Kalıp Tasarım Uzmanı Nedir?

Kalıp Tasarım Uzmanı Nedir?

Kalıp Tasarımı Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Meslek Lisesi, Meslek Yüksekokulu, Teknik Teknik Eğitim Fakülteleri ya da ilgili fakültelerin mühendislik programlarından mezun olan kişiler, kalıp tasarım uzmanlığı eğitimine katılarak sertifika sahibi olabilir.

Kalıp Tasarım Uzmanı Olmak İçin Gerekenler

Bu çalışma alanı için Teknik Eğitim Fakültelerinin kalıp uzmanı olmanızı sağlayabilecek Endüstriyel Kalıpçılık lisans programlarından ya da Mühendislik Fakültelerinin Endüstriyel Tasarım bölümünden mezun olmanız gerekir. Aynı zamanda Meslek Yüksekokullarının 2 yıl eğitim veren Endüstriyel Kalıpçılık bölümünden mezun olmanız gerekir.

Kalıp Tasarım Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Kalıp tasarım uzmanının SplitWorks, MoldWorks, ElectrodeWorks ve SolidWorks Plastics gibi çizim programları hakkında yetkinlik sahibi olması gerekir. Uzman adayları kalıphanede örnek kalıp parçası üretimi uygulamalarıyla mesleki deneyim kazanırlar. Hammadde (ürün) ve Kalıp Malzemeleri Bilgisi, Ölçü Aletleri ve Kullanımı gibi konularda eğitim alır.

Kalıp Tasarım Uzmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kalıp tasarım uzmanının pek çok görevi bulunur. Bunlardan en çok öne çıkanları ise şunlardır:

  • Kalıp tasarım uzmanlığının tasarım sürecinin tüm evrelerine hakim olmak,
  • Çalışma alanı konusunda kendini sürekli yenilemek, geliştirmek ve öğrenmeye daima açık olmak,
  • Çalışmalarını ve tasarımlarını geliştirmek için pek çok eğitime ve uygulamaya katılmak,
  • DCR gibi çalışmalarda aktif olarak bulunmak,

Kalıp Tasarım Uzmanı Ne Demek?

Kalıp tasarım uzmanı çeşitli kalıp ve motiflerin tasarımlarını yapan meslek çalışanıdır. Tasarım yeteneğini geliştirmek için çeşitli çalışmalara ve uygulamalara katılır.

Kalıp tasarım uzmanı, problem çözmeye yönelik çalışır. Bağlı bulunduğu kurumun istediği tasarımları hazırlar. Bu tasarımlara dair çeşitli raporlamaları, MS Office programları yardımıyla düzenli olarak yapar.