İnsan Kaynakları Stajyeri Nedir?

İnsan Kaynakları Stajyeri Nedir?

İnsan Kaynakları Stajyeri Ne Demek?

İnsan kaynakları stajyeri, ekip içerisinde pek çok fonksiyonda görev alan kişiye verilen mesleki unvandır. Firmaların istekleri doğrultusunda işe alım süreçlerini inceleme, CV tarama, adaylarla mülakat yapma, mülakat süreçlerini yürütme, teklif aşamasında adaylarla tekrar iletişime geçilmesi gibi durumlarda staj görürler.

İnsan Kaynakları Stajyeri Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

İnsan kaynakları stajyeri, alanında tecrübe kazanmak adına bazı firmaların insan kaynakları bölümünde staj yapar. Onlara verilen başlıca görevler şunlardır:

  • Firmaya başvuran adayların CV dosyalarını incelemek,
  • Eğitim alanında sunum ve rapor hazırlamak,
  • Eğitim yönetimi yapmak,
  • Firma çalışanlarından gelen iş ve eğitim taleplerini değerlendirmek,
  • Mülakat sürecini yürütmek ve ardından seçilecek olan adayla iletişim kurmak,
  • Çalışanların sigorta girişlerini sağlamak ve takiplerini yapmak.

İnsan Kaynakları Stajyeri Nasıl Olunur?

İnsan kaynakları oldukça kapsamlı bir departmandır. İnsan kaynakları stajyeri olarak bu mesleği devam ettirmek isteyenlerin iletişim güçlerinin kuvvetli olması, bilgisayarda ilgili programları öğrenip aktif olarak kullanabilmesi, güler yüzlü olması, çözüm odaklı çalışmaya yatkın olması ve sunum yapabilmesi, farklı süreç ve problemlerde doğru tespitleri yapması ve araştırmayı sevmesi gerekir.

İnsan Kaynakları Stajyeri Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

İnsan kaynakları departmanında görev alabilmek için üniversitelerin fakültelerinde bulunan ilgili bölümlerden (İnsan Kaynakları Bölümü, Halkla İlişkiler Bölümü vb.) mezun olmak gerekir. Aynı zamanda Açık Öğretim Fakültesi programlarında da İnsan Kaynakları Bölümü yer almaktadır.