Araştırma Geliştirme / Arge Analisti Nedir?

Arge Analisti Ne Demek?

Arge analisti, çeşitli şirketlerin araştırma ve geliştirme departmanında görev alan meslek gurubu olarak adlandırılır. Bulunduğu firmanın gelişim ihtiyaçlarını yeni ürünler ve projeler üreterek karşılar. Arge analisti nedir sorusu şu şekilde cevaplanabilir; yeni ürün elde etme konusunda denetleme yapan ve verileri yorumlayan kişidir. Endüstri dünyasında araştırma ve geliştirme kelimelerinin birleşimi olarak karışınıza çıkan arge analisti, teknik analizler yapar. Elde edilen analizler sonucunda kurumun uygulayacağı operasyonlara en iyi şekilde öncülük eder. Bu analizleri yaparken ekonomi ve istatistik konularından yardım alarak etkili projelere kaynak sağlar. Arge analisti ne iş yapar sorusunu detaylı yanıtlayabilmek adına mesleğin görev ve sorumlulukları incelenmelidir.

Arge Analisti Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Arge analisti kime denir ve ne iş yapar gibi soruların cevapları firmalardaki araştırma geliştirme departmanlarını işaret eder. Arge analistleri, bulunduğu firma içerisinde tüm birimlerle iletişim halinde olarak araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunur. Kurumun itibarı için geleceğe yatırım olabilecek projeler, yeni ürün fikirleri ve fiyat araştırmalarının yapılması, arge analistinin görevleri arasında yer alır. Arge analisti, kurum içerisindeki gelişim sürecini denetleyen ve süreci raporlayan kişidir. Var olan araştırma ve geliştirme çalışmaları için veri toplayarak analiz gerçekleştiren analistinin yorumları dikkate alınarak çeşitli adımlar atılır. Çözüme ulaşması gereken durumlarda arge analisti devreye girerek sunacağı yeni önerilerle ekiplere yol gösterir.

Arge Analisti Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Arge analisti nasıl olunur sorusuna cevap arıyorsanız, bir lisans bölümünü başarılı şekilde tamamlamış olmanız önemlidir. Genellikle analiz ve istatistik gibi konularla alakalı olduğu için üniversitelerin Kimya, Ekonomi ve Endüstri Mühendisliği gibi bölümlerinden mezun olunması tercih sebebidir. Arge analisti olmak için hangi okulları okumak gereklidir diye düşünen adayların; üniversitelerin Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği gibi bölümlere ait bir alanda yüksek lisans ya da doktora derecesine sahip ya da eğitim görmeye devam ediyor olması avantaj sağlayabilir. Veri ve analiz yeteneği gelişen bireyler, kurumların arge departmanları için oldukça değerlidir. Bir şirketin araştırma ve geliştirme konusundaki hedeflerini en iyi şekilde yönlendirmek için başarılı mezunlar, analist olma konusunda kendilerini geliştirebilir. Bu pozisyon için seçilen adaylar, iş içerisinde öğrenmeye ve gelişmeye devam eder. Birçok imkanın elde edilebildiği araştırma ve geliştirme departmanı bünyesinde yeni modellemeler ve veri analizleri ile kurumun geleceğine yön vermek mümkün olur.

Arge Analisti Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Arge analisti görevleri arasında yer alan veri analizi, kurumun uyguladığı projeler veya geliştirdiği yeni ürünler için büyük önem taşır. Araştırma ve geliştirme departmanında çalışacak bireyin iyi bir veri toplayıcı ve analiz konusunda kendini geliştirmiş olması beklenir. Hazırlanan raporların sonuçlarına göre çözümler sunarak kriz yönetimini en iyi şekilde sağlaması gerekir. Var olan projelerin verimliliğini arttırmak için fiyat araştırmaları ve piyasa analizleri yapabilmesi önemlidir. Verilerle ve raporlarla yakın takip gerektiren arge departmanında yer almak için matematik ve istatistik konusuna ilgili ve yetenekli olmak önemlidir. Yeni geliştirme adımlarından önce var olan projelerin ne gibi katkılar sağladığını incelemek için istatistik verilerinden yararlanılır. Arge analistinin görevi, bu verileri inceleyip yorumlayarak ekipleri yönlendirmektir. Arge analisti nasıl olunur sorusunun cevaplarından biri, takım çalışmasına yatkın olmaktır. Bulunduğu kurumdaki tüm departmanlarla etkileşim halinde olması gereken analistlerin, takım çalışması konusunda yetenekli olması beklenir. Analistler, ulaştıkları verileri ve yeni fikirleri ekiplerle paylaşarak alanında yol gösterici rolü üstlenmektedir. Arge analistliği için gereken önemli özelliklerden biri problem çözme odaklı olmaktır. Planlanan yeni projelerde ortaya çıkan olumsuzluklar karşısında hızlı çözümler üretmelidir. Aynı zamanda kurum için problem teşkil eden durumlara çözüm üretme konusunda etkili adımlar atabilmelidir. Her alanda önemli olan iletişim faktörü bu alanda kariyer yapmak isteyen adaylarda da aranan önemli özelliklerden biridir. Arge analistleri kurum içerisinde yer alan birçok departmanla etkileşim kurarak gelişimi desteklemelidir. Gelişimi desteklemek amacıyla yürüttüğü projeleri, ekibine en iyi şekilde aktarabilmelidir. Yazılı ve sözlü iletişim becerileri konusunda yetenekli olmak önemlidir. Kurum içerisinde tüm iletişim kanallarını kullanarak hazırladığı raporları sunması ve yöneticilerini en iyi şekilde bilgilendirmesi önemlidir.

Arge Analisti İşe Alım Şartları Nelerdir?

Kurumlarda arge analisti olarak görev almak için ilgili bölümü başarılı bir şekilde bitirmiş olmak gerekir. Lisans derecesini tamamlamış olan adaylardan matematik, istatistik ve veri analizi gibi konularda başarılı olmaları beklenir. Özgeçmişleri uygun bulunan adaylar ile kurum tarafından mülakat gerçekleştirilir. Analiz ve raporlama konusunda yetenekli olan adayların arge analisti pozisyonu için tercih edildiği unutulmamalıdır. Aynı zamanda kişilerin problem çözme ve iletişim yeteneği göz önünde bulundurulur. Arge analisti maaşları şirketlerin ücret politikaları, kişinin eğitim düzeyi ve deneyim süresi gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. Arge analisti olmayı düşünen kişiler arge analisti iş ilanları seçeneklerinde belirtilen kriterleri inceleyerek başvuru yapabilirler. Kariyer.net filtreleme özelliği sayesinde iş ilanları çalışma şekli, pozisyon seviyesi, şehir ve ilçe gibi kategorilere göre listelenebilir.