Halk Oyunları Öğretmeni Nedir?

Halk Oyunları Öğretmeni Ne Demek?

Halk oyunları öğretmeni, halk oyunlarını oynamayı öğrenmek isteyen kişiler için gruplar halinde eğitim veren kişidir. Temel anlamda ritm ve müzik duygusunu geliştiren halk oyunları öğretmeni, aynı zamanda halk oyunlarının temel figürlerini de uygulamalı olarak öğretir.

Halk oyunları öğretmeni, ilgili yöreye ait oyunları ritm ve müzik eşliğinde sahnelemek için öğrenci yetiştirir. Bunun için oyuna ait kural ve tekniklerin grup tarafından öğrenilmesi ve uygulanmasına dönük çalışmaları yürütür. Aynı zamanda halk oyunları konusunda araştırmalar yapan halk oyunları öğretmeni, oyunculara oyunlar hakkında genel bilgileri ve karakteristik özellikleri aktarmakla da görevlidir.

Halk Oyunları Öğretmeni Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Eğitim verdikleri kurumdaki kursiyerlerin seviyelerine göre belirli bir ders programı ve çizelgesi hazırlar. Eğitim süreci içerisinde ekibinin halk oyunları konusunda belirli bir gelişim sağlamasından sorumlu olan halk oyunları öğretmeninin diğer görev ve sorumlulukları şunlardır:

  • Oyuncuları birtakım gösteri, festival ve yarışmalara hazırlamak
  • Gruplarının müzik ve oyun figürlerini seçmek
  • Oyuncularına yörelerin müziklerini dinletmek
  • Isınma egzersizleri yaptırmak
  • Oyuncuların sağlık ya da özel durumlarıyla ilgilenmek

Halk Oyunları Öğretmeni Olmak İçin Gerekenler

Halk oyunları öğretmeni olabilmek için üniversitelerin Halk Oyunları, Beden Eğitimi ya da Müzik bölümlerinden mezun olmak gerekir. Ayrıca Türkiye Halk Oyunları Federasyonu ve Halk Eğitim Merkezlerinde yer alan "Yöre Oyunları Öğreticisi Kurs Programı"nı tamamlamış olan kişiler de halk oyunları öğretmeni olarak görev yapabilir.

Halk Oyunları Öğretmeni Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Halk oyunları öğretmeni olabilmek için Konservatuvarların Halk Oyunları bölümünde eğitim almış olmanız gerekir. Söz konusu bölümde alana ilişkin verilen derslerden bazıları şunlardır: Kinesiyolojik Anatomi, Müziksel Okuma ve Algılama, Ritm Bilgisi, Seçmeli Çalgı Eğitimi, Türk Halk Oyunları (Çeşitli Yörelere İlişkin), Bale, Hareket Notasyonu, Egzersiz Fizyolojisi.

Halk Oyunları Öğretmeni İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.