Distribütör Yöneticisi / Yönetmeni Nedir?

Distribütör Yöneticisi / Yönetmeni Nedir?

Distribütör Yöneticisi/Yönetmeni Ne Demek?

Distribütör bir firmanın belli bir bölgede temsilciliğini yapan, firmaya ait ürün ve hizmetleri satan, sevk eden, sipariş alan gerçek veya tüzel kişilere verilen isimdir. Firma ve distribütör arasında kapsamlı bir sözleşme imzalanır. Bu sözleşme çalışma koşullarını ve sorumlulukları belirler. Distribütör, ürün portföyünü stoklayarak bölgesindeki satış noktalarına sevk etme işini yapabileceği gibi stoksuz da çalışabilir. Bir dağıtım ekibinin dağıtım için gerekli araçları bulunabilir. Araçların özellikleri, renkleri, satış temsilcilerinin kıyafetleri vb. temsil edilen firma normlarında olabilir. Satış noktalarından sipariş alabilir veya siparişleri firma elemanlarının aldığı, distribütörün sadece sevk ettiği anlaşmalar da yapılabilir. Her firma ve distribütör arasındaki sözleşme özeldir. Ödeme koşulları, iskontolar, sevkiyat ayrıntıları, kota gibi birçok konu net bir şekilde belirlenir ve bu koşullara uymak zorunludur. Distribütör yöneticisi ne iş yapar sorusu firma ve distribütör arasındaki ilişkileri yönetir, şeklinde özetlenebilir. Yönetici distribütörle yapılan sözleşme şartlarına uygulanmasını sağlar ve bu kanal üzerinden yapılan satışları yönetir.

Distribütör Yöneticisi/Yönetmeni Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Distribütör yöneticisi görevleri oldukça fazladır. Distribütör yöneticisi sorumlu olduğu firmayı temsil eder. Distribütör ve distribütör yöneticisi satışa sunulan ürün veya hizmetin satışını artırmak, mevcut satışları düzenli bir şekilde satış noktalarına sevk etmek, firmayı en iyi şekilde temsil etmek için iş birliği halinde çalışır. Yönetici sadece yetkili temsilciyi değil, bölgedeki satış kanallarını da ziyaret ederek bölgedeki durumu değerlendirir. Tedarik, dağıtım, tanıtım gibi satışla ilgili tüm aşamalarda aktif olarak yer alır. Distribütörün satışla ilgili sorunlarına çözüm üretir, satış geliştirici faaliyetler planlar. Ayrıca bölgedeki potansiyel müşterileri belirler ve satış ağını büyütmek için hazırlanmış stratejilerin hayata geçirilmesini sağlar. Yönetici, pazarlama ve dağıtımı etkin bir şekilde yönetmelidir. Distribütör firmayı temsil ettiği için personel davranışından sevkiyat araçlarına, iletişimden kılık kıyafete dek pek çok ayrıntıyı prosedürlere uygun standartta tutmalıdır. Bu konuda gerekli bilgilendirmeleri, yönlendirmeleri yetkili temsilciden sorumlu olan firma yöneticisi yapar. Distribütör yöneticisi firmaların satış departmanında oldukça önemli olan bir pozisyondur. Distribütör satışlarını yönetmek, distribütörün ihtiyacı olan ürünlerin siparişini almak, satış hızına uygun olarak sipariş oluşturulmasını sağlamak, ürünlerin sevkiyatını takip etmek, stok kontrolü yaparak satış stratejileri planlamak, tüm satış faaliyetlerini yakından takip etmek, müşteri portföyünü geliştirmek için distribütörle ortak hareket etmek gibi çok sayıda görevi vardır. Satış sonrası müşteri memnuniyeti ile performans değerlendirmesi yapar ve memnuniyetsizliklerin olması durumunda ise problemleri analiz eder ve iyileştirme sağlar. Distribütör yöneticisi sorumlulukları arasında ihtiyaç duyulması halinde bölge bayileri bulmak ve bayilerle gerekli anlaşmaları yaparak satış ağını geliştirmek de bulunabilir.

Distribütör Yöneticisi/Yönetmeni Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Distribütör yöneticisi olmak için satış alanında deneyim ve uzmanlık gerekir. Firmalar genellikle önlisans, lisans ve lisans üstü eğitim almış yöneticileri bu pozisyonda görevlendirirler. Yönetici vasıflarına sahip kişilerin İşletme , Pazarlama, Ekonomi gibi alanlarda eğitim almış olması tercih edilir. Özel uzmanlık gerektiren sektörlerde satış yöneticileri belli bir meslek grubundan seçilebilir. Mesela makine sektöründe makine mühendisi, tıbbi ürünler üreten bir firmada bir eczacı bu pozisyon için tercih edilebilir. Yöneticilerin satış ve pazarlama konusunda eğitim almış olmaları avantaj sağlar. Bir çok sektörde yönetici pozisyonlarında görev alacak kişilerin belli bir düzeyde yabancı dil bilmeleri istenebilir.

Distribütör Yöneticisi/Yönetmeni Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Distribütör yardımcısı nasıl olunur sorusunun çok sayıda cevabı vardır. Satış alanında deneyim sahibi olmak bu pozisyon için şarttır. Ayrıca bu deneyimle birlikte yönetici vasıflarına sahip olmak da neredeyse zorunludur. Zira bu pozisyon distribütörle, müşteriyle, satış elemanlarıyla doğru bir şekilde iletişim kurmayı ve büyük bir ekibi yönetebilmeyi gerektirir. Analiz yapabilme kabiliyeti çok önemlidir. Satışın her aşamasına hakim olunmalıdır. Eğitim düzeyi önemlidir. Satış stratejileri, kriz yönetimi, distribütör yönetimi gibi konularda eğitim almış olmak başarıyı artıran faktörlerdendir.

Distribütör Yöneticisi/Yönetmeni İşe Alım Şartları Nelerdir?

Distribütör yöneticisi olarak deneyim sahibi olan, iş değiştirmek isteyen kişiler ve kariyer hayatına distribütör yöneticisi olarak devam etmek isteyen adaylar iş ilanlarını listeleyebilir. İş arama sürecinde doğru başvuru, iş görüşmesine hazırlık süreci, mülakat teknikleri gibi pek çok konuda uzmanlar tarafından hazırlanmış bilgilerden faydalanmak iş arama ve başvuru sürecindeki adaylara özellikle tavsiye edilir. İlgili iş ilanları Kariyer.net üzerinden incelenebilir. Distribütör yöneticisi iş ilanları sektör bazında filtrelenerek incelenebilir. Ayrıca sadece bir şehre ait ilanlar da görüntülenebilir. İş ilanları incelendikten sonra kişisel özelliklere, kriterlere uygun olan ilanlar seçilerek başvuru yapılabilir. Firmalara CV gönderirken bir ön yazı eklenmesi de tavsiye edilir. Başvurular firma tarafından değerlendirildikten sonra uygun bulunan adaylar yazılı veya sözlü olarak mülakata çağrılır. Mülakatlar bir kaç aşamalı olabilir. Bu görüşmelerde adaya pozisyona uygun olup olmadığına dair çeşitli sorular sorulur. Mülakatlar sonucunda iş başvurusu yapan adaylar arasından pozisyona en uygun kişiye iş başvurusunun olumlu sonuçlandığına dair bilgi aktarılır ve kişi gerekli evrakları hazırlayarak belirlenen tarihte göreve başlar. Distribütör yöneticisi maaşları firmalara, adayların eğitim ve tecrübelerine göre değişir. Bir çok firma satış primi ile personelini destekleyebilir. Distribütör yöneticisi adayları Kariyer.net adresinde yer alan distribütör yöneticisi/yönetmeni iş ilanları arasından kendilerine en uygun iş ilanlarına hızlı bir şekilde başvurabilir, iş başvuru sürecini takip edebilir, kişisel gelişim ve kariyer hayatı için hazırlanmış çok sayıda bilgiden faydalanabilir.