Zincir Mağazalar Satış Temsilcisi/Promotör Nedir?

Zincir Mağazalar Satış Temsilcisi/Promotör Ne Demek?

Zincir mağazalar satış temsilcisi nedir, sorusunu yanıtlamadan önce zincir mağazanın ne olduğu hakkında fikir sahibi olmak gerekir. Tek bir firmanın sahip olduğu, genellikle farklı semtlerde veya şehirlerde olan birden fazla sayıdaki perakende satış mağazalarına zincir mağaza denir. Hemen her sektörde zincir mağaza olabilir. En yaygın olanları ise temel tüketim maddelerinin satışının yapıldığı marketlerdir. Zincir mağazalar iki gruba ayrılır. Ülkenin farklı yerlerinde mağazası bulunan, ismi pek çok kişi tarafından duyulmuş olan mağazalara ulusal zincir mağazalar denirken, sadece bir şehirde, bir bölgede mağazaları bulunan ve o bölge halkı tarafından bilinen mağazalara yöresel zincir mağaza ismi verilir. Zincir mağazalar satış temsilcisi kimdir sorusuyla birlikte, zincir mağazalar satış temsilcisi kime denir, gibi sorulara yanıt verirken zincir mağaza perakende satış sistemiyle temel ilişkileri yürüten firma satış temsilcisine zincir mağazalar satış temsilcisi denir şeklinde bir ifade kullanmak doğru olur.

Zincir Mağazalar Satış Temsilcisi/Promotör Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Zincir mağazalar satış temsilcisi görevleri ve sorumlulukları oldukça çeşitlidir. Temel görevleri zincir perakende satış noktalarındaki satışı kontrol etmek ve satışı artırmak için gereklilikleri yerine getirmektir. Zincir mağazalar satış temsilcisi ne iş yapar, sorusuna zincir mağazaların yetkilileri ile ilişkileri kurar, siparişleri, sevkiyatları ve satışları takip eder, mağazalar ile temel ilişkileri yürütür, şeklinde cevap verilebilir. Satış noktalarını iyi tanır ve bu noktalardaki satış geliştirme planlarını bağlı olduğu firmanın üst düzey yetkilileri ile paylaşır. Ürünlerinin sergilendiği ve satışa sunulduğu reyonları ve fiyatlandırmaları kontrol eder. Reyon sorumluları ile işbirliği yaparak maksimum satış yapılmasına destek olur. Zincir mağazalar satış temsilcisi mağazada tanzim teşhir elemanı çalıştırılması planlanıyorsa bu planın geliştirilmesine ve uygulanmasına katkı sunar. Stok takibi, stokların satışa dönüştürülmesi, her ürünün raflarda bulunmasının sağlanması gibi asli görevleri de bulunur. Temsilci, düzenli ziyaretlerini aksatmamalı, siparişleri zamanında bildirmeli ve sipariş sevkiyatını takip etmelidir. Mağazalarla ilgili bilgileri, problemleri, görüşleri, gelişmeyi yetkililerine rapor olarak sunmalıdır. Mesela mağazaların bulunduğu yerlere bağlı olarak tüketim alışkanlıkları farklılık gösterebilir. Her mağaza için ayrı bir planlama, satışı az olan ürünler için ekstra satış desteği gerekebilir. Bu bilgileri yorumlayabilmek için mağazayı tanımak gerekir. Mağazayı en iyi tanıyan kişilerden biri Satış Temsilcisidir. Doğru gözlemleri doğru biçimde firmaya aktarmak hem çalışan, hem de iş veren açısından olumlu sonuçlar yaratır.

Zincir Mağazalar Satış Temsilcisi/Promotör Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Zincir mağazalarda satış temsilcisi olmak için özel bir eğitim almak zorunlu olmamakla birlikte üniversitelerin satış ve pazarlama ile ilgili bölümlerinden mezun olmak işe kabul için avantaj sağlayabilir. Satış departmanlarında çalışabilecek yeterlilikte eleman yetiştirmeyi amaçlayan 2 yılık meslek yüksekokulları da vardır. Satış temsilciliği mesleği için genellikle minimum lise düzeyinde eğitim şartı aranır. Bununla birlikte temel eğitim düzeyi düşük olmakla beraber kendini geliştirmiş, uzmanlaşmış satış temsilcileri de bulunur. Zincir mağazalar satış temsilcisi eğitimleri birçok özel kurum tarafından verilir. Eğitimlerin çoğunda eğitim bitiminde bir sertifikaya sahip olunur. Ayrıca firmalar kendi bünyelerinde de satış departmanı personeline çeşitli eğitim olanakları sunabilirler. Zincir mağazalar için görevlendirilmiş bir satış temsilcisinin sorumluluk sahibi olması, başladığı işi sonuna kadar götürebilecek, stres yönetiminde ve insan ilişkilerinde başarılı bireyler olması gerekir. Hareketli bir iş olduğundan enerjik yapıda insanlar için oldukça uygundur. Zincir Mağazalar Satış Temsilciliği hem ofis hem de dışarıda çalışmayı gerektiren bir meslektir. Çoğu firmada bu pozisyon için aktif araç kullanımı gerekebilir.

Zincir Mağazalar Satış Temsilcisi/Promotör Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Satış konusunda yetenekli olduğunu düşünenler zincir mağazalarla ilgilenen bir temsilci olmayı arzu edebilir ve zincir mağaza satış temsilcisi nasıl olunur diye sorabilir. Zincir mağazalar satış yapan firmalar için çok önemli satış noktalarıdır. Bu perakende satış noktalarında satış hızı ve hacmi son derece yüksektir. Mağazalar her bir ürünün farklı markalarda üretilmiş versiyonlarını bir arada satar. Örneğin, makarna reyonunda aynı cins makarnadan farklı markalara ait çok sayıda çeşit bulunur. Ayakkabı için veya elektronik alet için de aynı durum söz konusudur. Bu sebeple zincir mağazalar hem bir vitrin hem de bir rekabet sahasıdır. Satış konusunda özel ve son derece önemli pozisyonlardan biri olan zincir mağazalar satış temsilcisi olmak için satış konusunda öz güven ve yetenek gerekir. İş takibi ve analiz yeteneklerine sahip satış temsilcileri çalıştıkları firmayı temsil edebilecek kişiler olmalıdır.

Zincir Mağazalar Satış Temsilcisi/Promotör İşe Alım Şartları Nelerdir?

Tekstilden gıdaya, hazır giyime, teknoloji marketlere kadar birçok sektörde zincir mağazalar satış temsilcisi olarak görev almak mümkündür. Zincir mağaza satış temsilcisi iş ilanları, pek çok farklı sektörde ve farklı şehirde bulunur. Aday, eğer bir deneyimi varsa deneyim sahibi olduğu sektörün ilanlarına bakabilir. Kariyer.net ilanlarında çalışılmak istenen şehre göre ilanlar filtrelenerek aranabilir. Sektörün ihtiyacı olan personel ilanlarından kendi yeteneklerine ve özelliklerine uygun olanlar seçildikten sonra Kariyer.net üzerinden promotör iş ilanları seçeneklerine başvurulabilir. Bu başvurular esnasında CV ile birlikte firmaya özel olarak amaç ve hedefleri anlatan kısa bir ön yazı ekleme imkanı da vardır. İş başvurusundan sonra iş görüşmesine çağrılan adaylar belirlenen gün ve saatte mülakata giderler. Mülakatlar bir, iki ve hatta üç aşamalı olabilir. Kriterlere uyan adaylara işe kabul edildikleri bildirildikten sonra adaylar işe başlamak için gerekli evraklar hazırlar ve işe başlanır. Zincir mağazalar satış temsilcisi maaşları firmadan firmaya, sektörden sektöre değişir. Kariyer.net üzerinde yer alan çok sayıda ilan incelenerek zincir mağaza satış temsilcisi olarak çalışmanın ilk adımı atılabilir, iş başvurularında bulunulabilir ve başvurular takip edilebilir.