ING Bank, gençlere yurtdışında expat olarak çalışma imkanı sunuyor. ING Uluslararası Yönetici Adayı Programı’na katılanlar üç farklı ülkede finans dünyasının ileri gelen profesyonelleriyle çalışıyor, onlara özel eğitim programına katılıyor
ING Bank’ın global bir projesi olan “En İyi İşveren Olma” programını Türkiye’de de yürütüyor ve bu alanda önemli adımlar atıyor. Finans sektöründe bir ilke imza atan ING Bank, uluslararası rotasyon programı kapsamında üç kişiyi yurtdışına gönderiyor. ING Uluslararası Yönetici Adayı Programı (IITP) ING Grubu’nun faaliyet gösterdiği ülkelerde başlatıldı. İlk kez 2011 yılında IITP kapsamında alım gerçekleştirdi. Sınırlı sayıda alım yapıldı, çünkü tüm masrafları global tarafından karşılanıyor. Geçtiğimiz yıl 3 kişi alındı. Bu 3 kişi tüm IITP sürecine dahil oldular; yurtdışı eğitimleri, yıllık onlar için ayrılan belirli bir bütçeden yararlanma hakkı, STA gibi imkanlar sunuldu. Eğitim için alanlarına göre 2 ile 4 hafta arasında yurtdışında bulundular. Firma, bu sene ise bu kapsamda 4-5 kişi almayı planlıyor.

İlk yıl üç öğrenci seçildi
IITP, ING’nin uzun vadede global düzeyde yönetici ihtiyacını karşılamak amacıyla özel olarak tasarlanmış bir program. Üç yıl süren bu program çerçevesinde, adaylar işe başladıkları ülke haricinde iki farklı ülkede daha çalışıp, uluslararası bir tecrübe ve perspektife sahip oluyorlar. Bu tecrübe, yoğun bir eğitim programı ile destekleniyor, geleceğin yöneticileri olarak görülen adaylar, kendilerini bekleyen zor görevlere en iyi şekilde hazırlanıyor.

Y kuşağını hedef aldık
ING Bank İnsan Kaynakları Direktörü Seçil Refik, gençleri bünyelerine çekmek için hayata geçirdikleri ING Uluslararası Yönetici Adayı Programı’nı (IITP) anlatıyor: “Yeni jenerasyonun en önemli özelliklerinden birisi oldukça talepkar ve kariyer odaklı olmaları. Bu nedenle şirketlerin onlara hitap eden özel kariyer programları geliştirmesi gerekiyor. Örnek olarak, şirket içi rotasyon programları sağlanması, yurt dışında kısa dönem iş/proje/eğitim olanakları ile kariyer gelişiminin sağlanması onların en çok ilgisini çeken imkanlar oluyor.”

“Global bir iş ağı oluşturma imkanım oldu”

Boğaziçi Üniversitesi İktisat bölümü mezunu Vildan Özgen: Özgen, Ekim 2011’de ING Bank’ta göreve başladı. Kurumsal krediler tahsis bölümünde ve piyasa riski yönetimi bölümünde çalıştı. Şu anda IITP kapsamında Singapur’da piyasa riski yönetimi bölümünde çalışıyor. Özgen, “Finans sektörüne ve sermaye piyasalarına ilgi duyduğum için bankacılığı seçtim. ING’nin global networkünün bana çok şey katacağını düşünüyorum. IITP’nin bir parçası olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Uzun vadede hazine, kurumsal bankacılık gibi farklı bölümlerde çalışarak daha geniş bir perspektife sahip olmak istiyorum” diyor.

“Kariyer hedefimi şekillendirdim”
Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü mezunu Bengi Gönülşen: Konut projeleri bölümünde 6 ay çalışan Gönülşen, şu anda internet kanal yönetimi bölümünde görev yapıyor. Yurtdışında müşteri istihbarat biriminde çalışacak. İnternet ve mobil bankacılık alanında kariyer hedefliyor. “Türkiye’de büyümekte olan global bir banka olması ve rahat bir çalışma ortamı olduğu için ING’yi seçtim. Bunun yanında, IITP programı benim ING’de çalışmamın en önemli nedenlerinden biri, çok güzel planlanmış çalışanını geliştirmeye yönelik ve gerçekten global bir bankanın parçası olduğunuzu hissettiren bir program” diyen Gönülşen, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bundan sonra altı ay Brüksel’de pazarlama departmanında olmayı planlıyorum. Orada tek bir ürüne ya da kanala bağlı olmadan,  pazarlamanın çeşitli kanallarını ve ürünlerini içeren bir değişim programı hazırladı Belçika ekibi. Dönünce de ADK pazarlamada bir kariyer hedefliyorum.”