İlk Yardım Öğretmeni Nedir?

İlk Yardım Öğretmeni Ne Demek?

İlk yardım öğretmeni; yaralanma, ani hastalık, kaza, boğulma gibi hayati tehlikeye yaratan durumlarda zarar gören kişinin hayatının kurtulması veya tehlikeli durumun ilerlemesini önlemek için olay anında yapılması gereken uygulamaların eğitimini veren kişidir. Hastanın, hastaneye ulaşana kadarki kritik sürecinde hayatının kurtulması için gerekenleri ilk yardım öğretmeni öğretir.

İlk yardım öğretmeni; sürücü kursları, halk eğitim merkezleri başta olmak üzere pek çok yerde çalışır. Kişilerin kaza anında hastaya direkt müdahale edebilmesi için gereken uygulamaların eğitimi ilk yardım öğretmeni tarafından verilir. Bu uygulamaların temel amacı hasta, hastaneye ulaşıp profesyonel bir tedavi alana kadar onu hayatta tutmak veya durumunun kötüye gitmesini engellemektir.

İlk Yardım Öğretmeni Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

İlk yardım öğretmeni; hasta hastaneye ulaşana kadar geçen kritik süreçte, hastanın hayatını kurtarmak veya durumunun kötüye gitmesini engellemek amacıyla yapılması gereken ilk müdahalenin eğitimini verir. İlk yardım uygulamalarının teorik ve uygulamalı eğitimini veren ilk yardım öğretmeninin görevleri oldukça önemlidir.

  • Kanama, şok, kırık, zehirlenme, boğulma gibi ani gelişen kazalarla birlikte kalp krizi, beyin kanaması gibi ani gelişen ve hayati tehlike arz eden durumlar ortaya çıktığında uygulanması gereken ilk müdahalenin eğitimini teorik olarak vermek ve uygulamalı olarak göstermek.
  • Dersler için gerekli materyalleri hazırlamak.
  • Eğitim müfredatında geçen konuları teorik olarak öğrencilere aktarmak.
  • İlk yardım malzemelerinin nasıl kullanılacağını öğrencilere uygulamalı olarak göstermek.
  • Derste kullanılan ekipmanların temizliğini, düzenini ve korunmasını sağlamak.
  • Derslerin planlarını hazırlamak ve derslerde gerçekleşen çalışmaların kayıtlarını raporlamak.

İlk Yardım Öğretmeni Olma Şartları Nelerdir?

İlk yardım öğretmenliği sertifikası alabilmek için Sağlık Bakanlığının belirlediği hemşirelik, eczacılık, tıbbi teknikerlik gibi sağlık branşlarından, lise veya üniversite düzeyinde mezun olmanız gerekir.

İlk Yardım Öğretmeni Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

İlk yardım öğretmeni olabilmek için bir üniversitenin özel bir bölümünde eğitim görmenize gerek yoktur. Sertifika programlarına katılıp bu programlardan başarıyla mezun olmanız yeterli olacaktır. İlk yardım öğretmeni olabilmek için, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün belirlediği eğitim merkezlerinde yer alan İlk Yardım Eğitici Eğitimine katılmanız gerekmektedir. Bu eğitim merkezleri, sürücü kursları, halk eğitim merkezleri gibi kurumlar olabilmektedir. Sertifika eğitiminin temel amacı, ilk yardım öğretmeni olmak isteyen kişileri ilk yardım müdahaleleri konusunda donanımlı yetiştirmektir. Sertifika programı kapsamında eğitim uygulamaları ve ders materyalleri tanıtıldıktan sonra alacağınız dersler şunlardır: İlk Yardım Temel Uygulamaları, Olay Yerinin Değerlendirilmesi, İnsan Vücudu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler, Hastanın Değerlendirilmesi ve Değerlendirme Sonucunun Uygulanması, Temel Yaşam Desteği ve Uygulaması, Solunum Yolu Tıkanıklıkları ve Boğulma, Bilinç Bozuklukları,Kanama ve Şokta İlk Yardım, Yaralanmalarda İlk Yardım, Kafatası ve Omurga Yaralanmaları, Isı Dengesi Bozuklukları, Kırık, Çıkık ve Burkulmalarda İlk Yardım, Burun, Kulak ve Göze Yabancı Cisim Kaçması, Zehirlenmeler, Böcek Sokmaları ve Hayvan Isırıkları, Hasta Taşıma, Görsel ve İşitsel Materyallerin Hazırlanması ve Kullanımı, Olumlu Eğitim Atmosferi Hazırlama ve Uygulama, İnteraktif Eğitim Tekniklerini Kullanma, Yeterliliğe Dayalı Değerlendirme Araçlarını Kullanma.

İlk Yardım Öğretmeni İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

Benzer Meslekler