Depo Elemanı Nedir?

Depo Elemanı Ne Demek?

Depo elemanı, bir arada bulunan ürünlerin kontrolünü ve düzenini sağlar. Deponun büyüklüğü ve ürün özellikleri birbirinden farklı olabilir. Teknik detaylar sebebiyle, depo görevlileri aynı çalışma şartlarına sahip değildir. Depo içinde hangi taşıma araçlarının kullanıldığı önemli bir detaydır. Bazı depolarda transpaletli taşıma yapılırken, bazılarında forklift vardır. Üreticiden veya diğer firmalardan teslim alınan ürünleri taşıyıp yerleştirmek, rutin kontrollerini yapmak, ambalaj ve kolilere zarar verebilecek durumları önlemek çalışanın sorumlulukları arasındadır. Depo elemanı görev tanımı ve mesleki konumuyla, ürün kalitesinin korunmasına katkı sunar. İş koşulları değişebilse de stoklama metotları birçok sektör için aynı standartlara sahiptir. İdeal çalışan özellikleri, sorumluluk açısından ortak bir profil meydana getirir.

Depo Elemanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Depo elemanı ne iş yapar sorusunun cevabı için mesleğin iki türünden bahsedilebilir. Farklı hizmet talepleri, depocuları hiyerarşik anlamda birbirinden ayırır. Kutu veya ambalaj içindeki ürünleri taşıyıp yerleştirme, deponun temizlik ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılama görevleri depo elemanına aittir. Depo çalışanlarını denetlemek, idareden alınan talimatları duyurmak, ürün sayımı için doküman oluşturmak ve satım işlemlerini yönetmek depo sorumlusunun görevleridir. İlanlarda depo sorumlusu yerine depo müdürü ifadesine rastlanabilir. Görev ve sorumlulukları itibarıyla iki gruba ayrılan depo elemanları, koordineli çalışarak birbirlerini tamamlar. Küçük depolar için sorumlu personel gerekli olmasa da deponun bir veya birkaç çalışanı diğerlerine öncülük eder. Ürünlerin topluca muhafaza edildiği yerler düzenliliğini koruduğu ölçüde işlevseldir. Düzen gerekliliği iş bölümünü, iş bölümü ise mevki farklılığını meydana getirir. Ürünlerin toplu halde sevk ve kontrolü, yüksek motivasyon ve enerji ister.

Depo Elemanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Depo elemanı nasıl olunur sorusunun yanıtı, çalışma alanının koşullarına göre değişebilir. Depo elemanı olmak için akademik yeterlilik aranmaz. Ağır eşyaların bulunduğu bir depodaki işlerin idaresi için çoğunlukla forklift kullanımı gerekir. Forklift belgesi, depo elemanına forklift operatörlüğü vasfı kazandırır. Bir operatörün fabrika veya atölye depolarında görev alabilme şansı yüksektir. İş başvurusu yaparken avantajlı olmak, birçok meslekte olduğu gibi deneyimle alakalıdır. Depo elemanı olarak işi kesintisiz sürdürebilmek, önceden birçok depoda deneyim kazanmış adaylar için daha kolaydır. Depo elemanı, alan yetersizliği yaşandığında veya çok çeşitli ürünlerin çabucak sınıflandırılması gerektiğinde mantıklı çözümler üretebilmelidir. Depo elemanı nedir sorusuna yanıt verirken, deneyimden de söz edilmesi gerekir. Ambalaj veya kutular içindeki ürünleri, yapısal özelliklerini dikkate alarak taşımak ve hasara yol açmadan çalışabilmek, sektörde kazanılacak deneyimlerle mümkündür. Modern depo sistemlerinin kullanıldığı iş yerlerine eleman alırken, depo elemanı mülakatları yapılabilir. Mülakatta, deponun teknik detayları hakkında bilgi verilir ve adayın konulara ne kadar hakim olduğu saptanır. Standart donanımlı depolar için işçi alırken de mülakat önemli bir süreçtir. Depo elemanı adayı güce dayalı işler de yapacağı için uygun bir fiziksel yapıya sahip olması önemlidir. Bu sebeple adayın fiziksel yapısını yakından gözlemlemek, karar verme sürecini olumlu veya olumsuz etkileyebilir.

Depo Elemanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Depo elemanı sorumlulukları fazla olan bir personeldir. Üretici veya pazarlamacı firmanın envanteri, bu elemanların iş sahasıdır. Ürün stoğunu etkileyebilecek olumsuzluklar, firmanın gelir akışını kesebilecek kadar ciddi sonuç verebilir. Satışa hazır ürünlerin bir arada bulunması, ürünler konusunda gösterilmesi gereken dikkati maksimum seviyeye çıkarır. Her birim, onlarca ürünü depo içinde bulundurur. Yalnızca birkaç kolinin hasar görmesi, ürün çeşidine göre değişebilecek maddi kayıplara neden olabilir. Dikkatli bir çalışan olmak, bu meslekte en önemli özelliklerden biridir. Depo elemanı görev tanımı itibarıyla aşağıdaki şartları da sağlayabilecek kişidir:

 • Güvenilir olmak
 • Ürün hasarına sebep olabilecek durumlar ortaya çıkarsa acil tedbirlerin alınmasını sağlamak
 • Takım çalışmasına yatkın olmak
 • Daha önce fiziksel güç gerektiren işlerde çalışmış olmak
 • Olası sorunları öngörerek bu konuda önlem almak
 • Depo şartları itibarıyla etik olmayan tavır ve davranışlar görülürse gereken uyarıları yapmak.

Depo Elemanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Depo elemanı iş ilanları birbirinden farklı sektörlere yönelik olarak verilmektedir. Züccaciyeden ecza depolarına, hazır giyimden gıda üretimine kadar pek çok farklı alanda görev alacak depo elemanına ihtiyaç duymaktadır. Sürekli/tam zamanlı olarak istihdam edilecek depo elemanı arayışında bu firmalar, depoların ve ürünlerin özelliklerine göre işe alacakları elemanların teknik anlamda bazı taşıma araçlarını kullanabilmelerini de talep edebilir. Kurumsal anlamda önemli birçok fabrikada depo elemanı olarak görev alabilmek mümkündür. Genel olarak depo elemanlarında olması beklenen özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • En az lise veya meslek yüksekokulu mezunu olmak
 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Askerlikle ilişiği olmamak
 • Üst mevkilerden alınan talimatları depo koşullarında uygulayabilecek kapasitede olmak
 • Tercihen stok ve sayım gibi konularda deneyimli olmak
 • Ekip çalışmasına yatkın ve görevleri yerine getirecek fiziksel yetkinliğe sahip olmak

Depo elemanları ayrıca kozmetik ve sağlık sektöründe de görev alabilirler. Yedek parça veya elektronik eşya depolarında çalışanlar bu göreve ek olarak teknik eleman görevini de yerine getirebilirler. Yük taşıyabilen adayların avantajlı olduğu alanlar kozmetik ve tekstildir. Kariyer.net ile birçok ilana ulaşabilir, başvuruda bulunduğunuz ilanların depo elemanı maaşları hakkında bilgi almak için firmaların ilgili departmanlarıyla iletişim kurabilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
4.670 / Aylık
2622 kişinin ortalama maaşıdır.