AR-GE Mühendisi Nedir?

Ar-Ge Mühendisi Kimdir?

Ar-Ge mühendisi çalıştığı firmanın ilgili olduğu alanda inovatif ve çözüm odaklı sistemler geliştiren kişidir. Söz konusu sektörde bağlı bulunduğu firmanın maliyetlerini düşürerek, daha fazla çıktı sağlamayı amaçlar. Firmanın başarısını arttırmak için sürekli olarak yenilik arayışındadır. Pazarlama alanında gündeme gelen değişiklikleri kendi çalıştığı firmaya uyarlayabilme yeteneğine sahiptir. Literatürde var olanların üstüne daha yeni fikirler ve teknolojik çalışmalar ekleyerek, inovasyon sürecine katkıda bulunur. Üretimde düzenli ve nitelikli artışı sağlar.

Ar-Ge Mühendisinin Görevleri Nelerdir?

Ar-Ge mühendisleri birçok alanda kendine yer bulabilir. Tekstil, gıda, kimya ve otomotiv sektörleri çalıştıkları alanların başında gelir. Bu ve benzeri sektörlerde firmaların Ar-Ge adı verilen en önemli departmanında çalışırlar. Görevleri şunlardır;

  • Firmanın maliyetlerini düşürmek ve buna bağlı olarak üretimi arttırmak,
  • Ürünlerin yaşam süresini uzatmak,
  • Ortaya konan yeni tasarım ürünlerle ilgili süreci takip etmek,
  • Bağlı bulunduğu sektördeki pazar araştırmalarını yaparak analizlerini gerçekleştirmek,
  • Alanıyla bağlantılı olan bölümlerle iletişim ve koordinasyon sağlamak.

Kimler Ar-Ge Mühendisi Olabilir?

Değişimi ve yenilikleri kucaklayan bir kişilik yapısına sahipseniz Ar-Ge mühendisi olmanın temel koşulunu taşıyorsunuz demektir. Yerli ve yabancı üretim ve ihracat alanlarına ilgi duyan, bu konuda fikir sahibi olan, mevcut eğitiminin yanında kişisel çabasıyla yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan kişiler bu alanda çalışabilmek için uygun niteliklere sahiptir.

Ar-Ge Mühendisi Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Ar-Ge mühendisi olabilmek için üniversitelerin; Tekstil, Gıda, Otomotiv ve Kimya gibi Mühendislik Fakültesi bölümlerinden mezun olmanız gerekir. Mezun olduğunuz bölümün ilgili olduğu alanda ve aynı sektördeki bir firmada Ar-Ge mühendisi olarak çalışabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğitim kurumlarının mühendislik fakültesi mezunları için hazırladığı yeni olanakları da değerlendirebilirsiniz. Bazı kurumların açtığı Ar-Ge elemanı yetiştirme kurslarına başvuru yaparak herhangi bir firmanın ilgili departmanında görev alabilirsiniz.