Su Balesi Öğretmeni Nedir?

Su Balesi Öğretmeni Ne Demek?

Su balesi, diğer bir adıyla artistik yüzme; yüzme, dans ve jimnastiğin birleşimi olan bir spor dalıdır. Su balesi öğretmeni, su balesi sporunun eğitimini veren kişidir.

Su balesi öğretmeni çoğu yerde artistik yüzme antrenörü olarak da bilinir. Yüzme konusunda uzmanlaşmış su balesi öğretmeni, aynı zamanda dans ve jimnastik gibi spor dallarına da hakimdir. Su balesi öğretmeni esnek bir vücuda, anatomi bilgisine ve alanıyla ilgili deneyime sahiptir. Her şeyden önce iyi bir yüzücüdür. Mesleği gereği disiplinlidir. Su balesi öğretmeninin müzik kulağı gelişmiştir ve ritme göre hareket edebilir. Eğitim verdiği sporcuların müsabakalara hazırlanmasını sağlar ve onlara liderlik yapar.

Su Balesi Öğretmeni Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Su balesi öğretmeni, öğrencilere artistik yüzmeyi öğretir. Dans ve jimnastik gibi esneklik gerektiren sporlarla yüzmeyi birleştirerek öğrencilerin senkronize bir şekilde yüzmesini sağlar.

  • Antrenman programlarını hazırlamak,
  • Sporcuları disipline etmek,
  • Antrenmanlar için gerekli güvenlik önlemlerini almak,
  • Sporcuları müsabakalara hazırlamak,
  • Eğitim verdiği sporculara müsabakalarda eşlik etmek,
  • Su balesi yapmak için gereken bütün teorik bilgileri uygulamalı olarak göstermek ve sporcuların bunları hatasız olarak uygulamasını sağlamak,
  • Sporculara gerekli psikolojik desteği vermek.

Su Balesi Öğretmeni Olmak İçin Gerekenler

Resmi olarak su balesi öğretmeni olabilmek için minimum lise mezunu olmanız ve 18 yaşını doldurmanız gerekir. Bunun yanında Türkiye Yüzme Federasyonu’nun verdiği antrenörlük eğitimini başarıyla tamamlamanız gerekir.

Su Balesi Öğretmeni Olma Şartları Nelerdir?

Türkiye Yüzme Federasyonu’nun düzenli olarak verdiği eğitimlere katılarak su balesi öğretmeni olabilirsiniz. Milli sporcu olmanız veya üniversitelerin BESYO bölümlerinden mezun olmanız halinde söz konusu eğitime başvurunuz öncelikli olarak değerlendirilir. Bu eğitime başvurmak için 18 yaşını doldurmuş ve en az lise mezunu olmanız gerekir. Eğitim kapsamında alacağınız derslerden bazıları şunlardır: Anatomi, Fizyoloji, İlk Yardım, Spor Psikolojisi, Spor Beslenmesi, Etkili İletişim ve İkna Teknikleri, Antrenman Planlaması ve Programlanması, Spor Masajı, Senkronize Yüzme.

Su Balesi Öğretmeni İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.