Günümüz ekonomisinde zam istemek her zamankinden daha zor gelebilir; ancak yıl sonuyla birlikte zam görüşmeleri de yaklaşıyor. Bu nedenle beklentisi oranında maaşına zam almak isteyenler için planlama vakti. Zam istemeden önce şu 3 ipucuna göz atmak işine yarayabilir.

Araştırma yap

Zam görüşmesi için yöneticinle toplantı planlamadan önce konuşmaya hazırlanmalısın. Bu hazırlık; şirkete & işine sunduğun katkı, mevcut pozisyonunun sektördeki ortalama maaş miktarı vb. konuları içermeli. Rolün için sektör standartları ve maaş kıyaslamaları hakkında bilgi toplamak için Kariyer.net maaş sayfasını inceleyebilirsin.

Daha sonra performansını değerlendirmelisin. Sorumluluklarını, başarılarını ve son maaş görüşmenden bu yana edindiğin ek becerileri veya sertifikaları vurgulayabilirsin. Varsa olumlu müşteri geri bildirimlerinin çıktılarını alarak ve işinde beklentileri aştığın noktaları not ederek iyi bir veri elde edebilirsin.

Zamanlamanın önemli olduğunu bil

En doğru zamanda konuşmak, zam görüşmelerinde oldukça kritiktir. Beklentine karar verirken, şirketinin ve sektörünün mali durumunu göz önünde bulundurmalısın. Şirketin mali zorluklarla karşı karşıyaysa veya çalışanlarını işten çıkarmak durumunda kaldıysa, zam istemek için iyi bir zaman olmayabilir. Şirketin istikrarlı bir tablo ortaya koyuyorsa veya yakın zamanda olumlu mali sonuçlar elde edildiyse, zam talebini iletmek için daha uygun bir ortam var demektir. Stratejik zamanlama olumlu yanıt olasılığını arttırabilir.

Değerini ve bağlılığını vurgula

Yöneticinle zam için görüştüğünde, değişen koşullara uyum sağlama yeteneğini, ek sorumluluklar üstlenme isteğini veya gelir yaratmaya yaptığın katkıları vurgulayabilirsin. Becerilerinin ve çabalarının şirketin performansında nasıl bir fark yarattığına dair spesifik örnekler sunabilirsin. Kendini iyi bir çalışan olarak konumlandırarak, bağlılığını da göstermiş olursun.

İşvereninle açık ve saygılı iletişim kurmanın, zorlu ekonomik dönemlerde bile finansal hedeflerine ulaşmanın anahtarı olduğunu bilmelisin. Zam görüşmene, güvenle ve değerini net bir şekilde bilerek girmelisin. Sonuçta konu sadece zam istemek değil, kendi değerini bilmekle de ilgili.

Kaynak: Forbes