Apartman / Site Müdürü Nedir?

Apartman / Site Müdürü Ne Demek?

Apartman / site müdürü, bir apartmanı ya da siteyi iyi durumda tutmaktan sorumlu olan kişidir. Apartman / site müdürü, aynı zamanda sitede ya da apartmanda çalışan personelin de yöneticisi pozisyonundadır.

Apartman / Site Müdürü Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Apartman / site müdürü, hem ev sahiplerinin hem de kiracıların mali yükümlülüklerini yönetmekten sorumludur. Şikayetlere hızlı bir şekilde yanıt vermeli ve yönettiği apartman ya da sitede çalışan personelleri koordine etmelidir. Apartman / site müdürü sorumlulukları arasında potansiyel kiracılarla iletişim kurmak ve arka plan kontrolleri yapmak da vardır. Kiracı bulmak ve mülkleri korumak için sitenin ya da apartmanın bakım, onarım, güvenlik ve temizlik personeli ile koordineli olarak çalışırlar. Ayrıca site ya da apartman sakinlerinin taleplerini takip eder ve pazar araştırmaları yaparlar.

Apartman / site müdürü, yönetici olarak apartman kompleksindeki ya da sitedeki günlük operasyonları denetler. Sorunlu site veya apartman sakinleri ile ilgilenir ve onlarla kira, aidat, temizlik giderleri gibi konularda uzlaşma sağlamaya çalışır. Ayrıca apartman, site ya da site içerisinde bulunan sosyal tesislerin güvenlik anlamında kurallara uygun şartlarda yönetilmesini sağlarlar. Apartman / site müdürü belirli aralıklarla yapılan toplantılarda yatırımcılara ve mal sahiplerine rapor vermekten de sorumludur. Bu raporlar sitenin ya da apartmanın düzeni, bakımı, temizliği, gelir ve giderleri ile ilgilidir. Bunun dışında site müdürü görevleri arasında aidat ödemelerini takip etmek ve aidat ödemeyen sakinleri önce uyarıp durumun devam etmesi halinde gerekli yaptırımları uygulamak da bulunur.

Günümüz dünyasında apartman / site müdürü pozisyonunun önemi fazlasıyla artmıştır. Bunun en önemli nedeni ise site hayatının gittikçe yaygınlaşmasıdır. Site müdürü yetkileri kapsamında site sakinlerinin refahını sağlamak için tüm yasa ve düzenlemelere uyulmasını sağlamalıdır. Bir apartman kompleksinin yani sitenin sorunsuz bir şekilde yaşam düzenini sağlamak için bu pozisyondaki kişi iyi iletişim kurabilmeli ve işleri sorunsuz bir şekilde organize edebilmelidir. Sitenin günlük işlerinin yasal ve mali yönlerini yönetmenin yanı sıra binanın veya binaların temizlik, güvenlik ve bakım işlerinin de düzenli şekilde yapılmasını sağlamalıdır.

Apartman / Site Müdürü Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Apartman site müdürü olmak için alınması gereken resmi bir eğitim yoktur. Ancak nasıl site müdürü olunur sorusunun birçok cevabı vardır. Özellikle bu iş çok fazla gelir ve gider hesaplaması gerektirdiğinden kişilerin bu anlamda yetkin olması gerekir. Ayrıca iletişim becerileri konusunda da kişinin güçlü yönlerinin bulunması beklenir. Apartman/site yönetimi konusundaki mevzuata hakim olmak da oldukça önemlidir. Bu konuda yetkinliği olduğu düşünülen kişiler, sitede ikamet edenler tarafından yönetim için seçilebilir.

Apartman / Site Müdürü Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Apartman / site müdürü, görev yaptığı kompleksin büyüklüğüne göre değişen pek çok görev üstlenir. Bu görevleri yapabilmek için de sahip olması gereken özellikler vardır. Apartman / site müdürü olmak için gereken şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Apartmanın ya da sitenin gelir ve gider dengesini sağlayabilecek yetkinlikte olmak
 • Sitede çalışan personeller arasında görev dağılımı yapabilmek
 • İnsanlarla etkili bir iletişim kurabilmek ve sürdürebilmek
 • Apartmanın veya sitenin günlük işleyişini yürütebilmek
 • Temizlik, bakım, onarım, personel ödemeleri ve sitenin tüm diğer giderlerini rapor olarak sunabilmek
 • Site sakinleri ve personelleri arasında koordinasyonu sağlayabilmek
 • Apartman ve siteler ile ilgili yasal mevzuatlar hakkında bilgi sahibi olmak
 • Site sakinleri arasında çıkan anlaşmazlıklara müdahale ederek uzlaşma sağlayabilmek
 • Bir apartmanın bakımının ve işleyişinin gerçek maliyetini bilmek
 • Site içerisindeki peyzaj alanlarının bakım çalışmalarını düzenli olarak yaptırmak

Apartman / Site Müdürü İşe Alım Şartları Nelerdir?

Apartman / Site müdürü, büyük veya küçük birçok site ya da apartmanda görev alabilir. Yönetilecek işlerin büyüklüğüne göre site müdürü iş ilanları seçeneklerinde aranan özellikler ve yetkinlikler de değişiklik gösterir. Büyük sitelerde site müdürü, bakım personelinin işe alınmasından ve kiracıların giriş/çıkışlarının koordinasyonundan da sorumludur. Dolayısıyla bu tarz sitelerde apartman/site müdürü için aranan özellikler de fazlalaşmaktadır. Aranan şartlar genel olarak şöyledir:

 • Evrak işlerini düzenleyebilme ve raporlama becerileri
 • Etkili iletişim becerileri
 • Koordinasyon becerisi
 • Ekip yönetimi becerisi
 • Site ve apartmanlar ile ilgili mali ve yasal konulara hakim olmak
 • Site içi sosyal tesislerin kontrollerini yapabilmek

Apartman / site müdürü, çok bloklu büyük sitelerde ya da birkaç apartmandan oluşan sitelerde çalışabilir. Aldığı görev ve sorumluluklara göre site müdürü maaşlar konusunda da değişkenlik göstermektedir. Apartman / site müdürü, hem mal sahipleri hem de kiracılarla ilgilenir. Kompleksin gereksinimleri hakkında iyi bir anlayışa sahip olmalıdır. Bir site müdürünün deneyimi ve eğitimi, aldığı maaşı da belirleyecektir. Bir apartman / site müdürü, doğru becerilere sahip ise her büyüklükteki bina ve binaları yönetebilir. Son zamanlarda fazlasıyla yaygınlaşan yaşam alanı konseptli sitelerde de bu kişiler için iş fırsatları bulunmaktadır. Bu tarz siteler, site müdürü olacak kişilerden deneyimli olmasını ve referans göstermesini talep edebilirler. Site müdürü mülakat sırasında deneyimlerini belgeleyebilir.

Apartman / site müdürü pozisyonunda kariyerini ilerletmek isteyenler Apartman / site müdürü iş ilanları kategorisini inceleyebilirler. Bunun için iş arayanları ve işverenleri bir araya getiren kariyer.net 'in bu alanda sunduğu fırsatları takip edebilirler. Bu görevi yapmak isteyenler hem yaşadıkları şehirdeki hem de tüm Türkiye'deki iş fırsatlarını araştırabilirler. İstanbul'da yaşayanlar İstanbul apartman / site müdürü iş ilanları için kariyer.net üzerinden iş fırsatlarını değerlendirebilirler.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
21.080 / Aylık
77 kişinin ortalama maaşıdır.
Benzer Meslekler