3D Tasarım Sorumlusu Nedir?

3D Tasarım Sorumlusu Kimdir?

3D tasarım sorumlusu, ürün geliştirme ve yeni ürün tasarımında oldukça etkili bir rol oynar. Fikirlerin eskize dökülmesiyle başlayan bu süreçte 3D tasarım sorumlusu, tasarlanan ürünün üretim sürecine kadar her detayla ilgilenir. Ürün prototiplerini ortaya çıkarır ve prototiplerin tamamlanmasından sonra ürünün son haline gelmesi için gerekli incelemeleri yapar. Çalışılan firma ve sektöre göre 3D tasarım sorumlusunun görev tanımları değişiklik gösterebilir.

3D Tasarım Sorumlusunun Görevleri Nedir?

  • Teknik çizim yapmak,
  • Üretim aşamasındaki detaylara hâkim olmak,
  • Üretimin ve uygulamanın takip aşamasında aktif rol oynamak,
  • Firmanın ARGE departmanına gerekli raporlamayı yapmak,
  • Proje kapsamında görsel sunum hazırlamak ve proje takibini yapmak,
  • Üretim sürecini projeye uygun olarak yürütmek.

Kimler 3D Tasarım Sorumlusu Olabilir?

Üniversitelerin mimarlık, iç mimarlık, endüstriyel tasarım bölümlerinden mezun olan kişiler, yeteneklerine ve ilgi alanlarına bağlı olarak 3D tasarım sorumlusu olarak görev alabilirler. Çizim kabiliyeti, 3D çizim programlarının kolaylıkla kullanılabiliyor olması, yaratıcılık bu pozisyon için olmazsa olmaz kriterler arasında sayılabilir.

3D Tasarım Sorumlusu Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

3D tasarım sorumlusu olmak için üniversitelerde dört yıllık eğitim veren Görsel İletişim Tasarımı bölümlerinden birini lisans derecesi ile bitirmek yeterlidir. Yeteneklerini geliştirmek isteyen kişiler, çizim programlarını kullanmaya yönelik özel kurumların sertifika eğitimlerine katılabilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
4.340 / Aylık
39 kişinin ortalama maaşıdır.