Gece Bekçisi Nedir?

Gece Bekçisi Ne Demek?

Gece bekçisi, özel durumlar dışında genel olarak saat 22.00 ile 06.00 saatleri arasında mesai saatlerine sahip olan ve bekçilik faaliyetini yürüten kişidir. Halkın can ve mal güvenliğini sağlamakla görevli olan gece bekçileri, silah taşıma ve gerekli durumlarda kullanma yetkisine sahiplerdir.

POMEM eğitim merkezlerinde eğitim gördükten sonra yazılı ve sözlü sınavlardan geçirilerek göreve alınan gece bekçileri, polis ve jandarmaya yardımcı bir pozisyonda çalışmaktadır. Görev mahallerinde bulunan toplu taşıma araçlarına ait peronlarda, park, bahçe, cadde ve sokaklarda faaliyet gösteren gece bekçileri acele ve zorunlu durumlarda müdahalede bulunmaktadır. Ayrıca gece bekçileri, her türlü sağlık ve güvenlik taramasından geçirilen ve bu işi yapma yeterliliğine sahip olan kişiler arasından seçilmektedir.

Gece Bekçisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Yalnızca olağanüstü durumlarda vali veya kaymakam tarafından gündüz de çalıştırılabilen gece bekçileri, aslen kamu düzeninin korunmasında kolluk güçlerine gece saatlerinde yardımcı olan yardımcı bir pozisyondur. Kamu düzeninin aralıksız sağlanması konusunda görevlendirilen gece bekçilerinin görev kapsamında bulunan birtakım faaliyetler şöyledir:

  • Yasa dışı kumar ve bahis oynayan ya da oynatan kişileri tespit etmek,
  • Uyuşturucu madde satan kişileri tespit etmek ve yakalamak
  • Halkın huzurunu bozan kişileri tespit etmek ve polis tarafından göz altına alınmasını sağlamak
  • Yangın ve su baskını gibi afetlerde önleyici tedbirler almak ve mahalle sakinlerini bilgilendirmek
  • Şüpheli şahıs ve olayları kolluk yetkililerine bildirmek.

Gece Bekçisi Olma Şartları Nelerdir?

Gece bekçisi olabilmek için gerekli olan yazılı ve sözlü sınavlara girmeden önce POMEM tarafından verilen eğitimlere katılmak gerekmektedir. Toplam 20 iş günü süren eğitimlere katılabilmek için adayların en az lise ve dengi okullardan mezun olmaları gerekmektedir.

Gece Bekçisi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Lise ve dengi okullardan mezun olan gece bekçisi adaylarının POMEM eğitim merkezlerinde devam zorunluluğu bulunan bir eğitim sürecine katılmaları gerekmektedir. Yatılı olarak POMEM merkezlerinde yürütülen eğitimin amacı, bu süre zarfı içerisinde gece bekçilerinin görev, yetki ve sorumluluklarının anlatılmasıdır. Verilen eğitimde temel olarak üç temel konu üzerine durulmaktadır. Bunlar; genel mesleki bilgiler, meslek mevzuatı, silah ve atış bilgisi eğitimleridir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
3.700 / Aylık
25 kişinin ortalama maaşıdır.
Benzer Meslekler