Rüyalarınızı süsleyen işe başvurduktan sonra video mülakat daveti mi aldınız? Yüz yüze olmaktansa kameraya bakıp konuşmak kimilerimiz için daha zor olabilir; ancak mekan ve zamandan bağımsız video mülakatların büyük bir kolaylık sağladığını göreceksiniz. En iyi iş mülakatınız için tavsiyelerimize göz atın…

İK profesyonelleri teknolojiyi işe alım süreçlerinde artık çok daha etkin kullanıyor. Yüz yüze ya da telefonla yapılan ilk tur iş görüşmelerinin yerini alan video mülakatlar, işe alım sürecini dahil olan tüm taraflar için daha kolay ve zahmetsiz hale getiriyor.
Bu yeni görüşme ortamı olan video mülakatlarda başarılı olmanız için 10 ipucu paylaşıyoruz.

1

Nasıl görünüyorum?

Kayıt öncesinde mümkünse bir arkadaşınızla deneme yaparak nasıl göründüğünüzü sorun; görüntü, ışık ve ses netliğinin yanı sıra göz kontağı kurup kuramadığınız konusunda geri bildirim alın.

 

2Kameranın konumunu ayarlayın

Kameranın konumu başınızın tepe noktasıyla aynı hizada olmalı. Gücün ve karakterin göstergesi olan çenenin duruşu ilk izlenim için çok önemlidir. Video çekmeden önce en iyi açıyı ayarlayıp duruşunuzu düzeltmeyi unutmayın.

3Giyinmeyi ihmal etmeyin

Birebir mülakatta nasıl giyinecekseniz o şekilde giyinmeye dikkat edin. Uygun giyimde olmanızın duruşunuza da kendinize güveninize de katkısı olur. Ayrıca sadece üzerinize şık bir gömlek giyerek hazırlandığınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kumaş pantolon ya da etek giyinin. Sorulara yanıt verirken hareket ettiğinizde pijamanızın görünmesini istemezsiniz değil mi?

4Gülümseyin

Evet, belki yatak odanızdasınız ancak yanıt verirken kendi yatak odanızda değil de İnsan Kaynakları Uzmanıyla bir toplantı odasında olduğunuzu hayal edin. Uykulu ya da sıkılmış bir surat ve kambur bir duruştan mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Yüzünüze kocaman bir gülümseme yerleştirin ve ellerinizi çok fazla kullanmamaya özen gösterin.

5Arka planı sade tutun

Videoyu kaydedeceğiniz mekan çok önemli, çalışma odanız iyi bir seçim olacaktır. Ancak unutmayın ki videoyu izleyecek olan İnsan Kaynakları Uzmanı ne kitaplığınızla ne de odanızın dekorasyonuyla ilgilenecek! Kalabalık unsurlardan arındırılmış sade bir arka plan da yeterli. Önemli olan mülakatı izleyen kişinin dikkatinin sizde kalmasını sağlamak. Fonun beyaz olmaması ise tercih sebebi…

6Kameraya bakın

Video mülakatların en zor yanı doğrudan kameraya bakmak. Kameraya baktığınızda izleyicinin gözlerine bakarak göz kontağı kurmuş olursunuz. Aksi halde sürekli nasıl göründüğünüze yani ekrana bakarsanız göz kontağını kuramazsınız.

7Herkese haber verin

Evde görüşmeyi gerçekleştiriyorsanız ve yalnız değilseniz, rahatsız edilmeyeceğinize emin olmalısınız. Mülakatta olduğunuzun bilinmesini sağlayın ve tıpkı bire bir görüşmedeymişsiniz gibi cep telefonunuzu kapalı tutmayı ihmal etmeyin. Beklenmedik bir anda çalan bir telefon ya da odanıza giren anneniz konsantrasyonunuzu kaybetmenize yol açacaktır.

8Süreye dikkat edin

Zamanlamanıza önem verin; en kısa sürede ve en verimli şekilde kendinizi anlatmak zorundasınız. Sorulara yanıt verirken süreye dikkat etmek ve zaman sınırını aşmamak önemli. Ancak bir yandan da tane tane ve anlaşılır şekilde konuşmanız gerekiyor.

9Yanınızda CV’nizi bulundurun

Bazen heyecandan ismimizi bile unuttuğumuz olur! Bu yüzden CV’nizi yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyin. Sorulara verebileceğiniz yanıtları da daha önceden tasarlayıp, küçük notlar halinde bilgisayar ekranına yapıştırmanız da işinizi kolaylaştıracaktır.

10Tecrübe kazanın

Artık başvuru yaptıkça daha fazla video mülakat daveti alacaksınız, mülakatlar arttıkça da performansınız iyileşecek. Her davete dönüş yapmayı ve size iletilen sorular için video kaydetmeyi ihmal etmeyin.