İşe Alım Yöneticisi Nedir?

İşe Alım Yöneticisi Kimdir?

İşe alım yöneticisi; herhangi bir şirkette iş görüşmelerini planlayan, yazılı, online ve yüz yüze mülakatları grubuyla birlikte yapılandıran, görüşmeler sonunda adaylara geri bildirim yapılmasını ve seçilen adayın davet edilerek işe alınma sürecini gerçekleştiren yöneticidir. Açık bir pozisyon için başvuru yapan adayların potansiyelini değerlendiren işe alım yöneticisi, adayın iş için uygun olup olmadığını denetler. İşe alım yöneticisi şirketteki boş pozisyonlar uygun aday ile doldurulmasını sağlar.

İşe Alım Yöneticisinin Görevleri Nedir?

İşe alım yöneticisinin genel sorumluluğu açık pozisyon için uygun personeli bulmak olsa da bu süreçte başka görevleri de bulunur.

  • Şirketin hedefleri doğrultusunda işe kabul şartlarını belirler.
  • Üst düzey yöneticiler ile görüşerek şirketin ihtiyaç duyduğu personel hakkında bilgi alışverişi yapar.
  • Dijital ortam veya birebir görüşmeler ile insan kaynakları hizmeti veren firmalar üzerinden özgeçmiş havuzu oluşturur ve ihtiyaç halinde bu havuzdan personel seçimi yapar.
  • Adaylara ulaşacak iş ilanları için gerekli talimatları verir.
  • İşe alınan personelin oryantasyon sürecinin verimli işleyip işlemediğini denetler.
  • Kurumun işe alım politikalarını yönetir ve insan kaynaklarına yeni politikaları bildirir.

Kimler İşe Alım Yöneticisi Olabilir?

Etkin değerlendirme-analiz yapabilen ve insan ilişkilerinde iyi olan, deneyimli İK çalışanları, işe alım yöneticisi olabilir. İşe alım yöneticisinin iş başvurusu yapan adayın referanslarını iyi değerlendirmesi beklenir. Ayrıca bulunduğu şirketin ihtiyaçlarını tanıma ve bu doğrultuda işe alım sürecini başlatma inisiyatifini alabilen adaylar bu alanda başarılı olurlar.

İşe Alım Yöneticisi Eğitimi

İşe alım yöneticisi olarak çalışmak istiyorsanız, üniversitelerin İnsan Kaynakları Yönetimi programlarından mezun olabilirsiniz. İnsan kaynakları bölümü lisans eğitimi verir. Eğitim süresi hazırlık ve akabindeki 4 yıl boyunca devam eder. Kamu Yönetimi ya da Halkla İlişkiler, Psikoloji, Sosyoloji, İşletme, İktisat gibi bölümlerden mezun olan adaylar da kariyerlerini bu doğrultuda şekillendirebilir. Öte yandan İK bölümünde çalışan ama yöneticiliğe yükselmek isteyen kişiler için konuyla ilgili sertifika programları vardır.