Bir mülakat teklifi alman muhtemelen o iş için gerekli niteliklere sahip olduğun anlamına gelir. Görüşmeler ise genellikle organizasyona ne kadar uyumlu olabileceğinin ya da özgeçmişindeki yetkinlikleri ne kadar taşıdığının belirlenmesi için yapılır. Bu noktada yumuşak becerilerini öne çıkararak bu aşamayı da daha kolay geçebilirsin. İşte, video mülakat sırasında kendini iyi ifade etmeni sağlayacak ipuçları!

İş bulma söz konusu olduğunda teknik beceriler önemli olsa da yumuşak becerilerin de eşit derecede (hatta daha fazla) önemli olduğu artık yaygın bir şekilde kabul ediliyor. 2600 işe alım yöneticisi ve İK uzmanının katıldığı bir ankette, duygusal zekaya IQ’dan daha çok değer verenlerin oranı %75 olarak belirleniyor. Peki bu becerileri mülakat anında, özellikle de video mülakatların arttığı şu dönemde karşı tarafa nasıl iletebilirsin?

Öncelikle görüşmeci (ler) ile duygusal bir bağ kurmak şimdi her zamankinden daha önemli. Bir ekranın karşısında bunu başarmak elbette oldukça zor, ancak imkansız değil! Bir video mülakatta ​​duygusal zekanı göstermenin yollarını şöyle sıralayabiliriz:

Ekranda görünme konusunda rahat ol

Birçoğumuz kendini kamerada görmeye aşina değil. Bu nedenle rahat hissetmememiz normal. Nasıl göründüğünle ilgili endişelerin varsa ya da olası sorulara nasıl cevap verdiğini görmek istiyorsan, mini bir prova yapabilirsin. Kamera açılarını da rahat ettiğin şekilde ayarlayabilirsin. Vücudunun üst kısmının açıkça görülebileceği ve ekranın çoğunu kaplayacağı şekilde ekrana yakın olduğundan emin ol. Gözlük takıyorsan parlamayı önlemek için ışığın konumunu ayarlayabilirsin.

Bazı duyguları sanal olarak paylaşma alıştırması yap

Online mülakatlar, mülakat yapanlar ile duygusal düzeyde bağlantı kurmayı daha da zorlaştırır. Bir video mülakatta gerçek kişiliğini ve mizacını ortaya koymak zor olsa da özgün benliğini olabildiğince yansıtmalısın. Açılışı gülümseyerek yapmalısın eğer bu senin için zaten doğal bir davranışsa aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisin.

Mülakat yapacağın kişiyi araştır

Görüşmen ister yüz yüze ister online olsun, konuşacağın kişi hakkında bir hazırlık yapmak ve adını not almak önemli. Görüşmeci hakkında ne kadar çok şey bilirsen, onunla bağlantı kurma fırsatın da o kadar artar.

Kıyafetini planla

Nasıl giyineceğinden emin değilsen, aşırıya kaçmaman gerektiğini en baştan söyleyelim. Bazılarının duygusal zeka ile ilişkilendirdiği sıcak, sakin bir renk olduğu için belki mavi giymeyi tercih edebilirsin. Özenli bir görünüm çizdiğinde bu iyi bir izlenim bırakmana da yardımcı olur ve görüşmecinin görüşmenin içeriğine odaklanmasına olanak tanır.

Arka planını avantajın için kullan

Şart olmamakla birlikte görüşme aşamasında sana artı puan kazandıracak bir diğer şey ise arka planda sana ve ilgilerine dair mesaj veren bir şeylerin bulunması olabilir. Elbette bu noktada çok dikkatli olmak gerekiyor. Aile, gönüllülük, sağlıklı yaşam, sanat vb. konularda ilgilerini yansıtan birçok şey bu konuda sana yardımcı olacaktır.

Kaynak: Fast Company