Kurumsal Pazarlama Müdürü Nedir?

Kurumsal Pazarlama Müdürü Ne Demek?

Kurumsal pazarlama müdürü nedir sorusunu yanıtlarken pazarlamanın çeşitlerine değinmek gerekir. Tüketime veya kullanıma hazır ürünleri alıcıya ulaştırmak için bireysel veya kurumsal odaklı çalışmalar yapılır. Ürün niteliği ve müşteri ihtiyaçları, çalışmaların belirleyici parametreleridir. Şirket ölçeğindeki müşterilere sunulabilecek hizmet, bireylere dönük hizmetlerden farklıdır. Kurumsal pazarlama, yatırım seviyesi daha yüksek ticaretler için uygulanır. İşletmeden işletmeye sunulacak ürün ve hizmetlerin tanıtımı, yönetilmesi gereken bir süreçtir. Pazarlama departmanının etkili çalışabilmesi için kurumsal pazarlama müdürü faaliyetleri denetler. Kurumsal işlerde yapılacak hatalar ciddi kayıplara sebep olabilir. Departmandaki konumu itibarıyla müdürün iyi gözlemci olması gerekir. Pazarlama stratejilerinin belirlenmesi ve uygulanması, yönetimden alınmış talimatlar dahilindedir. Süreci denetleyen müdür, uygulamadaki eksiklerin giderilmesine yardımcı olur. Pazarlama planlarının ve saha faaliyetlerinin kontrolünden sorumlu olduğu için pozisyona birçok görev düşer.

Kurumsal Pazarlama Müdürü Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kurumsal pazarlama müdürü görev tanımı, işletmelerin ihtiyaçlarını tespit etmek ve uygun hizmetlerin tanıtılmasını sağlamaktır. Alım satım esasına dayalı iş stratejilerinin yaygınlaşması, firmalara müşterilik statüsü vermiştir. Yüzlerce müşterisi bulunan firmalar, ham madde ve yarı işlenmiş madde temin etmek için başka firmaların müşterisi olur. Satıcı taraf, alıcıya dair araştırmalarla gerekli standartları belirler. Ticaret hacmi, devamlılık durumu ve karşılıklı beklentiler değerlendirilir. Kurumsal talepleri analiz etmek, karşılanabilen ve karşılanamayan talepleri incelemek, üretim ve pazarlamada ihtiyaç duyulan yenilikleri gözlemlemek müdürün görevleri kapsamındadır. Müdür, pazarlama faaliyetlerine yön verebilecek detayları inceler. Oluşturduğu stratejiler pazarlama personelleri tarafından uygulanır. Pazarlama müdürü ne iş yapar sorusunun cevapları şöyledir:

 • Sektör piyasasını gözlemlemek.
 • Kullanıcı eğilimlerinin alıcı firmalarda sebep olacağı değişimleri tahmin etmek. 
 • Saha personelleriyle toplantı yapıp bilgi alışverişinde bulunmak. 
 • Arz talep değişiklikleri doğrultusunda yeni hizmetler planlamak.
 • Onaylanan projelerin uygulama sürecini yönetmek.
 • Aylık veya yıllık arama, SMS, e-posta planları hazırlamak. 
 • Geleneksel metotları destekleyecek dijital pazarlama yöntemleri geliştirmek. 
 • Dijital reklam ajanslarından hizmet alınacaksa, firmaları değerlendirmek ve karar sürecini yönetmek.
 • İdari kararlar alınırken pazarlama departmanının temsilciliğini yapmak.

Kurumsal Pazarlama Müdürü Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Kurumsal pazarlama müdürü, hizmet aşamalarının sorunsuz işlemesinde etkindir. Ürün tanıtımından sorumlu personeller için plan oluşturmak, alıcı beklentilerini değerlendirmek, öneriler sunmak için belirli düzeyde bilgi düzeyi gerekir. Pazarlama deneyimi saha personelleri için yeterli olabilir. Müdürler, süreç gözlemi yapabilmek ve hedef belirleyebilmek için teknik bilgiler kullanır. Alıcı gereksinimlerini ve firma donanımlarını kıyaslarken istatistik bilgileri gerekir. Yatırımların doğru yönde gerçekleşmesini sağlamak, finansal bilgilerle mümkündür. Modern pazarlama uygulamalarını takip etmek ve alana ilişkin projeler tasarlamak, bilişim teknolojilerine hâkim olmayı gerektirir. Kurumsal pazarlama müdürü nasıl olunur sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; lisans eğitimi veren fakültelerin Pazarlama, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İstatistik, İktisat ve Ekonometri bölümlerinin birinden mezun olunabilir.

Kurumsal Pazarlama Müdürü Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Kurumsal pazarlama müdürü eğitim konusunda yeterlilik göstermelidir. Teknik stratejiler kurgulanması ve bütçenin etkin kullanılabilmesi için akademik donanım gerekir. Kurumsal pazarlama müdürü, yönetimin kararlarını etkileyebilecek konumdadır. Firmalar, kalitelerini korumak için deneyimli ve bilgili adaylar tercih eder. Pazarlama müdürünün sektörü tanıması önemlidir. Doğru pazarlama metotları, rakip firmaların hata ve başarılarını değerlendirerek bulunabilir. Teknik yorumlamalar strateji belirlemeyi kolaylaştırır. Alıcılar, titiz planlanmış pazarlama metotlarıyla devamlı müşteri olabilir. Kurumsal pazarlama müdürü olmak için gereken şartlar mevcuttur. Kurumsal pazarlama müdürü olmak için gerekenler şu şekilde sıralanabilir: 

 • Proje süreçlerini yönetebilmek.
 • Etkili ve hızlı karar verebilmek. 
 • Danışmanlık yapabilmek.
 • Rapor hazırlayabilmek. 
 • Excel’de tablo hazırlayabilmek; Office programlarını profesyonel şekilde kullanabilmek. 
 • Disiplinli ve dikkatli bir şekilde süreci yürütmek.
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak.

Kurumsal Pazarlama Müdürü İşe Alım Şartları Nelerdir?

Kurumsal pazarlama müdürü iş ilanları adaylara çeşitli alanlarda iş imkanı sunar. Marka hizmetlerinin tanınması ve tercih edilmesi için yapılan çalışmalar, kurumsal pazarlama müdürünün yönetimindedir. Bu süreçte firmalar için teklifler hazırlamak, alıcıların iyi gözlemlenmesini gerektirir. Güncel verilerin toplanması, karşılaştırmalı olarak incelenmesi, hedef oluşturulması birçok faktöre bağlıdır. Kurumsal pazarlama müdürü işe alım şartları genel olarak şu şekildedir:

 • Yönetici pozisyonunda deneyimli olmak,
 • Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak,
 • Finansal süreçler hakkında bilgi sahibi olmak,
 • Hedef kitleyi ilgilendiren gelişmeler dahilinde, özgün stratejiler belirleyebilmek,
 • Pazarlama süreçleri hakkında bilgi sahibi olmak,
 • Yabancı dil bilgisine sahip olmak,
 • Güncel gelişmelere hâkim olmak.

Kurumsal pazarlama müdürü maaşları çeşitli faktörlere göre değişmektedir. Maaş miktarları şirkete, kişinin eğitim ve deneyimine göre değişiklik gösterir. Yönetim becerilerine sahip olmak bu süreçte oldukça önemlidir. Kariyer.net filtreleme özelliği sayesinde kurumsal pazarlama müdürü iş ilanları çalışma şekli, pozisyon seviyesi, şehir ve ilçe gibi kategorilere göre listelenebilir. Listelenen iş ilanlarında belirtilen şartları detaylı bir şekilde inceleyen adaylar kendilerine en uygun iş ilanına başvuru yapabilir.