Bilgi Sistemleri Müdürü Nedir?

Bilgi Sistemleri Müdürü Ne Demek?

Bilgi sistemleri müdürü, bilgi işlem personelini yöneten kişilere verilen mesleki bir unvandır. Bilgi işlem stratejilerini araştırmakla ve uygulamakla sorumlu kişilerdir.

Bilgi sistemleri müdürü, bilgi işlem departmanından sorumlu olan kişidir. Bilgi işlemdeki personel takibi, işlemlerin yönetilmesi gibi işlerle meşgul olan kişidir. Bilgi işlemdeki stratejilerin araştırılması, görev dağılımının yapılması ve personellerin yönetilmesi en temel anlamdaki görevleridir.

Bilgi Sistemleri Müdürü Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bilgi sistemleri müdürü, kamu kurumu ve özel şirketlerde görev alabilir. Üretim, satış ve pazarlama alanında gerekli bilgi sistemlerini kurup yöneterek şirketin müşterilerle teknolojik bağını kurmayı sağlar. Bilgi sistemleri müdürünün başlıca görevleri şunlardır:

  • Şirketin ihtiyacı olan donanım ve yazılımları test etmek,
  • Bilgi işlem departmanı için stratejik planlar geliştirmek,
  • Bilgi işlem personelinin görev dağılımını yapmak,
  • Departman çalışmalarını sürekli olarak takip etmek,
  • Çalışanlar için eğitim programları hazırlamak,
  • Mesleki gelişim fırsatlarını takip etmek,
  • Güvenli bir çalışma ortamı sağlamak,
  • Teknolojik araştırmalara yön vermek,
  • Yönetim ve müşterilere departman çalışmaları hakkında bilgiler vermek.

Bilgi Sistemleri Müdürü Olmak İçin Gerekenler

Bilgi sistemleri müdürü olabilmek için üniversitelerin dört yıllık eğitim veren Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve ilgili mühendislik bölümlerinden mezun olmak gerekir. Lisans derecesi ile mezun olduktan sonra kamu kurumlarında veya özel kuruluşlarda bilgi sistemleri müdürü olarak görev yapabilirsiniz.

Bilgi Sistemleri Müdürü Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Bilgi sistemleri müdürü olabilmek için Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği gibi dört yıllık mühendislik programlarından mezun olmanız gerekir. Bu bölümlerde temel anlamda görülen dersler ise Programlamaya Giriş ve Algoritma, Sunum ve Sunuş Teknikleri, Girişimcilik, Yapay Zeka Uygulamaları, Bilgisayarın Temelleri, Genel Matematik, Veri Tabanı Yönetimi, Sistem Programlama, Bilimsel Araştırma gibi derslerdir. Bu gibi bölümlerden mezun olarak çeşitli kurum ve kuruluşlarda bilgi sistemleri müdürü olarak görev yapabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
33.120 / Aylık
20 kişinin ortalama maaşıdır.