Çay Servis ve Temizlik Elemanı Nedir?

Çay Servis ve Temizlik Elemanı Nedir?

Çay Servis ve Temizlik Elemanı Ne Demek?

Çay servis ve temizlik elemanı pozisyonu, hizmet alımında kullanılan bir iş pozisyonudur. İsminden de anlaşılacağı üzere bir kurum ya da kuruluşta çay ve temizlik işlerinden sorumlu görevliye verilen addır. Bu iş kolunda görevli eleman hem temizlik hem de çay servisi ile ilgilenir. Çalıştıkları alanlar genellikle ofis ve büro ortamlarıdır. Çay servis ve temizlik elemanı, en fazla aranan iş kollarındandır. İş alımını yapan kurum ya da kuruluş, servis ve temizlik süreçlerinin kişi tarafından yürütülüp yürütülemeyeceğini kontrol eder. Kişide başka herhangi bir vasıf aranmaz. Tecrübe ya da deneyim gerektirmeyen çay ve temizlik elemanı tanımını ayrı ayrı ele almak mümkündür. Çay servis elemanı; çay ocağında hazırlanan kahve, çay, bitki ve meyve aromalı içecekleri servis eden kişidir. Temizlik elemanı ise ofise ya da büroya ait masaların silimi ile yerlerin süpürülmesi, çöp kovalarının boşaltılması gibi temizlik gerektiren işleri yapan kişiye denir. Çay servis ve temizlik elemanı ne yapar sorusunu daha detaylı inceleyebilmek için bu alanda çalışacak kişinin görevlerini sorumluluklarını detaylandırmak gerekir.

Çay Servis ve Temizlik Elemanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Çay servis ve temizlik elemanı, çalıştığı kurumun temizlik ve içecek ikram işlerine bakar. Çalıştığı ofise ya da bağlı olduğu birime sabahın erken saatlerde gelerek temizlik işlerini bitirir. Personelin mesai saatleri başladığında da çay servisi görevine başlar. Çaycı ile çay servis elemanı, birbirine yakın görevler yaparlar. Bu sebeple bazı firmalar ayrıca çaycı istihdam etmek yerine çay servis ve temizlik elemanı alımı yapabilir. Çay servis ve temizlik elemanı gün içerisinde temizlik gerektiren işlerle de meşgul olabilir. Aynı anda çay servisini de aksatmadan yapar. Çay ocağından içecek isteyen personeller, çay servisi elemanına telefon ya da çağrı cihazları ile ulaşır. Bunun için üretilen farklı diyafon ve çağrı cihazları bulunur. Genel olarak çay servis ve temizlik elemanı sorumlulukları şunlardır:

 • Çalıştığı kurumu temsil eden uygun üniformaları giyer.
 • Kılık kıyafetine her zaman özen gösterir.
 • Çay ocağının düzenini sağlar ve temizliğini yapar.
 • Çalıştığı ofis ya da büronun iç alanını temizler, çay kazanını, fincan ve bardak gibi malzemeleri temiz tutar.
 • İstenildiği zaman içecek servisi yapar.
 • Amirlerine, üstlerine ve personele karşı her zaman saygılı ve kibar davranır.
 • Servis yaptığı sırada ciddiyetle çalışır.
 • Mesai saati içinde yerinden ayrılmaz.
 • Mekânın iç temizliğine, lavabo ve tuvalet gibi ortak kullanılan alanların hijyenik olmasına dikkat eder.

Çay servis ve temizlik elemanı olarak çalışmak için pratik olmak gerekir.

Çay Servis ve Temizlik Elemanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Çay servis ve temizlik elemanı olunması için belirlenmiş herhangi bir eğitim şartı yoktur. Tecrübe zamanla çalışma sırasında edinilir. Bazı firmalar, çalışan adaylarının belirli eğitimlerden geçmiş olmalarını talep edebilir. İş alımını da buna göre yapabilir. Yapılan işte karşılaşılabilecek tehlikeli durumlar ve bunlara karşı nasıl önem alınabileceği ilgili eğitimlerde anlatılır. Bu eğitimler, kişi şirkette çalışmaya başladıktan sonra da verilebilir. İlgili eğitimlerde çay ve temizlik elemanı, mesleği yapmasına yardımcı olacak faydalı bilgiler edinir.

Çay Servis ve Temizlik Elemanı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Çay servis ve temizlik elemanı olmak için öncelikle bu işin şartlarını iyi bilmek gerekir. Bir ofis ortamında bu işe başlayacak adayların, herhangi bir sağlık sorunu olmamalıdır. Örneğin; çalışılan yerde temizlik yapılacağından kişinin temizlik malzemelerine karşı alerjisi olup olmadığını bilmesi gerekir. Aday, çay servisi yaparken her zaman oldukça dikkatli olmalıdır. Bu işi yapacak kişilerin sorumluluk bilincinin gelişmiş olması da gerekir. İstenilen servisin zamanında yapılması, doğru ve anlaşılır bir şekilde sipariş alınması da önemlidir. Bu nedenle çay servis ve temizlik elemanı görev tanımı iyi bilinmelidir.

Çay Servis ve Temizlik Elemanı Alım Şartları Nelerdir?

Çay servis ve temizlik elemanı olmak için gerekli şartlar kurum ya da kuruluşlar tarafından belirlenir. Özel şartlar arayan bir iş yeri bunları iş ilanlarında belirtir. Genel olarak çay servis ve temizlik elemanı alımında şunlara bakılır;

 • Temizlik işlerini yürütebilmesi.
 • Çay, kahve ve içecek servisi yapabilmesi.
 • Askerlik ile ilişkisi bulunmaması.
 • Sabıka kaydı olmaması.
 • Adayın, işi yapmaya engel bir sağlık problemi bulunmaması.

Ülkemizde çay servis ve temizlik elemanı maaşları genel olarak asgari ücrettir. Bundan farklı olarak firma ya da kurum bu ücretin üzerinde bir ödeme de yapabilir. Bu iş kolunda çalışanlar aldıkları referanslar ile her zaman iş bulabilirler. Bu alanda iş arayışında olan kişiler Kariyer.net'te yayınlanmış ilanlara göz atabilirler. Çay servis ve temizlik elemanı iş ilanlarına Kariyer.net üzerinden başvurabilirler.