Eğitim Müdürü Nedir?

Eğitim Müdürü Nedir?

Eğitim Müdürü Ne Demek?

Eğitim Müdürü nedir sorusu, çalıştığı firma veya kurumun bütün birimlerini kapsayan; haftalık, aylık veya yıllık olacak şekilde kısa, orta ve uzun vadeli eğitim planlarını gerçekleştirmede birinci derecede sorumlu kişidir şeklinde cevaplanabilir. Bu pozisyon, özellikle büyük ölçekli firmalarda eğitim anlamında bütün birimleri kapsaması sebebiyle özenli bir çalışma gerektirir. Sorumluluk ve yetkinliğin ön planda olması eğitim müdürleri için mesleki yoğunluğu da beraberinde getirir. Bu sorumluluklara sahip olan kişiler, eğitim müdürü kime denir şeklindeki bir soruya da yanıt olarak gösterilebilir.

Eğitim Müdürü Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Çalıştığı firmanın eğitim anlamındaki ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılamak için planlamadan uygulamaya kadar bütün detayların sorumluluğunu alan ve yöneten kişiye eğitim müdürü denir. Çalışan sayısı önemsenmeksizin her firma ve kuruluşun, kendini rakiplerinden ileriye taşıyabilmesi için eğitim en önemli alanlardan bir tanesidir. Bu bağlamda sektöre bağlı analiz ve kurumsal gelişim hesaplamaları yapılarak belirlenen hedef doğrultusunda gerekli eğitimlerle alakalı karar aşamasını yöneten kişi eğitim müdürüdür. Analiz yapma ve hedef belirlemede, analitik düşünme ve çözümcü yaklaşım geliştirmek işi doğru bir şekilde sürdürebilmek adına çok önemlidir. Eğitim müdürü kimdir sorusunu maddelerle cevaplayacak olursak;

 • İhtiyaca yönelik ortaya çıkan eğitim içeriklerinin hazırlanmasında,
 • Bu içeriklerin gerekli birimlere yönlendirilmesinde,
 • Yapılan eğitim planlamalarıyla ilgili uygun stratejilerin belirlenmesinde,
 • İhtiyaç durumunda dış kaynaklardan destek alınmasında,
 • Birimlerin bu bağlamda organize edilmesinde,

operasyonu yöneten ve sorumluluğu birinci derecede üstlenen kişidir. Tüm bu süreçte alt ve üst birimlerle işbirliği içinde olmak da bu görevin bir parçasıdır.

Kısaca, eğitim müdürü ne iş yapar sorusu, bir firmayı içinde bulunduğu sektörde her zaman ileriye taşıyacak en önemli ihtiyaçlardan biri olan eğitim ile alakalı her türlü analiz ve uygulama adına kararlar alan kişi şeklinde cevaplanabilir. Bu kararların sorumluluklarını üstlenen ve sonuçlarını takip ederek değişim ve gelişimleri bir sonraki aşamaya sağlıklı bir şekilde taşıyan yetkili kişi yine Eğitim Müdürüdür.

Eğitim Müdürü Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Eğitim, çalışma alanını besleyen kaynaklarla iletişimini koparmamış kişiler tarafından uygulanabilen bir eylemdir. Bu bağlamda eğitim müdürü olmak için hangi okulu okumak gerektiği konusunda adayların, çalışma alanlarıyla ilişkili en az lisans derecesinde eğitim almış olması gerektiği söylenebilir. Eğitim müdürü eğitimi için bireylerin lisans eğitiminin yanı sıra, ilgili alanda tamamlanan yüksek lisans eğitimi de bu alanda çalışmak isteyen adaylar için önem arz eder. Örneğin, tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir firmada eğitim müdürü pozisyonunda çalışan kişi, tekstil ve moda tasarımı alanında en az lisans derecesinde bir eğitime sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra yönetici bir pozisyon olması sebebiyle adayın insan ilişkilerindeki dinamikleri bilmesi, çözüm üretebilme yeteneğine sahip olması ve yönetimsel uygulamalar konusunda özel eğitimler almış olması iyi bir eğitim müdürü için firmaların beklentisi dahilindedir. Başvurulan firmanın iş sahasına göre de eğitim müdürü pozisyonunda çalışanların, sektör ile ilgili önemli bilgilere hakim olması gerekir.

Eğitim Müdürü Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Lisans veya üzeri bir eğitim seviyesinde mezun olma gerekliliğinin dışında bazı kişisel özellikler de bu meslek için olmazsa olmazdır. Eğitim müdürü nasıl olunur sorusunu detaylarıyla cevaplayacak olursak:

 • Sosyal ilişkileri güçlü, iletişimi kuvvetli ve özgüven sahibi,
 • Hizmet kalitesine önem veren ve yaptığı işlerin kalite ve başarı analizlerini objektif bir şekilde yapan,
 • Firmanın durum veya gelişiminin değerlendirmesini yapabilmek için bazı testleri uygulamada yetkinlik sahibi,
 • Mevcut problem ve ihtiyaçları iyi anlayabilmek adına analitik düşünmede başarılı, etkin çözümler ve hedefler oluşturan,
 • Eğitim dokümanlarının ve materyallerinin hazırlanması konusunda bilgi ve deneyim sahibi olan,
 • Değişen prosedürleri düzenli takip ederek adapte olabilecek katma değerleri zamanında kazanan,

kişiler bu şartları en temel bazda sağlamaktadır. Tüm bunlara ek olarak eğitim müdürü, yetkin olduğu konularda tecrübesiyle de öne çıkabilmelidir. Eğitim müdürü olmak için ne gerekir diye özetlemek gerekirse; verimliliği artıracak motivasyon, süreçleri daha iyiye çekebilecek öngörü ve bilgi, sorun ve çözüm arasında en pratik köprüyü inşa edebilecek tecrübe söylenebilir.

Eğitim Müdürü İşe Alım Şartları Nelerdir?

Eğitim müdürü olmak için tecrübe ve bilginin yanı sıra geniş yelpazede kişisel gelişimi de gerekmektedir. Dolayısıyla işe alım süreci çok yönlü analizler ve detaylı fikir mülakatları sebebiyle uzun sürebilir. İş gereği hem stratejik hem de performans anlamında yoğun beklentilerin olması işe alım kriterlerini üst seviyeye taşımaktadır. Eğitim müdürü iş ilanı seçenekleri incelendiğinde, eğitimin, gelişim ve kalite ile birlikte değerlendirildiği görülür. Dolayısıyla eğitim müdür olarak görev yapacak adayın eğitim yeterliliğinin yanı sıra mesleki deneyim, sektör bilgisi ve iş disiplini gibi şartları da sağlıyor olması gerekir. Sektör bazında değerlendirildiğinde; holdingler, eğitim kurumları, danışmanlık şirketleri, içinde değişim ve gelişimin olduğu bütün firmalarda eğitim müdürü ihtiyacı olmaktadır. Bu firma profilleri incelendiğinde, kurum içerisinde birimlere ayrılmış ve hiyerarşik bir düzen olan yapılar ön plana çıkmaktadır. Bu da daha ziyade kurumsal oluşumu başarabilmiş nitelikteki firmalarda mümkün olan bir durumdur.

Eğitim müdürü maaş bilgileri, başvurulan firmanın şartları, beklentileri, aradığı yetkinlikler ve iş yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Eğitim müdürü iş ilanları, farklı çalışma şartlarına sahip olarak adaylara sunulmaktadır. Eğitim müdürü olmak için başvuru yapılan kurumun çalışma alanına göre bir lisans eğitimini bitirmiş olmanız, yabancı dil konusunda yeterli seviyede olmanız, insan ilişkilerinde başarılı ve ekip çalışmasına yatkın olmanız ve organizasyon yeteneğinizi kullanabilmeniz oldukça önemlidir. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok firma ve kurumun yayınladığı iş ilanına, Kariyer.net sitesi aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Kariyer.net sitesinde yer alan filtreleme özelliğinden faydalanarak şehir ve sektör bazında aramalar yaparak iş ilanlarına ulaşabilir, kendi kriterlerinize uygun olan ilanlara başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.