Bilişim Suçları Uzmanı Nedir?

Bilişim Suçları Uzmanı Ne Demek?

Bilişim suçları uzmanı, bilgisayar bilgi sistemlerini güvende tutan ve bilişim suçlarını tespit eden kişilerdir. Suça ilişkin elektronik kanıtları toplar, raporlar ve ilgili prosedürlerin yürütülmesinde görev alır.

Kötü amaçlı yazılım, kimlik avı, siber saldırılar, bilişim sistemlerine yasa dışı giriş, banka ya da kredi kartı dolandırıcılığı, hackleme gibi bilişim suçlarını tespit eden bilgisayar suçu araştırmacılarına bilişim suçları uzmanı denir. Siber güvenlik alanından sorumlu kişi, hukuka aykırı ve bilişim sistemlerinin işleyişini engelleyen her durumu analiz etmekle birlikte, bilişim sistemlerinin güvenlik seviyesini yükseltmekle de görevlidir.

Bilişim Suçları Uzmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bilişim suçları uzmanı, resmi ya da özel kurumlarla birlikte çalışabilir. Çalışma alanına göre uzmanlık seviyesi, görev ve yetkileri artabilir. Genel görevleri şöyledir:

  • Bilişim suçlarını analiz etmek,
  • İmha edilmiş ya da zarar görmüş verileri kurtarmak,
  • Suç kanıtlarını ortaya çıkarmak, belgelemek ve raporlamak,
  • Bilgisayar sistemi bilgisini toplamak,
  • Hasar görmüş bilgisayar sistemlerini onarmak,
  • Bilişim suçlarını önleme sistemleriyle ilgili önerilerde bulunmak,
  • Gerektiğinde suçla ilgili mahkeme raporlarını hazırlamak ve ifade vermek,
  • Siber suç önleyici yazılım uygulamalarını değerlendirmek.

Bilişim Suçları Uzmanı Olmak İçin Gerekenler

Üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Programcılığı, Endüstri Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği gibi bölümlerinden mezun olan kişiler, bilişim suçları uzmanı olabilir. Üniversite mezunu olmayanlar, üniversitelerin bilgisayar ve bilişim teknolojileri ile ilgili sertifika programlarından yararlanabilir ya da ileri seviye bilgisayar eğitimi veren kurslardan sertifika alarak bilişim suçları uzmanı olabilirler.

Bilişim Suçları Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Bilişim suçları uzmanı olmak isteyenlerin bilişim teknolojileri, yazılım uzmanlığı, donanım, bilgisayar teknolojileri, MS SQL Server, programlama, siber hukuku, bilgisayar işletim kavramları, ağ ve sistem yöneticiliği, şifre ve parola suçları, hukuki bilişim çözümlemesi konulu eğitimleri alması gerekir.

Bilişim Suçları Uzmanı İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.