Hareketli Grafik Tasarımcısı Nedir?

Hareketli Grafik Tasarımcısı Ne Demek?

Hareketli grafik tasarımcısı, çeşitli dijital ortamlarda; reklam filmleri, sosyal medya içerikleri, sinema gibi hareketli grafikler (videolar) üreten kişilere verilen unvandır. İki boyutlu ya da üç boyutlu olarak farklı alanlara sahiptir. Reklam ajansları, kurumsal ya da özel firmalarda çalışabildiği gibi serbest olarak da çalışabilmektedir. İçerik, sosyal medya ve pazarlama ekipleri ile beraber çalışır. Hareketli grafik tasarımcısı nedir sorusuna yanıt olarak görev ve sorumlulukları incelemek gerekir.

Hareketli Grafik Tasarımcısı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Hareketli grafik tasarımcısı görev tanımı müşteriden ya da proje yöneticisinden gelen briefi değerlendirmek ve bu briefe göre bir video çıktısı hazırlamak şeklinde yapılabilir. Hareketli grafik tasarımcıları, grafikleri canlandırarak ve canlı görsel efektler oluşturarak filmleri, web sitelerini, reklamları ve daha fazlasını yeni bir düzeye taşır. Çevrimiçi video içeriğinin yaygınlığının artmasıyla, bir hareketli grafik tasarımcısı kendisini herhangi bir dijital platformda neredeyse her şey üzerinde çalışırken bulabilir. Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçekliği (VR) tasarım teknolojisi dijital dünyadaki büyük bir gelişme alanı olarak görülmektedir ve hareketli grafik tasarımcılarının geleceği bu iki alanda olabilir.

Hareketli Grafik Tasarımcısı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Hareketli grafik tasarımcısı nasıl olunur sorusunun ilk cevabı, üniversitelerin ilgili bölümlerinden ve tercihen güzel sanatlar fakültelerinden mezun olmaktır. Güzel sanatlar fakültelerinin kabul şartları okuldan okula değişmekle birlikte genellikle yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapmaktadır. Hareketli grafik tasarımcısı eğitimi veren bölümler arasında; Grafik, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı ve Animasyon gibi sanat ve tasarım odaklı bölümler sayılabilir. Bu bölümler; Anadolu Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi gibi farklı üniversitelerde bulunur.

Hareketli Grafik Tasarımcısı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Hareketli grafik tasarımcısı olmak için ne gerekli sorusunun en önemli cevabı, iyi bir bilgisayar ve program bilgisine sahip olmaktır. Özellikle adayın Adobe programlarından hem Illustrator'u hem de After Effects ve Premier gibi video yapım programlarını iyi kullanabilmesi ilk aranan özelliklerdendir. Aynı zamanda iyi bir estetik algısı ve tasarım bilgisi olmalıdır. Proje ve şirket farklılıklarına göre Maya, 3DsMax gibi üç boyutlu modelleme programları bilgisi de istenebilmektedir. En iyi animasyon bloglarını takip etmek, yeni trendlerden ve tekniklerden haberdar olmanın başka bir yoludur. Projelerde iş deneyimi kazanmak ve portfolyonuza eklemek de hayalinizdeki işe başlamak için önemli bir adım olarak kabul edilir. Hareketli grafik tasarımcısı ne demek sorusunu cevaplamak için eğitim dışındaki gereklilikleri de belirlemek gerekir. Lisans eğitimi dışında adayların sahip olması gereken bazı eğitimler ve arka plan bilgileri bulunur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Adayların 3 boyutlu modelleme programlarıyla çalışabilmeleri gerekir.
 • Tasarımcı, karmaşık hareketlerin koreografisini, animasyon perspektifini göz önünde bulundurarak yapabilmeli ve bunları birden çok şekilde değerlendirmelidir. Zaman, ışık, hareket gibi birbiri ile bağıntılı konuları iyi yansıtabilmelidir.
 • Yüzey oluştururken 3D grafiklerin foto-gerçekçi görünmesini sağlamak için adayların doku ve ışık efektlerine hakim olması gerekir. 
 • Her farklı uygulamanın farklı bir yaklaşımı getirdiğini görebilmek gereklidir. Bu nedenle büyük resim bağlamını anlamak gerekir.
 • Zamanlama, bir hareketli grafik tasarımcısı için en önemli becerilerden biridir. Video hızı uyumsuz ise veya ses gibi diğer öğelere uymuyorsa, ayrıntılı ve iyi görünen bir grafik etkili değildir. En iyi hareket tasarımcıları, çalışmalarına ritim ve ilerlemeyi dahil etmelidir.

Hareketli Grafik Tasarımcısı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Hareketli grafik tasarımcısı olmak isteyen adayların öncelikle gerekli becerileri ve uygulamalı deneyimi edinmesi önemlidir. Hareketli grafik tasarımcısı iş görüşmesinde sizden istenecek şartlar genellikle şu şekildedir:

 • İyi derecede program bilgisine sahip olmak,
 • Gelişmiş bir estetik bakış açısına sahip olmak,
 • Yaratıcı olmak,
 • Trendleri takip etmek ve kendini sürekli geliştirmek,
 • İlgili bölümlerden mezun olmak,
 • Karmaşık sorunlara çözüm üretebilmek,
 • Sosyal medyayı aktif kullanmak ve takip etmek,
 • Başarılı bir portfolyoya sahip olmak,
 • Detaylara önem vermek,
 • Temel tasarım ve animasyon prensiplerine hakim olmak.

Pozisyon, firmalara göre farklı şartlar sunan bir yapıdadır. Hareketli grafik tasarımcıları için freelance olarak bilinen serbest çalışma imkanı da bulunur. Aday bu tarz farklı uygulamalar hakkında iş görüşmesi sırasında işverenden bilgi alabilir. Hareketli grafik tasarımcısı maaşları ise çalıştıkları şirkete ve şirket türüne göre çeşitlilik gösterir. Pozisyonun maaş skalası, firmanın ve adayın özelliklerine göre değişebilir. Kariyerine bu alanda yön vermek isteyenler Kariyer.net üzerinde bulunan hareketli grafik tasarımcısı iş ilanları listesine göz atabilirler. Ayrıca şehir ve ilçe filtresi kullanarak iş olanaklarını özelleştirmek de mümkündür. Siz de ikamet ettiğiniz bölgedeki iş ilanlarına ulaşmak için Kariyer.net'i ziyaret edebilir, kendinize en uygun iş ilanlarına başvuruda bulunabilirsiniz. 

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
20.960 / Aylık
83 kişinin ortalama maaşıdır.