Elektronik Araştırma Geliştirme / Arge Mühendisi Nedir?

Elektronik Araştırma Geliştirme / Arge Mühendisi Nedir?

Elektronik Arge Mühendisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Elektronik araştırma geliştirme / arge mühendisleri, çalıştıkları firma özelinde iş alanlarına göre çeşitli faaliyetlerde bulunur ve buna uygun sistemler geliştirir. İş kollarıyla alakalı olarak somut ve soyut kavramlar üzerinde araştırmalar yürüterek çalışmalar sağlarlar. Bu kavramlar üzerinde yaptıkları testler sonucu ile yeni ve daha iyi tasarımlara ulaşmayı amaçlarlar. Burada arge mühendislerinin temel amacı, daha düşük maliyet ve performans ile daha kaliteli ve verimli ürün çıktısını sağlamaya çalışmaktır. Elektronik arge mühendisi nerede çalışabilir sorusu arge departmanına sahip tüm firmalar olarak cevaplanabilir. İş tanımından da anlaşılacağı üzere her firmanın arge departmanı farklı ürün, hizmet ve ihtiyaçlar üzerinde çalışmalar yapabilir. Bu durumda bir elektronik arge mühendisinin başvuru yapacağı firmanın faaliyet gösterdiği sektör önemli bir detaydır. Firmaların arge departmanı, firmanın gelişimi ve büyümesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu bakımdan elektronik araştırma geliştirme / arge mühendislerine büyük sorumluluklar düşmektedir. Arge mühendisinin başarısı, şirketin başarısını doğrudan etkileyerek firmanın hitap ettiği pazarın ve kitlenin genişlemesine yardımcı olur. Arge mühendislerinin çalışma alanlarında pek çok görev ve sorumluluğu bulunur. Bu geniş görev ve sorumluluk alanında çalışan arge mühendislerinin görev tanımı ise çalıştıkları şirketin iş alanına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; gıda, teknoloji, otomotiv veya tekstil sektöründe faaliyet gösteren arge departmanlarının görev tanımları arasında farklılıklar gözlemlenebilir ya da bir yazılım şirketinin arge departmanında çalışan arge mühendisi analiz ile başlayıp zamanla kendi yazılım geliştirme üzerine çalışabilir. Ancak kimya alanında çalışan bir arge mühendisinin görevi bundan farklı olarak formülasyon oluşturmak ya da mevcut formülasyonları geliştirmek üzerine çalışmalar yürütmektir. Temelde mühendislerin hizmet ettiği ortak amaç, doğru strateji uygulaması ve geliştirilmesi ile şirketin gelişimine katkı sağlamaktır.

Elektronik araştırma geliştirme / arge mühendisleri, çalıştıkları şirketlerin ihtiyaçlarına göre ürün ve hizmetler üzerine yeni projeler geliştirir. Bu projeleri geliştirirken elektronik arge mühendisinin görev ve sorumlulukları şu şekildedir:

  • Üzerinde çalıştığı ürün ve hizmetlerin firmaya ve sektöre uygun olmasına dikkat ederek planlı çalışır.
  • Bir arge mühendisi olarak önemli görev tanımlarından biri de rakip analizi yapmaktır. Detaylı pazar araştırması, rakip analizi yapılması için önemli bir çalışmadır.
  • Elektronik arge mühendisi yetkileri arasında proje yönetimi mevcuttur. Bu projelerin planlama süreçlerini yürütür, yeni bir ürün ve hizmetin tasarım ve üretim aşamalarını denetleyerek takip eder.
  • Aynı zamanda elektronik arge mühendisi görevleri arasında mevcut ürün ve hizmetlerin kullanım kapasitelerini iyileştirme mevcuttur. Üretim faaliyetlerini düşürme ve kullanım ömürlerini uzatma çalışmaları da sürdürürler.

Elektronik Arge Mühendisi Ne Demek?

Araştırma geliştirme sözcüklerinin kısaltması olarak kullanılan arge kavramı, günümüzde neredeyse her iş kolunda kendine yer bulmaktadır. Bugün çeşitli alanlarda faaliyet gösteren birçok firmanın önem verdiği bir alan haline gelmiştir. Arge çalışmaları, küçük veya büyük ölçekli olması fark etmeksizin her firmanın büyümesi ve gelişmesine katkı sağlar. Bu bakımdan firmaların bu alana yönelmeleri ve bu alan üzerine yatırım yapmaları oldukça önemlidir. Arge çalışmaları, firmaların ürün ve hizmetlerinin kalitesini minimum maliyetle artırmak ve özellikle pazarlama alanında ileri taşımak üzerine çalışır. Elektronik araştırma geliştirme / arge mühendisleri de firmaların arge departmanında görev alan önemli meslek gruplarından biridir. Elektronik araştırma geliştirme / arge mühendisleri, çalıştıkları firmaların ihtiyaç ve hizmet alanına göre faaliyette bulunurlar. Elektronik arge mühendisi nasıl olunur, sorusuna net yanıt alabilmek için bu pozisyonun görev ve sorumluluklarını incelemek gerekmektedir.

Elektronik Arge Mühendisi Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Elektronik arge mühendisi iş kolunda çalışabilmek için belli başlı kriterler bulunmaktadır. Elektronik arge mühendisi olmak için ne okunmalı, sorusunun yanıtı üniversitelerin Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümüdür. En az 4 yıllık eğitim veren mühendislik fakültelerinden başarı ile mezun olan adaylar bu alanda iş sahibi olmak için ilk adımı tamamlamış olurlar. Daha sonraki aşamalarda adayların ilgi ve iş alanlarına uygun sertifika programlarını takip etmeleri ve kendilerini geliştirmeleri önemlidir.

Elektronik Arge Mühendisi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Elektronik araştırma geliştirme / arge mühendisi olarak görev yapabilmek için üniversitelerde mühendislik fakültesi eğitimini tamamlamış olmak gereklidir. Bunun yanında adaylardan bu iş koluna göre gerekli görülen birtakım şartları da karşılamaları beklenir. Adayların çalışmak istedikleri iş alanına yönelik kendilerine katkı sağlayacak sertifika programlarını takip etmeleri önemlidir. Elektronik araştırma geliştirme / arge mühendislerinin ayrıca kullanmayı bilmesi gereken programlar da mevcuttur. Bunlar Altium Designer, Ansys, Ansys Workbench, AutoCAD, Autodesk Inventor gibi çeşitli programlardır. Aynı zamanda Microsoft Office Programlarını da iyi derece kullanmaları beklenir. İyi derecede İngilizce bilme şartı da günümüzde pek çok firma tarafından bir kriter olarak aranmaktadır. Elektronik araştırma geliştirme / arge mühendisleri; analitik düşünme, ekip çalışmasına uyumlu hareket etme, planlı çalışma, sorumluluk üstlenebilme gibi özellikleri taşımalıdır. İletişim becerilerinin gelişmiş olması bu açıdan oldukça önemlidir.

Elektronik Arge Mühendisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Elektronik araştırma geliştirme / arge mühendisleri eğitimlerini tamamladıktan sonra başvurdukları firmalar ile yapacakları iş görüşmeleri ve mülakatların olumlu sonuçlanmasının ardından iş hayatına başlayabilirler. Bu durumda elektronik arge mühendisi maaşları ve başvuruda bulunulan firma kriterlerinin incelenmesinin ardından adaylar çalışmaya başlayabilirler. Bünyesinde arge departmanı bulunduran her firmaya iş başvurusunda bulunabilirler. Adaylar bu ilanlara ulaşmak için Kariyer.net'in bu alanda sunduğu iş fırsatlarını değerlendirebilirler. Bu kapsamda elektronik arge mühendisi iş ilanları seçeneklerine göz atabilirler. Aynı zamanda adaylar, bulundukları şehir özelinde de arama yapabilirler. Örneğin İstanbul Avrupa yakasında iş bulmak isteyen bir aday, İstanbul Avrupa araştırma geliştirme arge mühendisi iş ilanları kategorisinde yer alan seçenekler arasından seçimini yapıp dilediği firmaya başvurabilir.