeniz isabetli olacaktır.

canancancv

Önceki İçerikMülakatların kritik soruları için ipuçları
Sonraki İçerikENSO Kişisel Gelişim Seminerleri Boğaziçi'nde!
Yazar Hakkında
Melike Çetinsaraç
Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nin Gazetecilik Bölümü'nde yazılı basın muhabirliği, TV muhabirliği ve foto muhabirliği alanlarında eğitim aldı. Son sınıfta Milliyet Gazetesi’nin Cumartesi-Pazar eklerinde bir yıl boyunca staj yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Radyo-Televizyon Yayıncılığı Bölümü'nden mezun oldu. Yedi yıldır birçok dergi için içerikler hazırlayarak fotoğraflar çekti.

YORUMLAR

 1. merhabalar 14 yıllık soguk satış pazarlamacıyımişimden ayrıldım fakat kariyer nette iş bulamıyorum
  56 dalda yüzyüze egitim sertifikaları aldım
  işimde ve ürün müşteri portföyünde ikna kabileyetim oldukça iyi KARAMAN bölgesi yerleşik pazarlama işi bulamıyorum
  saygılar
  iyi çalışmalar

 2. Ben referans yazmam ve vermem. Bana referans olması istenen kişiler, buna muktedir olsalardı zaten hala onlarla çalışıyor olurdum.

 3. Merhabalar ben cv hazırladım fakat resim kısmına resim yapıştırmayi yapamadim e-posta olarak yollamam gerekiyor resimi cvye yapışmış olarak nasıl yapabilirim teşekkürler.

YORUM YAP

Please enter your name here
Please enter your comment!