Dadı Nedir?

Dadı Ne Demek?

Dadı, evlerde ebeveynlerin yerine çocukların bakımı ile ilgilenen kişilere denir. Dadılar, gün içinde çocuğu ile ilgilenmek için yeterince vakit bulamayan ya da çocuk yetiştirmede yardıma ihtiyaç duyan anne babalara belirli bir ücret karşılığında destek olur. Bu meslek dalı için bakıcı kalıbı da kullanılmaktadır.

Dadı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Dadılık, çalışan anne ve babalara bebek bakımı konusunda yardım etmekten çocukların gelişimi hakkında tavsiye vermeye kadar olan geniş bir konuyu kapsar. Bu mesleği yapan kişiler, görev tanımına göre çocuğun yardımcı ebeveyni olabileceği gibi sadece belirli bir süre için (birkaç saat ya da birkaç gün) bebek bakıcısı ya da çocuk bakıcısı olarak hizmet verebilir.

Yurt dışında yaygın olarak kullanılan saatlik ücrete göre çalışan bakıcılık konsepti, ülkemizde yaygınlaşsa da ailelerin çocuklarının bakımı için aylıkla çalışan bakıcı tutması daha çok görülmektedir. Bebek ve çocuk bakıcıları, iş tanımına göre ev işlerine de yardımcı olabilir.

Nasıl Dadı Olunur?

Ülkemizde dadı olmak için ilgili eğitimleri almış ve dadılık kurslarından geçmiş olmanız beklenir. Katıldığınız seminerler de işe alınmak için şansınızı arttırır. Yurt dışında dadı nasıl olunur diye merak ediyorsanız, kuralların ülkeden ülkeye göre değiştiğini söyleyebiliriz.

3 yaşından büyük çocuklara bakacak olanlar, çocuk gelişimi konusunda bilgili olmalı ve çocukları sanat ve spor dallarına yönlendirebilecek seviyede güçlü iletişim becerilerine sahip olmalıdır.

Dadı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Anne ve babalarından uzakta olan çocukların psikolojisi farklı olacağından, bu mesleği yapmak isteyenlerin çeşitli eğitim ve seminerlerden geçmesi gerekir. Bebek bakıcıları için ayrı, çocuk bakıcıları için ayrı seminer ve eğitimler verilmektedir. Sağlık Bakanlığı bu konuda eğitimler düzenlemektedir.

Bakıcılarda Olması Gereken Özellikler

  • Güvenirlilik
  • Sabırlılık
  • Kişisel hijyen
  • Genel kültür
  • Güçlü iletişim becerileri

Dadı İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
20.120 / Aylık
40 kişinin ortalama maaşıdır.
SONRAKİ KONU
Dadı Mülakatları