Finans Asistanı Nedir?

Finans Asistanı Nedir?

Finans Asistanı Ne Demek?

Finans asistanı nedir sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir; finans departmanındaki günlük görevlerin gerçekleştirilmesine yardımcı olan kişidir. Bütçe ve vergi takibi için defter tutulmasından sorumludur. Sisteme veri girişi yapar. Bilançoları hazırlar. Finansal kayıtları günceller. Masraf ve bordro dahil olmak üzere günlük işlemleri takip eder. Ödemeleri işler. Maliyet raporlarının korunmasını sağlar. Faturaları yönetir. Bunların yanı sıra finans asistanı, diğer yetkililer tarafından verilen görevleri de yerine getirir.

Finans Asistanı Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Finans asistanı ne iş yapar sorusuna şu şekilde yanıt verilebilir; şirketin mali düzenini sağlamaya yardımcı olur. Finans asistanı görevleri çok çeşitlidir. Şirket tarafından gerçekleştirilen mali işlerin bilgilerini toplar. Bunları çeşitli programları kullanarak kayıt altına alır. Hesap bakiyelerinin güncel tutulmasını sağlar. Bu sayede üst yetkililer; harcamaları, kâr ve zararları izleyebilir. Mali veri tabanından mali girdileri alır ve kaydeder. Kayıt için gerekli olan fatura ve makbuzları hazırlar. Onları düzenli bir şekilde kayıt altında tutar. Muhasebe hesaplarını kontrol eder. Finans asistanı sorumlulukları arasında muhasebe hesaplarının kontrolü de yer alır. Bu hesaplarda oluşan sorunlara karşı düzeltmeleri gerçekleştirir. Eğer birden fazla birimin yer aldığı bir şirketse diğer birimler için maliyet analiz raporları oluşturur. Genel finansal politikaların yürütülmesine katkıda bulunur. Aylık finansal raporları ilgili kişilere sunar. Borç ve alacak hesaplarını kontrol eder. Finans asistanı görev tanımı şirketin yer aldığı sektöre göre değişiklik gösterir. Sektöre yönelik süreçler görev tanımında yer alabilir.

Finans Asistanı Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Finans asistanı nasıl olunur sorusuna, öncelikle üniversitelerin ilgili lisans bölümlerinden mezun olmak gerekir cevabı verilebilir. Özellikle İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin ilgili bölümleri bu alanda önemlidir. Genel olarak Muhasebe, Maliye ve Ekonomi ve Finans bölümleri öne çıkan bölümler arasında yer alır.

Finans Asistanı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Finans asistanı olmak için gerekli şartların başında eğitim yer alır. Şirkete bağlı olarak değişse de adayın bu alanda deneyim sahibi olması beklenebilir. Sektörle ilgili sık kullanılan programları bilmek önemlidir. Nebim, Logo veya MS Office gibi programları iyi seviyede bilmek ve kullanabilmek gerekir. Terimlere hâkim olunması açısından iyi seviyede İngilizce bilmek de çoğu şirket için önemli şartlardan biri olabilir. Eğitim, deneyim ve İngilizcenin yanı sıra başarılı bir finans asistanı olmak için bazı özelliklere sahip olmak gerekir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Şirketin yer aldığı sektöre yönelik mali konularda bilgi sahibi olmalıdır.
  • Problemlere yönelik etkili çözümler üretmelidir.
  • Sunulan veriler üzerine rapor yazabilmelidir.
  • Yerel ve uluslararası ekonomik değişimleri takip etmelidir.
  • Yeniliğe açık olmalı ve edindiği yeni bilgileri iş süreçlerine aktarabilmelidir.
  • Finans ekibiyle birlikte çalışacağı için ekip çalışmasına yatkın olmalıdır.
  • Gelişmiş organizasyon ve zaman yönetimi becerilerine sahip olması gerekir.
  • Şirket tarafından istenen programları bilmeli veya hızlı bir şekilde öğrenebilmelidir.
  • Finans asistanı, analitik düşünebilmelidir.
  • Matematiksel becerileri gelişmiş olmalıdır.

Finans Asistanı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Finans asistanı olarak; mağaza, fabrika, yazılım şirketleri gibi çeşitli yerlerde çalışılabilir. Mali hesapların tutulduğu tüm alanlarda çalışma imkânına sahiptir. Finans asistanı işe alım şartlarının başında eğitim gelir. Genellikle ilgili bir lisans bölümünden mezun olmak ilk şart olarak yer alır. Kendini bu alanda geliştirmiş lise mezunu kişiler de bazı şirketler tarafından işe alınabilir. Kişilerin ilgili pozisyonda deneyim sahibi olması, bu süreçte avantaj sağlayabilir. İngilizce de önemli şartlardan biridir. Özellikle uluslararası bir şirketteki finans asistanı olmak için hem yazılı hem de sözlü olarak iyi seviyede İngilizce bilgisi istenir. MS Office gibi sık kullanılan programları ileri seviye bilmek önemlidir. Şirketin yer aldığı sektörle ilgili bilgi sahibi olmak gerekir. Bunun için mezun olduktan sonra kişiler, istenilen sektöre yönelik çeşitli kurs, eğitim veya konferanslara katılım göstererek kendini geliştirmelidir. İşe alım süreci genellikle sözlü mülakat ile gerçekleşir. Şirket, kullanılan programlara yönelik bir seviye belirlemek için ön eleme sürecinde yazılı sınav yapabilir. Bu aşamayı geçen kişiler sözlü mülakata katılır. Sözlü mülakat sırasında adaylar, bilinen programları aktarmalıdır. Daha önce bu alanda staj yapıldıysa veya çalışıldıysa anlatılmalıdır. Finans asistanı maaşı görev tanımı, alınan eğitimler, bilinen programlar, İngilizce seviyesi, varsa edinilen deneyimler gibi özelliklere göre değişiklik gösterir. Zamanla deneyim kazanıldıkça finans uzmanı veya finans sorumlusu gibi pozisyonlara terfi alınabilir. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler, Kariyer.net üzerinden finans asistanı iş ilanları seçeneklerini değerlendirebilir. Kariyer.net filtreleme özelliği sayesinde iş ilanları pozisyon seviyesi, çalışma şekli, şehir ve ilçe gibi kategorilere göre listelenebilir. Listelenen iş ilanlarında belirtilen şartları inceleyen adaylar, kendilerine en uygun iş ilanına başvuru yapabilir.