Finans Uzman Yardımcısı Nedir?

Finans Uzman Yardımcısı Ne Demek?

Finans uzman yardımcısı görev tanımı kısaca, finans yöneticilerine çeşitli idari ve mali görevlerde yardımcı olmak şeklinde açıklanabilir. Bu iş tanımı; faturaların kesilmesine yardımcı olmayı, bütçeleri hazırlamayı, nakit akışını yönetmeyi ve iş arkadaşlarından satın alma siparişleriyle ilgili bilgi talep etmeyi içerir. Bu genellikle tam zamanlı bir pozisyondur. Finans uzman yardımcısı birçok şirket ve kuruluşta çalışır. Sayısal becerilere sahip kişiler, finans uzman yardımcısı olarak başarılı olabilirler.

Finans Uzman Yardımcısı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Finans uzman yardımcısı ne yapar, sorusuna kısaca; finansal kayıtların tutulmasını sağlar, cevabı verilebilir. Finansal elektronik tabloları güncellemekten, elektronik tabloları hazırlamaktan ve banka hesap özetlerini kontrol etmekten sorumludur. Temel görevlerinden birkaçı; sisteme veri girişi, bilanço hazırlama ve faturaların işlenmesidir. Ayrıca diğer departmanlar için de maliyet analiz raporları hazırlaması gerekir. Diğer finans uzman yardımcısı görevleri genel olarak şunları içerir:

 • Raporlarda tutarsızlık olmadığından emin olmak için nakit akışını yönetir ve şirket içindeki finansal işlemleri denetler.
 • Denetim elektronik tablolarının sürdürülmesi bu rolün önemli bir parçasıdır. Finans uzman yardımcıları, elektronik tabloların her ay ve yıl sonunda güncel olmasını sağlarlar. Aynı zamanda bir finansal kar ve zararı raporlamak için finansal personel ve bölüm başkanları ile düzenli olarak etkileşime girerler.
 • Muhasebecilerin ve yöneticinin, satın alma siparişleri için mali talep kayıtlarını güncellemek ve tüm belgelerin doğru olduğundan emin olmak için şirket içindeki kişilerle iletişim kurmasına yardımcı olur.
 • Stratejik planlar geliştirmek ve harcamaları azaltmanın ve kârı artırmanın yollarını bulmak için finans müdürü ile düzenli olarak bir araya gelir.
 • Finans uzman yardımcısı, şirketteki ekiplerle birlikte çalışarak ay boyunca yapılan harcamalar gibi finansal verileri elde eder, böylece kayıtlar yıl sonunda doğru denetim için güncellenebilir.

Finans Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur?

Lise veya dengi eğitim ve kişisel deneyim düzeyine sahip adaylar belirli şirketlerde çalışabilir. Ancak finans uzman yardımcısı olmak için asgari koşul; Muhasebe, Ekonomi ve Finans, Matematik veya benzeri bölümlerde lisans derecesidir. Bazı işverenler, analitik ve finansal analiz gibi konularda yetkinlik ve beceriyi kanıtlamak için bu konulardan birinde yüksek lisans derecesi isteyebilir. Başvuru sahipleri ayrıca Microsoft Excel gibi veri tabanı yazılımlarında becerilerini gösterebilmelidir. Bunun yanı sıra benzer bir pozisyonda veya büro yönetimi, teknik muhasebe veya defter tutma işlerinde 1 - 2 yıllık deneyim istenebilir. Ayrıca şirketin büyüklüğüne bağlı olarak beklenilen nitelik ve eğitim seviyesi artarken finans uzman yardımcısı maaşı da farklılık gösterir.

Finans Uzman Yardımcısı Olmak İçin Gerekli Şartlar Nedir?

Finans uzman yardımcısı nedir sorusunun yanında bu alanda çalışmak için gerekli olan şartlar ve nitelikler de merak edilir. Bu pozisyonda görev alabilmek için gerekli niteliklerden bir tanesi analitik beceri yeteneğidir. Verilerdeki eğilimleri belirleyebilmek ve yanlışlıkları tespit etmek önemlidir. Şirket vergi raporlarını analiz ederek vergileri azaltmak için stratejiler geliştirebilmelidir. Finans uzman yardımcısı olabilmek için gerekli diğer şartlar aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

 • İyi organizasyon becerileri, görevlerin zamanında tamamlanmasını ve dosyaların kolayca bulunmasını sağlar.
 • Finans uzmanı yardımcısı teknolojiye kolay bir şekilde uyum sağlayabilmelidir. Ayrıca iyi bir bilgisayar kullanma yeteneğine sahip olması gerekir. Bunun yanı sıra veri tabanı yazılımı ve muhasebe programlarını iyi bir şekilde kullanabilmelidir.
 • Dürüstlük ilkesine sadık olmalıdır. Şirketlerin gizli finansal verilerinin emanet edildiği finans uzman yardımcılarının bütünlük ve gizlilik sergilemesi beklenir.
 • Meslektaşları, müşteriler ve denetçilerle düzenli olarak çalışan finans uzman yardımcıları, profesyonel bir tavırla iletişim içerisinde olabilmelidir.
 • Problemleri tanımlamak, veri toplamak ve çözümler sunmak için muhasebe ilkelerini uygulama becerisi gerektirir. Ayrıca bu ilkelere ilişkin önemli bilgilere dayalı olarak sorulara yanıt verme becerisini de gerektirir.
 • Bilgi paylaşımının gerçekleşebilmesi için bilgi sunma, prosedürleri açıklama, sözlü ve yazılı talimatları takip etme becerisi gerektirir. Ekibin esnekliğini artırmak için departman içinde çapraz eğitim yeteneği gereklidir. Muhasebe, sigorta ve devlet terminolojisi dahil olmak üzere çeşitli teknik veya profesyonel dillerde etkin bir şekilde iletişim kurmalıdır.
 • Eksiksiz ve doğru kayıtların ve karmaşık dosyaların korunmasına izin vermek için güçlü organizasyon becerileri gerektirir.
 • Sürekli değişen görevler ve raporlama gereksinimleri konusunda güncel kalma becerisi gerektirir.

Finans Uzman Yardımcısı İşe Alım Şartları Nelerdir?

Finans uzman yardımcısı olmak için gerekli niteliklere sahip adaylar iş başvurusunda bulunduktan sonra mülakata katılırlar. Finans departmanı yöneticisi görüşme sonrası adayı değerlendirmeye alır ve tüm şartlar karşılanıyorsa o kişi finans uzman yardımcısı olarak göreve başlayabilir. Finans uzmanı iş hedeflerine ulaşmak için mali verileri değerlendirir ve mali planlar geliştirir. Finansal verilerin analizini yapar, finansal riskleri değerlendirir, azaltır ve finansal raporlar, tablolar ve tahminler hazırlarlar. Finans uzman yardımcısı adayları ile görüşürken, gelişmiş analitik beceriler ve finansal işlemleri geliştirme ve riskleri en aza indirme becerilerine öncelik verilecektir. Mali rapor hazırlama konusunda sınırlı deneyime sahip olan ve işbirliği becerilerine sahip olmayan adaylar bu pozisyon için uygun görülmez. Bu alanda görev almak isteyen kişiler tüm sektörlerdeki firmaların finans departmanlarında çalışabilirler. Özellikle yatırım danışmalık şirketleri, finans firmaları ve bankalar bu alanda öne çıkar. Finans uzman yardımcısı pozisyonunda çalışmak isteyenler Kariyer.net üzerinde yayınlanan iş ilanlarını değerlendirebilirler. Finans uzmanı iş ilanları seçeneklerinde aranan nitelikleri de görebilirler. İl ve ilçe filtrelemesi yaparak bulundukları bölgedeki iş ilanlarını sıralayabilirler.