• Maaşlar

  • Nasıl Olunur?

  • Nedir?

  • Mülakatlar

  • İş ilanları

Elektronik Araştırma Geliştirme / Arge Mühendisi

148 kişinin paylaştığı maaş verilerine göre hesaplanmıştır.

Maaş Bilgisi Gir

36.900₺

EN DÜŞÜK

(Aylık)

46.100₺

Ortalama Maaş

(Aylık)

90.000₺

EN YÜKSEK

(Aylık)

Tüm Maaş Bilgilerini Gör

Maaş bilgini girerek verilere katkı sağla!

Sahip Oldukları Yetenekler

Altium Desinger

ARDUINO

Autocad

Baskı Devre Tasarımı

C

C Programming Language

C#

C++

Devre Tasarımı

Elektronik Devre Dizaynı

Fpga

Güç Elektroniği

ISIS PROTEUS / ARES

Matlab

Microcontroller

Mikroişlemciler

PCB

PIC

Tüm İstatistikleri Gör

Elektronik Arge Mühendisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Elektronik araştırma geliştirme / arge mühendisleri, çalıştıkları firma özelinde iş alanlarına göre çeşitli faaliyetlerde bulunur ve buna uygun sistemler geliştirir. İş kollarıyla alakalı olarak somut ve soyut kavramlar üzerinde araştırmalar yürüterek çalışmalar sağlarlar. Bu kavramlar üzerinde yaptıkları testler sonucu ile yeni ve daha iyi tasarımlara ulaşmayı amaçlarlar. Burada arge mühendislerinin temel amacı, daha düşük maliyet ve performans ile daha kaliteli ve verimli ürün çıktısını sağlamaya çalışmaktır. Elektronik arge mühendisi nerede çalışabilir sorusu arge departmanına sahip tüm firmalar olarak cevaplanabilir. İş tanımından da anlaşılacağı üzere her firmanın arge departmanı farklı ürün, hizmet ve ihtiyaçlar üzerinde çalışmalar yapabilir. Bu durumda bir elektronik arge mühendisinin başvuru yapacağı firmanın faaliyet gösterdiği sektör önemli bir detaydır. Firmaların arge departmanı, firmanın gelişimi ve büyümesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu bakımdan elektronik araştırma geliştirme / arge mühendislerine büyük sorumluluklar düşmektedir. Arge mühendisinin başarısı, şirketin başarısını doğrudan etkileyerek firmanın hitap ettiği pazarın ve kitlenin genişlemesine yardımcı olur. Arge mühendislerinin çalışma alanlarında pek çok görev ve sorumluluğu bulunur. Bu geniş görev ve sorumluluk alanında çalışan arge mühendislerinin görev tanımı ise çalıştıkları şirketin iş alanına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; gıda, teknoloji, otomotiv veya tekstil sektöründe faaliyet gösteren arge departmanlarının görev tanımları arasında farklılıklar gözlemlenebilir ya da bir yazılım şirketinin arge departmanında çalışan arge mühendisi analiz ile başlayıp zamanla kendi yazılım geliştirme üzerine çalışabilir. Ancak kimya alanında çalışan bir arge mühendisinin görevi bundan farklı olarak formülasyon oluşturmak ya da mevcut formülasyonları geliştirmek üzerine çalışmalar yürütmektir. Temelde mühendislerin hizmet ettiği ortak amaç, doğru strateji uygulaması ve geliştirilmesi ile şirketin gelişimine katkı sağlamaktır.

Elektronik araştırma geliştirme / arge mühendisleri, çalıştıkları şirketlerin ihtiyaçlarına göre ürün ve hizmetler üzerine yeni projeler geliştirir. Bu projeleri geliştirirken elektronik arge mühendisinin görev ve sorumlulukları şu şekildedir:

  • Üzerinde çalıştığı ürün ve hizmetlerin firmaya ve sektöre uygun olmasına dikkat ederek planlı çalışır.
  • Bir arge mühendisi olarak önemli görev tanımlarından biri de rakip analizi yapmaktır. Detaylı pazar araştırması, rakip analizi yapılması için önemli bir çalışmadır.
  • Elektronik arge mühendisi yetkileri arasında proje yönetimi mevcuttur. Bu projelerin planlama süreçlerini yürütür, yeni bir ürün ve hizmetin tasarım ve üretim aşamalarını denetleyerek takip eder.
  • Aynı zamanda elektronik arge mühendisi görevleri arasında mevcut ürün ve hizmetlerin kullanım kapasitelerini iyileştirme mevcuttur. Üretim faaliyetlerini düşürme ve kullanım ömürlerini uzatma çalışmaları da sürdürürler.
Tüm Bilgileri Gör

Elektronik Araştırma Geliştirme / Arge Mühendisi mesleği için 10 mülakat bilgisi girilmiştir

Tüm Mülakatları GörMülakat Bilgisi Gir