Gemi Dizayn Mühendisi Nedir?

Gemi Dizayn Mühendisi Ne Demek?

Gemi dizayn mühendisi nedir sorusuna verilebilecek en net yanıt Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği ya da Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği mezunu olan, gemi dizaynı üzerinde uzmanlaşan mühendislerdir. Gemi dizayn mühendisleri gemi ve yat üretimi ya da dizaynı yapan firmalarda görev alırlar. Proje çizimi görevini üstlenen mühendisler bu firmaların genellikle ofis kısmında yer alırlar. Proje denetimi kısmında ise mühendisler genellikle tersaneler başta olmak üzere üretim departmanlarında görev yaparlar. Özel sipariş yatların üretim, tasarım ve dizaynını da bu alanda çalışan mühendisler yapar. Son yıllarda Türkiye’de savunma sanayi gelişmeye devam etmektedir. Gemi dizayn mühendisleri savunma sanayi sektöründe askeri gemi üretim ve dizaynı yapan pek çok firmada istihdam olanağı bulabilirler. Tüm bunların dışında özel olarak gemi, yat ve tekne dizaynı yaparak proje bazlı çalışmak isteyen mühendisler için de uygun istihdam imkanları bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası pek çok kuruluşta gemi dizayn mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Gemi Dizayn Mühendisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bu pozisyonda çalışan mühendis gemi, yat ve tekneler başta olmak üzere denizcilik sektöründe üretimi yapılan her türlü aracın dış ve iç tasarımını yapar. Gemi dizayn mühendisi görev tanımı içerisinde, projenin plan ve çiziminin yanı sıra proje denetimi ve düzenlemesi de yer almaktadır. Gemi dizayn mühendisi sorumlulukları ve görevleri çalışılan firmaya ve işverenin beklentilerine göre değişmektedir. Ancak genel görevleri arasında şunlar sayılabilmektedir:

 • Projelere ait tüm plan, çizim, parça listeleri, hesaplamalar ve gerekli dokümanları hazırlar.
 • Hazırlanan projedeki plan, çizim ve resimleri yürürlükte bulunan standartlara, klas ve bayrak kurallarına ve belirlenen teknik özelliklere uygun olmasını sağlar.
 • Projede kullanılacak malzeme listesini çıkarır.
 • Projenin üretim resimlerini ve işçilik resimlerini hazırlar.
 • Klas onayı gerektiren resimleri klas kurallarına uygun olarak hazırlar.
 • Bir dizayn firması ile çalışma durumunda dizayn firmasından gelen resimleri inceleyerek revizyon takibi yapar. 
 • 3D modeller hazırlar ya da 3D modellerin uygunluğunun kontrolünü sağlar.
 • Dizayn dokümanlarında çıkabilecek ya da çıkan sorunları belirler ve geçerli revizyonları hazırlar.
 • Projenin vaktinde tamamlanabilmesi amacıyla günlük, haftalık ve aylık görevleri belirler ve bu süreçlerde raporları düzenler.
 • Proje için düzenlenen raporları kontrol ederek gerekli birimlere ulaştırır.
 • Hazırlanan tasarımı üretim departmanına gönderir, üretim için kullanılmasını sağlar.

 Gemi Dizayn Mühendisi Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Gemi dizayn mühendisi nasıl olunur sorusu bu iş için gerekli olan eğitimi almaktır şeklinde yanıtlanabilir. Gemi dizayn mühendisi olabilmek için öncelikle üniversitelerin Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği, Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği ya da Makine Mühendisliği bölümlerinden mezun olmak gerekir. Adayların bu bölümlerde; Autocad, Aveva ya da Rhinoceros gibi tasarım programları konusunda da eğitim almaları gerekir. Gemi dizayn mühendisi eğitimi için spesifik bir program bulunmamakla birlikte Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktora programları ile uzmanlaşma yapılabilir. Bahsedilen lisans bölümleri Türkiye’de İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi gibi devlet üniversitesi statüsünde bulunan teknik üniversitelerin yanı sıra Dokuz Eylül Üniversitesi’nde de bulunmaktadır.

Gemi Dizayn Mühendisi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Gemi dizayn mühendisi olmak için sektörle doğrudan ilişkili bir mühendislik bölümünden mezun olmak gerekir. İlgili bölümlerin birinden mezun olduğuna dair lisans diploması bulunan mühendislerin gemi ve yat donatımı ve dizaynı konusunda kendini yetiştirmiş olması gerekmektedir. Bu konuda mühendislerin eğitim alması, lisansüstü eğitime devam etmesi ya da çalışma tecrübesi kazanması beklenmektedir. Gemi dizayn projesinin uyması gereken belirli standartlar bulunmaktadır. Gemi dizayn mühendislerinden klas ve bayrak kurallarına ve standartlarına hakim olması beklenir. Projeleri bu kurallara ve standartlara uygun hazırlaması gereken mühendislerin ayrıca çizim programlarına ve gemi mukavemet analizi programlarına hakim olması gerekir. 

Gemi Dizayn Mühendisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Gemi dizayn mühendisi olarak görev almak isteyen kişilerin işe alım şartlarını karşılamaları beklenmektedir. İlgili lisans bölümlerinin diplomasına sahip olmak aranan ilk şarttır. Bunun yanı sıra pek çok firma gemi ve yat donatımı konularında lisans döneminde yapılan stajlar da dahil olmak üzere dizayn tecrübesi istemektedir. Mühendislerden projelerin belirlenen standartlara uygun çizimler yapması beklenir. Bu nedenle klas ve bayrak kural ve standartlarını bilmek de işe alım şartları arasındadır. Dizayn mühendisi olarak görev yapacak kişilerden Autocad ve Rhinoceros gibi çizim programlarını kullanabilmeleri beklenmektedir. Bunun yanı sıra özellikle savunma sanayi sektöründeki firmalar, iş başvurusunda bulunan mühendislerden ANSYS Structural/Maestro yazılımları kullanabilmelerini beklemektedir. Ayrıca gemi dizaynı konusunda sektörel ve bilimsel gelişmeleri takip etmesi beklenen mühendislerin tercihen iyi derecede yabancı dil bilmesi gerekir. Proje çiziminin yanı sıra denetimini de yapacak olan mühendislerin iş takip ve kontrolü yapabilmesi, çözüm odaklı ve sonuç odaklı düşünmesi, analitik düşünme becerisine sahip olması gerekir. Mühendislerden ekip çalışmasına yatkın ve iletişim becerileri kuvvetli olması beklenir. Gemi dizayn mühendisi maaşları oldukça geniş bir yelpazede bulunur. Firmanın ve inşa sürecinde olan aracın özelliklerine göre şartlar değişebilir. Bu mesleği icra etmek isteyen kişiler Kariyer.net üzerinden iş ilanlarını takip ederek kendilerine en uygun iş fırsatlarına ulaşabilirler. Gemi dizayn mühendisi olarak çalışmak isteyen mühendisler, gemi dizayn mühendisi iş ilanları arasından inceleme yapabilir. Ayrıca bir liman kenti olan ve gemi üretim sektöründen ulusal ve uluslararası birçok firmaya ev sahipliği yapan Antalya’da da gemi dizayn mühendisleri için pek çok iş imkanı bulunmaktadır. Antalya’daki iş ilanlarına ulaşmak için Antalya gemi dizayn mühendisi iş ilanları listesi ile takip edilebilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
30.360 / Aylık
42 kişinin ortalama maaşıdır.
Benzer Meslekler