Fizik Tedavi Teknikeri Nedir?

Fizik Tedavi Teknikeri Nedir?

Fizik tedavi teknikeri; doktor ve fizyoterapist gözetiminde hastalara egzersiz ve fizik tedavi uygulamaları yapmalarında yardımcı olan sağlık görevlisine verilen isimdir. Hastalıklar ve fiziksel engellerden dolayı ortaya çıkan hareket sistemi bozukluklarının tedavisi için çalışırlar.

Fizik Tedavi Teknikeri Ne İş Yapar?

Fizik tedavi teknikerinin görevleri, doktor ve fizyoterapistin tedavi programına göre değişkenlik gösterebilir. Başlıca görevleri şöyledir:

  • Felçli hastaların sinirlerini gevşetmek,
  • Hastaların hareket yetisi azalmış bölgelerinin yeniden hareket yetisine kavuşabilmesi için güçlendirici egzersizler uygulatmak,
  • Sırt ve boyun kireçlenmesi şikâyeti olan hastaların sorunlu bölgelerine tıbbi cihazlarla müdahale etmek,
  • Sürekli akım cihazı kullanarak felçli hastalara özel tedavi teknikleri uygulamak,
  • Hastaları uygulanan tedavi konusunda bilgilendirmek,
  • Tedavi için gerekli olan fizik tedavi aletlerini hazırlamak.

Fizik Tedavi Teknikeri Nasıl Olunur? Fizik Tedavi Teknikeri Olmak için Hangi Bölümü Seçmeliyim?

Fizik tedavi teknikerliği yapabilmek için üniversitelerin meslek yüksekokullarındaki Fizik Tedavi Teknikerliği Bölümü’nden mezun olmak gerekmektedir. Tekniker olabilmek için ilgili bölümün ön lisans (2 yıllık) programından eğitim alınmalıdır.

Fizik Tedavi Teknikeri Çalışma Alanları

Fizik tedavi teknikerleri kamuda ya da özel sektörde çalışabilirler. Görev yapabilecekleri kurumlar arasında özel hastaneler, devlet hastaneleri, rehabilitasyon merkezleri, spor kulüpleri, huzurevleri, spor ve sağlık merkezleri gibi kurumlar bulunmaktadır.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
2.430 / Aylık
78 kişinin ortalama maaşıdır.