Tasarımcı Grafiker Nedir?

Tasarımcı Grafiker Nedir?

Tasarımcı Grafiker Ne Demek?

Tasarımcı grafiker, ürünlerin veya hizmetlerin tanıtımı için görsel içerik hazırlar. Pazarlama amaçlı afiş tasarlarken veya fotoğraf düzenlenirken bilgisayar programları kullanılır. Tasarımcı, deneyimi ve program bilgisiyle birçok ürün ortaya çıkarabilir. Fotoğraf düzenlemesi için kullanımı yaygınlaşan grafiker adlandırması, yazılı görsel hazırlayanları da kapsar. Photoshop uzmanlığı, grafikerlik ve tasarımcılık farklı anlamlarda kullanılabilir. Photoshop, mevcut görseller üzerinde değişiklikler yapmak için tercih edilir. Grafikerlik, Photoshop işlerinin kapsamlı halidir. Photoshop uzmanlarının veya grafikerlerin işlediği ürünler, tasarımcı elinden çıkmış görsellerdir. Tasarımcılar grafikerlik bilgisine sahip olurken, grafikerler özgün üretim yapamayabilir. Tasarımcı grafiker nedir sorusuna kısaca, özgün görseller hazırlayan grafik tasarımcıdır, cevabı verilebilir. İsim Tasarımcı grafiker için kullanılan diğer adlandırma grafik tasarımcısıdır. 

Tasarımcı Grafiker Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir? 

Tasarımcı grafiker ne iş yapar sorusu üç adımda cevaplanabilir. Tasarımcı, photoshop uzmanları veya grafikerler seviyesinde Photoshop kullanabilir. Deneyimli olduğu için program kullanma becerisi üst düzeydir. Vektörel çizim yapılabilen programlardaki ustalık, tasarımcıya önem kazandırır. Özgün çizimler yapabilmek tasarımcılık ile mümkündür. Tasarımcı grafiker, ilgili programlarda çalışmalar gerçekleştirir. Mesleğe ayrıcalık katan donanım, çoklu düzenleme yapabilen programların kullanımıdır. Katalog, kitap, kitapçık tasarımları yaparken Photoshop ve InDesign gibi programlar kullanılır. Pozisyonun görevleri; fotoğraf düzenleme, fotoğraf oluşturma ve çoklu sayfa dizaynı gibi işleri içerir. Grafik tasarımı dijital ortamla sınırlı değildir. Giyim, gıda, sağlık, eğlence, sanayi sektörleri küçük veya büyük ölçüde grafik tasarımına ihtiyaç duyar. Pazarlamacılık faaliyetlerinin yazıdan çok görsel detaylara yoğunlaşması, grafik işlerini büyütmüştür. Tasarımcı grafiker, web tasarımcı ile karıştırılmamalıdır. İnternet sitesinin teknik altyapısını oluşturup denetleyenler web tasarımcıdır. Site altyapısı ile ilgilenmeyip görsel detaylara odaklanan personeller, grafik tasarımcıdır. Web sitesi editörleri temel düzeyde görsel tasarımı yapabilir. Grafik tasarımcılarının görev kapsamında kodlama ve yazılım bulunmazken, görsel işinde profesyonellerdir. Tasarımcı grafikerlerin görevleri genel olarak şunlardır: 

 • Firmanın benimsediği temalara uygun çalışmalar yapmak, 
 • Popüler temaları takip etmek, 
 • Web sitesi, tanıtım videosu, afiş veya ürünler için görsel oluşturmak, 
 • Tasarım işlerinde kullanılmaya uygun fotoğraflar çekmek,  
 • Görseller baskıya girecekse buna uygun şekilde düzenlemek. 

Tasarımcı Grafiker Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir? 

Tasarımcı grafiker olmak için Güzel Sanatlar Fakültesi tercih edilebilir. Meslek yüksekokullarında veya teknik bilimler meslek yüksekokulunda alınan eğitim ile de tasarımcı grafiker olunabilir. Grafik tasarımı için ön lisans eğitimi almak isteyenler İstanbul Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Eskişehir Üniversitesi gibi yükseköğretim kurumlarını tercih edebilirler. Tasarımcı grafiker görev tanımı gereği; yazı, resim, fotoğraf üzerinde çalışır. Bilgi ve tecrübe kazanmak için tasarımcı grafiker kursları değerlendirilebilir. İnternette eğitici içeriklerin artmasıyla, blog yazıları ve videolar grafik tasarımı öğrenmek için kullanılan araçlar olmuştur. Tasarımcının, iyi eğitilmiş olması gerekir. Sistemli ve başarılı öğrenim süreci için profesyonel dersler almak faydalıdır. Özel kurslardan alınabilecek dersler, bu konuda yetkinliğin artmasını sağlar. Yükseköğretim mezunlarının avantajı, eğitim sürecindeki uygulamalarla deneyim kazanmalarıdır. Grafik tasarımı diploması, başvuru sahibinin alanda yetkin olduğunu belgeler. Kurumsal firmalar, reklam ve pazarlama departmanları için tasarımcı grafiker aradığında genellikle üniversite mezunu adayları tercih eder. Kurs sertifikasına sahip adaylar da bu alanda çalışma imkanı bulabilir. 

Tasarımcı Grafiker Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir? 

Photoshop, InDesing, Illustrator programlarını öğrenmek, tasarımcı grafiker nasıl olunur sorusuna verilecek cevabın bir kısmıdır. Modern tasarım beklentilerine uygun fonksiyonlar barındıran Photoshop, yaygın programlardandır. Ton ayarlaması, yeniden boyutlandırma, çözünürlük artırma, birleştirme veya yeniden şekillendirme işlevsel özelliklerdir. InDesign, çok sayfalı dijital belgeler üzerinde çalışmaya olanak tanır. Gazete, dergi, kitap taslakları oluşturmak için kullanılan program, basın firmalarının öncelikli tercihidir. Adobe Illustrator, vektörel çizim programıdır. Genellikle logo tasarımı gibi işlerde kullanılır. Etkileyici çizimler yapabilmek, tasarımcı grafikeri öne çıkarır. Tasarımcı adaylarında bulunması gereken genel donanımlar şöyledir:

 • Reklamcılıkta renklerin sahip olduğu anlamları bilmek,  
 • Çizim yapmaktan keyif almak,  
 • İlgili programların özelliklerine hakim olmak,  
 • Yaratıcı düşünebilmek.  

Tasarımcı Grafiker İşe Alım Şartları Nelerdir?

Tasarımcı grafiker iş ilanları, pazarlama faaliyetleri yürüten birçok firma tarafından yayınlanır. Sosyal medyada yayınlanacak görseller, afişler, marka logoları, katalog dizaynları için tasarımcı grafikere ihtiyaç duyulur. Grafiker yerine tasarımcı grafiker işe alan firmalar, özgün görseller talep eder. Çektiği fotoğrafları düzenleyebilecek, dijital ortamda resim çizebilecek, pazarlama departmanında etkin rol alabilecek adaylar tasarımcı grafiker olabilir. Farklı sektörlerin ortaya koyduğu ürünler için farklı tasarım metotları kullanılır. Kıyafet deseni, cam şişe kabartması, ambalaj fotoğrafı, afiş çizimleri tasarımcılığın değişik alanlarıdır. Bu bağlamda tasarımcı grafiker ilanlarında genellikle belirtilen işe alım şartları şöyledir: 

 • Meslek yüksekokullarının veya Güzel Sanat Fakültesinin Grafik Tasarım Bölümünden mezun olmak, 
 • İlgili Adobe programlarına hakim olmak, 
 • Yeni programlara merak duymak,  
 • Erkekler için askerliğini tecil etmiş veya tamamlamış olmak. 

Tasarımcı grafiker maaşları firmaya ve personelin niteliklerine bağlı olarak değişir. Birçok sektörde istihdam edilebilen tasarımcıların maaş aralığı ve iş fırsatları geniştir. Kariyer.net üzerinden tasarımcı ilanlarına ulaşabilir ve başvuru yapabilirsiniz.