Bale Öğretmeni Nedir?

Bale Öğretmeni Ne Demek?

Bale öğretmeni, dansçıya bir öyküde yer alan karakterin duygu ve düşüncelerini müzik eşliğinde beden hareketleri ile sahnede canlandırmasını sağlayan kişidir. Buna ilişkin temel dans ve bale becerilerinin öğrenciye kazandırılması da bale öğretmeninin sorumlulukları arasında yer alır.

Bale öğretmeni, çalışmış olduğu kurumun araç, gereç ve ekipmanlarını kullanarak bir eğitim sürecini yürüten kişidir. Dans eğitimi vermiş olduğu öğrencilerin verimli ve kaliteli bir şekilde dansla ilişki kurmasını sağlayan bale öğretmeni, ayrıca öğrencilerinin gelişimlerini takip ederek daha üst seviyede eğitim almaları konusunda onları yönlendirir.

Bale Öğretmeni Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığının onay verdiği dans kurumlarında bale eğitmenliği yapan bale öğretmenleri, öğrencilerinin bale ile tanışmasını ve bedenlerinin baleye uyumlu halde çalışmasını sağlamakla görevlidir. Bunun yanı sıra öğrencilerinin müzik ve ritm duygusunun gelişmesine de katkıda bulunan bale öğretmenlerinin diğer görevleri şu şekildedir:

  • Öğrencilerine, canlandıracakları rolün duygu ve düşüncelerini anlama ve aktarma kabiliyeti kazandırmak
  • Ekip halinde prova çalışmaları düzenlemek ve yürütmek
  • Gösteri ve etkinlikler hazırlamak
  • Gösteri esnasında kullanılacak müzik ve kostüm gibi unsurları belirlemek
  • Mesleki alandaki gelişmeleri takip etmek ve bu doğrultuda öğrencilerini geliştirmek
  • Öğrencilerini, bale alanındaki yarışmalara katılması konusunda cesaretlendirmek ve onları söz konusu yarışmalara en iyi şekilde hazırlamak.

Bale Öğretmeni Olmak İçin Gerekenler

Bale öğretmeni olabilmek için üniversitelerde bulunan konservatuvarlarının Bale bölümünden mezun olmak gerekir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika programları ile bale öğretmenliği yapılabilse de bu eğitimlerle bale öğretmeni olarak atanmak mümkün değildir.

Bale Öğretmeni Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Konservatuvarların Bale bölümlerinde, alana ilişkin teorik ve pratik eğitimler verilmektedir. Söz konusu bölümlerde verilen derslerin bir kısmı şunlardır: Klasik Bale, Pas De Deux, Repertuar, Estetik, Dans Kompozisyonu, Eğitim Psikolojisi, Çağdaş Dans, Bale Mimiği, Sahne Birlikte Uygulama, Bale Tarihi, Bale Analizi, Bale Notasyonu