Arşivler

Yaratıcılığınızı kullanırken para da kazanabileceğiniz 7 meslek

Sanatçı ruhlu insanların seçebilecekleri meslek yelpazesi oldukça geniş. Eğer tasarım yapmayı, çizmeyi, yaratıcılığınızı kullanmayı, hayal etmeyi seviyor ve kendinizi sürekli olarak da geliştiriyorsanız oldukça etkili bir kariyere sahip olmanız mümkün.

Sanatçı ruhlu pek çok insanın hayalinde, yaratıcılığını konuşturabileceği, ruhunu yaptığı işe koyabileceği ya da hayallerindeki tasarımı ürüne dönüştürebileceği bir işe sahip olma arzusu yer alıyor. Aldığınız eğitim yapmak istediğiniz işle paralelse şanslısınız! Bu yolda sıkı bir şekilde çalışarak başarılı olabilirsiniz. Ancak hayalinizdeki işle yaptığınız iş birbirine uymuyorsa ve kariyerinizde bir değişikliğe gitmek istiyorsanız aşağıda yer alan mesleklerle ilgili sertifika programlarına ve kurslara giderek; kendinizi yetenekleriniz ve seçiminiz doğrultusunda geliştirerek yeni bir kariyere sahip olabilirsiniz.

İşte hem para kazanabileceğiniz hem de yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz mesleklerden bazıları:

Moda tasarımcılığı

İç-dış giyim, spor giyim, ayakkabı ve aksesuara dek oldukça geniş yelpazede iş yapılabilen bir meslek moda tasarımcılığı.  Bu alanda kendini geliştirmek isteyenler için pek çok özel kurs ve üniversite bölümü de mevcut. Kurumsal bir firmada çalışmak istemeyenlerin çalışmalarını kendi girişimleri üzerinden satışa sunmaları da mümkün.

Grafik tasarımcılığı

Herhangi bir kuruma bağlı olarak çalışmak istemeyenlerin freelance olarak da rahatlıkla çalışabileceği bir meslek grafik tasarımcılığı. Bu mesleği yapanlar, basılı ve görsel alanla ilgili bilgi sahibi olmaları nedeniyle başta reklamcılık ve yayıncılık olmak üzere pek çok alanda da kendilerine iş bulabiliyor. Eğer bu alanda yeteneğinizin olduğunu düşünüyorsanız üniversitelerde yer alan grafik tasarımı bölümlerinde veya özel kurslarda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Pasta dekoratörlüğü

Düğün pastalarından kurumsal etkinliklere, doğum günlerinden yıldönümü gibi özel kutlamalara dek birçok etkinlikte yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz bir meslek pastacılık. İster evde ister bir işletmede çalışarak para kazanabilir ya da isterseniz kendi işinizi kurabilirsiniz.

Endüstriyel ürün tasarımcılığı

Endüstriyel ürün tasarımcılığı, seri üretim var olduğu sürece ihtiyaç duyulacak mesleklerden biri. Başta fabrikaların AR-GE departmanları ve tasarım ofisleri olmak üzere pek çok alanda iş imkanı olan bu meslekte kişinin kendisini nasıl yetiştirdiğine paralel olarak çalışabileceği alanlar da çeşitleniyor.

Makyöz

Makyöz ya da makyaj sanatçılığı, son yılların en popüler ve en ilgi çeken mesleklerinden biri. Gerek tiyatro, televizyon ve sinema sektöründe gerek düğün ve özel etkinliklerde gerekse de mağazaların kozmetik departmanlarında görev alan makyözlerin çalışma alanı oldukça geniş. Bu işi yapmak isteyenler ayrıca makyaj tekniklerini ve trendlerini öğrenerek ve vizyonlarını geliştirerek kendi işlerini de kurabilirler.

Drama öğretmenliği

Drama öğretmenliği de son yıllarda oldukça rağbet görüyor. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan veya özel eğitim kurumlarından sertifika alan pek çok kişi, resmi ya da özel eğitim kurumlarında drama öğretmeni olarak görev alabiliyor. İlköğretim öğrencilerinin sosyalleşebilmelerini ve yaratıcı düşünce yapısının gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlayan drama eğitimi bugün yetişkinler tarafından da talep görüyor.

Oyunculuk

Böyle bir listeyi hazırlarken oyunculuğu eklememek elbette olmaz. Sinema, dizi, tiyatro ve televizyon sektörünün gelişmesi ve Türk dizilerinin yurt dışında da popüler olması nedeniyle oyunculuk, gençlerin ve de yetişkinlerin en çok yapmak istediği mesleklerin başında geliyor. Eğer yeteneğinize güveniyorsanız konservatuarda ya da oyunculuk atölyelerinde ve okullarında eğitim alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.