Kendinizle ilgili kısaca bilgi verir misiniz?
İ.T.Ü. Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 1989 yılında mezun olduktan sonra, Ohio Üniversitesi’nde uzmanlık konularım ile ilgili çeşitli seminer programlarına katıldım. 1989-1992 yılları arasında Türk Traktör A.Ş.’de Satınalma ve Planlama Uzmanı olarak çalıştım ve bu süre içinde “Satınalma Prosesinin Geliştirilmesi ve Malzeme Maliyetlendirme Sisteminin Kompüterize Edilmesi” ve “Optimum Yan Sanayinin Seçilmesi ve Yan Sanayi Geliştirme” Projelerinde aktif olarak yer aldım. Daha sonra Koç Holding bünyesindeki Metod ve Organizasyon Departmanında Beyaz Eşya Grubunda yer alan Bekoteknik ve Arçelik şirketleri için “İş Tanımları ve Ücret Sisteminin Geliştirilmesi” projelerinde görev aldım. Tofaş Oto Ticaret A.Ş. bünyesinde gerçekleştirilen “Yeniden Yapılandırma” ve Koç 2000 Projesi çerçevesindeki “İnsan Kaynakları Fonksiyonlarının Hayata Geçirilmesi” projelerinde Proje Lideri olarak görev aldım. İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak çalıştığım Vestel Şirketler Grubu’na bağlı şirketler bünyesinde Yeniden Yapılandırma, Proses Yönetimi ve İnsan Kaynakları Fonsiyonlarının Hayata Geçirilmesi (Ücret Yönetim Sistemi, Performans Yönetim Sistemi, Kariyer Planlama ve Organizasyonel Yedekleme v.b.) ” projelerini gerçekleştirdim. SAP Bilgi Sistemleri A.Ş.’de İnsan Kaynakları Paketinin Satış ve Pazarlama Danışmanlığını yürüttükten sonra, 1997/2000 yılları arasında Yeniden Yapılandırma ve İnsan Kaynakları Fonksiyonları konularında Freelance Yönetim Danışmanı olarak hizmeti verdim. 2000 yılından beri Sphere Consulting Services de yönetici ortak olarak çalışmaktayım.

Sphere Consulting Services hakkında kısa bilgi verebilir misiniz?
Sphere Consulting Services, Yönetim ve İnsan Kaynakları alanlarında danışmanlık hizmetleri sunmak üzere, uzun yıllar çeşitli sektör ve alanlarda profesyonel yönetici olarak çalışmış iki ortağın 2000 yılında bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Hizmet alanlarımız; İnsan Kaynakları Danışmanlığı, Stratejik Yönetim Danışmanlığı, CRM Danışmanlığı ve Eleman Seçme & Yerleştirme Danışmanlığını kapsamaktadır. Kadromuz, İnsan Kaynakları, Üretim, Satış ve Pazarlama, Bilgi Teknolojisi ve İşletme konularında uzman danışmanlardan oluşmaktadır. Şu anki çekirdek personel sayımız 9 kişidir. Bunun dışında yaklaşık 12 freelance danışman arkadaşımız bizimle çalışmaktadır.

Sphere Consulting Services’ın ve sektörün Türkiye’deki durumu ve geleceği hakkındaki fikirleriniz nelerdir?
Her sektörde olduğu gibi danışmanlık sektöründe de Türkiye içinde yoğun bir rekabet var. Rakiplerinize göre sizi güçlü kılacak en önemli unsur, müşteri nezdinden farklılık yaratabilecek düzeyde olan yeni
ürünleriniz / hizmetleriniz ve müşterilerinize verdiğiniz hizmetin kalitesidir. Sphere Consulting Services olarak hedefimiz tüm faaliyet alanlarımızda farklılık yaratabilecek düzeyde yüksek kalitede bir hizmet sunmak ve bu hizmeti sunabilmek için de bilgi birikimi yüksek, konusunda son derece deneyimli uzmanlarla çalışmaktır. Bu felsefemize bir örnek vermek gerekirse, sunmakta olduğumuz CRM danışmanlığı hizmetlerimiz içerisinde; normalde yalnızca bir “Teknoloji” olarak algılanan CRM projelerinde, “Süreç” ve “İnsan” boyutlarının da çok önemli olduğunu müşterilerimize anlatıyoruz ve uzman danışmanlarımızla bu hizmet sunmaya çalışıyoruz.
Eleman Seçme ve Yerleştirme hizmetlerinde de kurduğumuz çok çeşitli iş ortaklıkları ile hizmetlerimizi küresel bir boyuta taşımayı hedefliyoruz. Amacımız Türkiye’den ABD ve Avrupa’ya, ABD ve Avrupa’dan da Türkiye belli süreler için uzman kadro değişimini sağlamak.
Gözlemlediğimiz kadarıyla, yalnızca yerel pazara odaklı faaliyet gösteren danışmanlık firmaları özellikle kriz ve kriz sonrasında oldukça zor dönemler geçiriyorlar. Bu nedenle bizim sektörümüzdeki firmaların yalnızca yerel pazara odaklanmanın ötesine geçmesi ve küresel pazarda alacakları konumu planlamaları gerekir diye düşünüyoruz. Biz Sphere Consulting Services olarak bu adımları atmaya başladık ve bundan sonraki stratejilerimizi de bu yaklaşımla oluşturacağız.

Yeni projeleriniz var mı? Varsa, bunlarla ilgili bilgi verebilir misiniz?
Şu anda üzerinde odaklandığımız üç önemli projemiz var. Bunlardan biri CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) danışmanlığı, bu konuda alt yapımızı oluşturduk ve Türkiye’nin ilk ve en önemli CRM projelerinden birisini Eczacıbaşı bünyesinde yer alan EBİ (Eczacıbaşı Bilgi İletim) ‘ de başlattık. Diğer önemli bir projemiz ise profesyoneller veya yeni mezunlar için Bireysel Kariyer Danışmanlığı hizmeti. Bu hizmette amacımız, adayların kişilik özelliklerini, deneyimlerini ve eğitimlerini göz önüne alarak, Eğilim Analizi ve Kişilik Testleri kullanarak ve adaylar ile birebir görüşmeler yaparak, adayların iş arama tekniklerinin geliştirilmesi, mevcut özgeçmişlerinin düzenlenmesi, görüşme becerilerinin kazandırılması ve kariyer yollarının tanımlanması konularında destek vermek. Üçüncü projemiz ise yeni mezunlara veya konusunda uzman olan profesyonellere yurt dışı iş imkanları sağlamak konusunda. Bu konu ile ilgili hedef ülkeler ABD ve Avrupa içerisinde öncelikle Almanya. ABD’de üç ayrı firma ile sözleşme imzaladık. Bu ülkeye J-1 ve H-1 vizesi ile eleman göndermeye başladık. Bu projede amacımız adaylara belli süreler dahilinde yurt dışında iş tecrübesi kazandırmak ve bu kazandıkları tecrübeleri Türkiye için kullanmalarını sağlamak. Almanya’da stratejik iş ortağımız ile çok ilginç ve yaratıcı bir konsept etrafında yola çıktık. Ağustos ayı içinde uygulamaya geçeceğimiz bu proje ile bir ilke imza atacağız.

İşe alım politikalarınız nelerdir? İşe alımlarda Internet size ne gibi faydalar sağlıyor?
Herşeyden önce seçme ve yerleştirme konusunda danışmanlık hizmeti alan firmaların ilk beklentisi en kısa zamanda ve en uygun elemana ulaşmak. Biz de müşterilerimizin bu beklentilerine cevap verebilmek için butik tarzı çalışıyoruz. Müşterilerimize onlarca, yüzlerce CV göndermek yerine talep edilen pozisyonun özelliklerinin %100’ne sahip daha az sayıda ancak nitelikleri yüksek adayları yönlendiriyoruz. Bu kadar spesifik çalışabilmemiz için ilk etapta müşterimizin çalışma şekline, kültürüne ve içinde bulunduğu sektöre odaklanıyoruz. Aynı zamanda pozisyonun tanımı ve pozisyondan beklenilen özelliklere ( teknik, kişilik vb.) çok iyi hakim oluyoruz. Kullandığımız araçlar ( kişilik testi, gerekirse genel yetenek testleri) ve mülakat teknikleri ile talebi en kısa zamanda karşılıyoruz. Tabi burada bizim açımızdan en önemli unsur beklediğimiz özelliklere sahip adaylara en kısa sürede ulaşmak. Bu konuda bize zaman kazandıran en önemli araç Türkiye’de yer alan iş arama portalları. Internet sayesinde adaylara inanılmaz kısa bir süre içerisinde ulaşabiliyoruz ve bu sayede arama zamanımızı da maliyetlerimiz de minimuma indirdik. Sphere Consulting Services olarak Kariyer-Net’in verdiği hizmetten de çok memnun olduğumuzu söylemek istiyorum.

Şu an içinde bulunduğumuz ekonomik krizde firmanız nasıl bir insan kaynakları politikası izlemektedir? Bu durumda insan kaynakları departmanlarına düşen en önemli görevin ne olduğunu düşünüyorsunuz?
Son yaşadığımız kriz, önceki yıllarda karşılaştıklarımızdan farklı olarak iş dünyasında uzun süreli ve kalıcı etkilere yol açtı. Bu dönemde en büyük zararı ise orta düzey yöneticiler gördü. Pekçok şirket ve bankalar, iş geliştirici olarak niteleyebileceğimiz yönetici kadrolarını kriz döneminde işten çıkardılar. Eleman çıkarmayan şirketler de maaşlara zam yapmamak, maaşların bir kısmını ödemek, yan ödemeleri (yemek parası, servis, ikramiye vb.) kaldırmak şeklinde farklı tedbirler aldılar.
Türkiye’nin son yıllarda karşılaştığı diğer krizler gibi yaşadığımız kriz de bir gün sona erecek, ekonomik canlanma başlayacaktır. Önemli olan, şirketlerin ve çalışanların kriz dönemini tam bir dayanışma içinde ve en az hasarla geçirmeleridir. İşte bu konuda İnsan Kaynakları Departmanlarına büyük bir görev düşmektedir. Bu birlik ve beraberliği korumak, şirket ve çalışanların payına düşen özverilerin eşit ve adaletli bir şekilde dağılımını sağlamak, çalışanları küstürmemek, ancak iyi planlanmış insan kaynakları politikaları ile mümkün olabilir. Bu açıdan, kriz dönemlerinde İnsan Kaynakları Departmanlarının önemi, genel anlayışın aksine, artmaktadır.
Sphere Consulting Services olarak, bizler ülkemizin gücüne ve potansiyeline inanıyoruz, geleceğe umutla bakıyoruz. Yaşadığımız kriz döneminde, biz de üzerimize düşeni gerçekleştiriyoruz ve hizmet verdiğimiz konularda müşterilerimiz ile dayanışma içinde çalışıyoruz. Aynı zamanda yatırım yaptığımız yeni projelerimizin geriye dönüşü de bizi motive ediyor. Dileriz, bir sonraki röportajımızın konusu “Hızlı ve istikrarlı büyüyen bir ekonomide İnsan Kaynakları Departmanlarının rolü ve önemi” olur 🙂
Sphere Consulting Services adına Kariyer.Net’e çok teşekkür ederim.