Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı Ne Demek?

Dijital pazarlama, markaların dijital iletişim biçimlerini kullanarak potansiyel müşterilerle bağlantı kurmasını sağlamanın yoludur. Bunu yaparken e-posta, sosyal medya, mobil uygulamalar, web siteleri, arama motorları ve benzeri pek çok araç kullanılır. Sosyal medya uzmanı, sosyal medya pazarlamasında uzman olan kişidir. Günümüzde sosyal medya başta olmak üzere internet kullanımının yaygın oluşu, dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı ihtiyacını ortaya çıkarır. Dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı ise birbiriyle bağlantılı olan dijital pazarlama ve sosyal medya çalışmalarını bir arada yürüten ve yöneten bir role sahip kişidir. Dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı ne yapar sorusunu cevaplayabilmek için ilgili görevi ve sorumlulukları detaylı bir şekilde incelemek gerekir.

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı sorumlulukları şirket beklentilerine ve çeşitli faktörlere göre değişiklikler gösteriyor olsa da dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanları, çevrimiçi olarak etkili pazarlama kampanyaları başlatmak ve iş hedeflerini başarılı pazarlama kampanyalarına dönüştürmek için çalışır. Bir şirketin ve ürününün çevrimiçi pazarlamada kullanılacak stratejisini geliştirmek ve bu strateji doğrultusunda plan yapmak dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı sorumluluklarındandır. Bir dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı belirli platformlardaki metrikleri ve iç görüleri değerlendirerek sonuçları ölçmelidir. Belirlenen stratejilerin doğruluğu bu sonuçlara göre kontrol edilir. Elde edilen verilere göre kararların daha anlamlı hale getirilmesi için çalışılır. Hangi kanalların en etkili olduğunu ve hangi içeriğin en fazla etkileşimi sağladığını görmeye ve analiz etmeye yardımcı olan araçlar mevcuttur.

Özetle bir dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı;

 • Çalıştığı şirket için hangi sosyal medya kanalının hangi yoğunlukta kullanılacağına karar verir.
 • Bu kanallardaki hedef kitlesini belirler.
 • Hedef kitleye uygun stratejiler oluşturarak etkileşimi arttırmaya çalışır.
 • Kazandığı takipçilerin bağlılığını arttıracak çalışmalar planlar.
 • Site trafiğini arttırmak için içerik stratejisi belirler.
 • Tüm bu çalışmaların anlamlı olup olmadığını kontrol etmek için sonuçları izler, inceler ve analiz eder.
 • Analiz sonuçlarına göre yeni stratejiler geliştirir.

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Üniversitelerde dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı bölümü mevcuttur. Dijital pazarlama ve sosyal medya alanında kendini geliştirmek isteyenlerin tercih edebileceği bu program, bir ön lisans programıdır. Bu program dışında üniversitelerin çeşitli bölümlerinden mezun, bu alana ilgi duyan ve kendini geliştirmiş olan kişiler dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı olarak görev yapabilir.

Üniversitede dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanlığı alanı üzerine eğitim almadan dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanlığı nasıl olunur diye araştıranlar için çeşitli online kurslar mevcuttur. Dijital pazarlama ve sosyal medya gibi çeşitli konularda online eğitim imkanı sunan platformlar bulunmaktadır. Bu kursların başarıyla tamamlanmasının ardından alınan sertifikalar ile işe alım sürecinde avantaj sağlanabilir.

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı olmak için bazı temel becerilere sahip olmak gerekir. Dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı ne yapar sorusuna da yanıt verecek, bu görevi başarıyla yerine getirmek için gerekli olan becerilerden bazıları şu şekildedir:

 • Pazarlamanın işlevleri hakkında gerekli bilgiye sahip olmak.
 • Planlamayı bilmek ve zamanı yönetme becerisine sahip olmak.
 • Rakip analizi ve raporlama yapabilmek.
 • Yaratıcı fikirlere ve iyi sunum becerilerine sahip olmak
 • Pazarlamanın temel alanlarına hakim olmak.
 • SEO, sosyal medya, içerik pazarlaması, e-posta pazarlaması, PPC ve SEM hakkında bilgi sahibi olmak.
 • Bir pazarlama stratejisini çeşitli sosyal medya platformları aracılığıyla nasıl planlayacağını, oluşturacağını ve uygulayacağını bilmek.
 • Google Analytics gibi temel ölçüm araçlarının kullanımına hakim olmak.
 • Pazarlama trendlerini ve güncel gelişmeleri takip ediyor olmak.

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı, dijital bilinirliğini arttırmak isteyen ve pazarlama stratejisine dijital kanalları dahil eden tüm şirketlerde çalışabilir. Şirket stratejilerine göre farklılık gösteriyor olsa da işe alım süreci, öncelikle insan kaynakları uzmanı ile görüşme ile başlar. Uygun görülen adaylar bir sonraki aşama için konu özelinde çalışan iş birimleri ile mülakat yapar. Bir dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanının dijital pazarlama ve sosyal medyaya olan ilgisi ve bilgi birikimi bu süreçte önem arz eder. Dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı maaş miktarı, başvuru yapılan kurumun özelliklerine, kişinin deneyimine ve daha birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı olarak çalışmak isteyen kişiler dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı iş ilanları hakkında araştırma yapmalıdır. Bu araştırma yapılırken, ilan açıklamalarında yer alan iş tanımı ve genel nitelikler detaylı bir şekilde incelenmelidir. Belirtilen niteliklere ve iş tanımını inceleyen kişiler, kendilerine en uygun iş ilanına başvuru yapabilir. Bilgisayar üzerinden yürütülebilen bu iş, uzaktan çalışmak için uygundur. Dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı olarak çalışmak isteyenler, yaşadıkları şehirde yayınlanan iş ilanlarına ulaşabilirler. Örneğin Ankara'da yaşayan kişiler, Ankara dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı iş ilanları arasında yer alan iş ilanlarını inceleyebilir. Kariyer.net üzerinden dijital pazarlama ve sosyal medya uzmanı iş ilanlarına ulaşılabilir.