Mağaza Satış Temsilcisi Nedir?

Mağaza Satış Temsilcisi Ne Demek?

Mağaza satış temsilcisi; toptan ya da perakende satış yapan mağazalarda, müşterinin ürün ile ilgili sorularını rahatlıkla yanıtlayabilecek düzeyde ürün hakkında bilgi sahibi olan ve ürünün satışını gerçekleştiren kişidir. Mağaza satış temsilcisi, potansiyel ürün alıcıları ile iletişim halindedir. Satmakta olduğu ürünün özelliklerini karşı tarafa doğru bir şekilde aktarıp, ürünün satılmasını sağlamakla görevlidir. Bu kişiler, ürün satışı yapmanın yanı sıra çalışmakta olduğu markayı da temsil etmektedir. Bu nedenle mesai saatleri içinde kendisinden, markaya ve markanın değerlerine uygun hareket etmesi beklenmektedir. Mağaza satış temsilcisi nedir, sorusuna diğer bir deyişle satış ve mağaza sorumlusu cevabı da verilebilir. Çünkü bu görevi yerine getirenler sadece ürün satışından değil, aynı zamanda mağazanın genel düzeninden de sorumludur. Mağaza satış temsilcisi görev tanımı ise kısaca; müşteri ile iyi ilişkiler kurarak, ürün hakkında doğru ve yararlı bilgiler verip bu iletişimi satışa dönüştürmek ve ek olarak mağazanın genel düzenini sağlamaktır.

Mağaza Satış Temsilcisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mağaza satış temsilcisi ürünün belirlenen hedefler doğrultusunda satışını gerçekleştirmenin yanı sıra pek çok farklı görev ve sorumluluğu olan mağaza elemanıdır. Mağaza satış temsilcisi ne iş yapar, sorusunun yanıtları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ürünlerin fiyatları hakkında bilgi sahibi olmanın yanı sıra bu fiyatların raflarda ya da ürünlerin üzerinde, müşteriye doğru olarak yansıtılmasını sağlamak.
 • Gerektiği durumlarda fiyat etiketlerini ve değişimlerini denetlemek.
 • Müşterinin olası satış sonrası sorunlarını çözmek için iade ve değişim işlemlerini gerçekleştirmek, olası şikayetlerle ilgilenmek.
 • Müşterinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ve müşterinin ihtiyacına yönelik en uygun ürünü bularak, önermek ve bu öneriyi satışa çevirmek.
 • Tüm reyon, vitrin ve teşhir alanlarının düzenli bir yapıda olduğundan emin olmak, bu anlamda gerekli çalışmaları ve denetlemeleri yapmak.
 • Sorumlu olduğu tüm ürünlerle ilgili geniş çaplı ve doğru bilgiye sahip olmak.
 • Müdürlerinin verdiği sorumlulukları eksiksiz bir biçimde tamamlamak.
 • Mağazada bulunan güncel kampanyalar hakkında müşteriyi doğru bir şekilde bilgilendirerek kampanyadan yaralanmasını sağlamak.
 • Temiz, düzenli ve özenli giyinmek.
 • Müşteri ile sıcak, samimi ve aynı zamanda dengeli bir ilişki kurmak.
 • Mevcut müşteri portföyünü genişleterek potansiyel yeni müşteriler edinmek.

Mağaza Satış Temsilcisi Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Mağaza satış temsilcisi olmak için en az lise öğrenimini tamamlamış olmak gerekmektedir. Lise öğrenimi tamamlayarak mezun olan kişiler, başvurularını gerçekleştirebilirler. Bu duruma ek olarak satılan ürünün kategorisine göre bazı pozisyonlarda üniversite mezuniyeti de aranabilmektedir.

Mağaza Satış Temsilcisi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Mağaza satış temsilcisi nasıl olunur, sorusuna verilebilecek ilk yanıt, insan ilişkilerinde başarılı olmaktır. Etkin iletişim becerisi, mağaza satış temsilcisinin bilgiyi sağlıklı bir şekilde müşteriye aktarmasını sağlamaktadır. İletişim becerisi aynı zamanda satışların artmasına da destek olabilir. Mağaza satış temsilcisi, mağazanın düzeninden ürünlerin sergilenmesine kadar pek çok farklı konudan sorumludur. Bu sebeple de planlama ve organizasyon becerisinin yüksek olması gerekmektedir. Bu mesleği yapan kişiler, mesai saatleri boyunca müşterilerle diyalog halinde olacağından olası özel sorunlarını müşterilere yansıtmamalıdır. Bunu sağlamak için yüksek motivasyona sahip olmak da mağaza satış temsilcisi olmak için gereken şartlar arasında yer almaktadır. Bunlara ek olarak çoğu mağazada satışlar bir bilgisayar programı üzerinden yapılması sebebiyle bu işte çalışmak isteyen kişinin bilgisayar kullanabilmesi de gerekmektedir. Mağazada bulunan diğer takım üyeleriyle uyum içinde çalışabilmek, bu meslek için gereken özelliklerden bir diğeridir. Takım çalışmasına yatkınlık ve iş birliğine açık olmak pek çok işverenin adaylarda aradığı özelliklerin başında gelmektedir. Mağazanın mevcut müşteri portföyünü geliştirmek amacıyla araştırma yapmaya ilgi duymak ve yeni potansiyel müşteriler yaratmak amacıyla girişimlerde bulunabilmek de bu alanda çalışabilmek için son derece önemli özelliklerdir.

Mağaza Satış Temsilcisi İşe Alım Şartları Nelerdir?

Mağaza satış temsilcisi olmak isteyenler, pek çok farklı sektör arasından seçim yapabilirler. Kişinin ilgi duyduğu alanda, ilgi duyduğu ürünleri satması genellikle daha başarılı olmasını sağlamaktadır. Aday kişi, yaptığı başvurunun ardından mağaza müdürü ile yapacağı görüşmeden sonra değerlendirilmeye alınır. Görüşmenin olumlu sonuçlanması durumunda mağaza satış temsilcisi olarak çalışmaya başlar. İş olanakları oldukça geniştir. Tekstil, gözlük, kozmetik, ayakkabı, elektronik, mobilya ve kitap gibi saymakla bitmeyecek kadar fazla ürün ve dolayısıyla da mağaza çeşidi bulunmaktadır. Mağaza satış temsilcisi bu farklı mağazacılık çeşitlerinden birini seçebilir. Satış ve iletişim yeteneği yüksek olan bir satış temsilcisinin ne sattığı fark etmeyecektir. Satılan ürün ne olursa olsun bu şekilde yetenekleri olan bir kişi kısa zaman içinde satmış olduğu yeni ürüne de alışarak, bu yeni ürünün başarılı bir şekilde satışını gerçekleştirecektir. Mağaza satış temsilcisi maaş miktarı birçok farklı faktöre göre değişiklik göstermektedir. Deneyim, bu faktörlerin başında gelmektedir. Aynı tahsil durumuna sahip çalışanlar arasında deneyim süresine göre maaş farklılıkları görülebilmektedir. Ayrıca satılan ürünün cinsi ve mağazanın sektörü de maaşları etkileyen bir diğer etken olarak sayılabilmektedir. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler mağaza satış temsilcisi iş ilanları arasından kendilerine uygun olanları değerlendirebilirler. Kariyer.net 'te yer alan ilanları inceleyerek başvurularını gerçekleştirebilirler. İlanlar il bazında da incelenebilir. İstanbul'da ikamet edenler İstanbul mağaza satış temsilcisi iş ilanları seçeneklerine göz atabilirler.