Arşivler

Yeni mezun bilgisayar mühendislerine 8 öneri

Dijital çağın hızla dönüştürdüğü iş dünyasında bilgisayar mühendislerinin rolü daha önemli hale geliyor. Gerek dünyanın dört bir yanında çalışma imkanı vermesi gerekse pek çok mesleğe göre daha iyi maaş oranlarına sahip olması gibi nedenlerle bilgisayar mühendisliği daha da kritik bir iş kolu olmaya devam edecek. İşte yeni mezun bilgisayar mühendislerine uzmanlardan öneriler.

Bugün internet ve bilişim dünyası iş dünyasının temelini oluşturuyor denebilir. İçine teknolojinin, bilgi işlemin, kodların ve yazılımların dahil olmadığı bir iş neredeyse yok. Bu da bilişim çalışanlarının ne kadar önemli rollere sahip olduklarının en önemli göstergesi. Dünyadaki maaş ortalamalarına, iş imkanlarına ve çalışma koşullarına bakınca meslek olarak neden daha çok tercih edildikleri de bu şekilde ortaya çıkıyor. Sizler için yeni mezun bilgisayar mühendislerinin dikkat etmesi gereken noktaları derledik.

İşte yeni mezun bilgisayar mühendislerine uzmanlardan öneriler:

Matematik düşündüğünden daha önemli

Matematik bilgisayar biliminin her noktasında var. Hem yazılım hem donanım uzmanları matematiği gün içinde onlarca defa kullanıyor. Elektrik-elektronik mühendisleri ile birlikte çalışmak, istatistiklerle analizlerle iç içe olmak gibi daha pek çok neden matematiği çok önemli kılıyor. Yeni mezunun bunu bilmesi ve hazırlıklı olmasında fayda var.

İşleri erteleme

Muhtemelen yeni mezunlar öğrenciyken de ödevlerini, araştırmalarını zamanında ve eksiksiz yapmaları üzerine pek çok tavsiye almıştır. İş atmosferinde ise bu durum daha da önemli. İyi ve donanımlı bir bilgisayar mühendisi olmak için sorumlulukları zamanında üstlenip ertelemeden projelere yoğunlaşmakta fayda var. Bilgisayar mühendisi kendisini ne kadar geliştirir ve farklı projeye katılırsa kariyeri için o kadar iyi.

İşleri büyütme

Her ne kadar çok değerli ve karışık bilgiler edinerek mezun olunmuşsa da işin işte öğrenildiğini unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla kendisini karışık algoritmaların olduğu kompleks projeler içinde bulan bilgisayar mühendisi paniklememeli. Öğrendiği her yeni bilgi onu bir adım ileriye taşıyacak.

Plan plan plan

Bilgisayar mühendisliği dünyasında plan yapmanın ne kadar önemli olduğunu her iyi programcı bilir. Yürütülen projeyle ilgili planlamalar yapmak çok önemli. Bununla ilgili deneyimli mühendisler işe kağıt kalemle basit bir plan yaparak başlamanın önemine değiniyor. Baştan kurgulanacak sıkı bir iş akışı kişiye saatler kazandırabilir.

Kod yazmaktan daha fazlasına ihtiyacın var

Başlangıçta sadece kod yazmak gibi görülen bilgisayar mühendisliği çok daha fazla altyapıyı gerektiriyor. Test planları, teknik içerikler, açıklamalar yazmak, farklı programlar bilmek de işin içinde yer alıyor. Bu nedenle bilgisayar mühendisinin yazma becerilerini geliştirmesi ve farklı alanlarda bilgi sahibi olması önemli.

Çalışmak istediğin alandan emin ol

Bugün bilişim onlarca farklı iş koluyla dev bir sektör. Bilgisayar mühendisi ne tür bir görevin kendisini ileri taşıyacağını, becerilerini geliştireceğini ve ona keyif vereceğini iyi anlamalı. Bunun için deneyimli kişilerle konuşmak ve her görevin artılarını ve eksilerini önceden öğrenmek çok önemli.

Tüm kaynaklarını kullan

İyi bir başlangıç yapmak için network oluşturmaktan yurt dışı fırsatlarına, tanıdıklardan iş arama sitelerine kadar her türlü kaynağı taramakta fayda var. Binlerce seçeneğin içinden kişinin istediği noktaya ulaşması çok daha kolay. Bu nedenle yeni mezun mutlaka iş ararken tüm opsiyonları değerlendirmeli.

Tam donanımlı bir programcı ol

Programcı olmak sadece C++ ya da Java bilmekten geçmiyor. Eğer yeni mezun hayatını bu işten kazanacaksa mutlaka işin iş tarafı hakkında da bilgi sahibi olmalı. Bunun içerisinde sistem analizi ve veritabanı kadar dokümantasyon yapmayı bilmek ve güvenlik konusu da var. Farklı yazılım dilleri bilmek, pazarlama, satış gibi konulardan anlamak, web tabanlı programlara hakim olmak ve teknik eğitimlere katılmak da çok kritik. Bu nedenle okurken kişinin kendisini pek çok alanda yetiştirmesi önemli.

Ege Üniversitesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına reklam yazarlığıyla başladı. Dört yıllık reklam dünyası deneyiminden sonra çeşitli web sitelerinde kıdemli editör olarak çalıştı. 2015 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katıldı. İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.