Mağaza Sorumlusu Nedir?

Mağaza Sorumlusu Nedir?

Mağaza Sorumlusu Ne Demek?

Mağaza sorumlusu, mağaza içerisindeki işleyişi yakından takip eden ve genel koordinasyonu sağlayan yetkili kişidir. Mağazanın amacına yönelik olarak yapılması gereken sorumlulukları idare eden ve gerektiğinde kendi üstlenen kişidir. Mağaza sorumlusu ne iş yapar sorusunun yanıtı hem çalışanları hem de ürünler kapsar. Bu alanda çalışan kişi, mağazada görev alan diğer çalışanları yönlendirir. Mağazanın açıldığı andan kapanana kadarki süreçte yerine getirilmesi gereken görevler ile dikkatlice ilgilenir. Bu anlamda mağaza sorumlusu nedir sorusuna şöyle yanıt verilebilir; mağazanın hem çalışanlar hem de müşteriler için her zaman en iyi seviyede olmasını sağlayan kişidir.

Mağaza Sorumlusu Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Mağaza sorumlusu olmak isteyen kişinin öncelikle lise diplomasına sahip olması gerekir. Firmalar, aradıkları birçok kriterin adaylarda bulunmasını ister. İşletmenin günlük sorumluluğunu üstlenebilecek, pratik ve dikkatli kişiler mağaza sorumlusu olarak işe başlayabilirler. Mağazanın daha iyi satış yapabilmesi ve müşterilerin memnun kalmaları için gerekenler bu kişi tarafından takip edilmelidir. Mağazada sorumlu olarak çalışmak isteyen kişi, iyi bir diksiyona sahip olmalıdır. Müşteriler ile düzgün bir şekilde iletişim kurmalı ve güler yüzlü olmalıdır. Kibar, sabırlı ve esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek kişiler bu pozisyon için daha uygundur. MS Office programlarının kullanımına hâkim olmak da işletmelerde sorumlu kişi olarak çalışmak isteyenlerin becerileri arasında bulunmalıdır. Mağazanın işleyişini güvenli şekilde idare edebilecek kişiler bu pozisyonda çalışabilirler.

Mağaza Sorumlusu Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mağaza sorumlusu, görevli olduğu işletmedeki araç ve gereçleri amacına uygun ve etkili bir şekilde kullanır. İşletmenin günlük işlerini üstlenmek durumunda olan mağaza sorumlusu görevlerini ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Mağazayı müşterilere yönelik olarak daha albenili hâle getirmek adına afiş, tanıtım ve levha hazırlar.
 • Satılan ürünler gıda kategorisinde yer alıyorsa tezgahlara yerleştirirken düzgün görünmeleri için gerekli hazırlıkları yapar.
 • İhtiyaç olan malzemeler söz konusu olduğunda depo ile iletişime geçerek eksikleri bildirir.
 • Mağazanın belirlenen saatlerde açılıp kapatılmasını sağlar.
 • Mağaza sorumlusu olan kişi, işletmenin düzenli ve temiz tutulmasını sağlar.
 • Kasa sayımı yapar ve aylık olarak mali dökümleri alır. Aynı zamanda yıllık olarak da envanter sayımı çalışmalarının yapılmasında etkili göreve sahiptir.
 • Ürünlerde fiyat değişikliği yapar ve etiket hazırlar.
 • Ana kasadan sorumludur, gerektiğinde kasiyerlere nakit sağlar.
 • Ürün tedarik etmek adına ilgili firmalar ile iletişime geçer.
 • Mesai bittiğinde o güne dair rapor alır.
 • Mağaza için müşteri portföyünü oluşturur.
 • Mağaza içi lojistik uygulamalarını yürütür.
 • Raflardaki ürünler eksildikçe yenilenmesini sağlar ve düzgün görünmeleri için uğraşır. Ürünlerin raf ömürlerini takip eder.
 • Mağaza çalışanlarını yönlendirir.
 • Müşteri ve personel ilişkilerini daima gözlemler ve kontrol altında tutar.
 • Müşterilerin öneri ve şikayetleri ile yakından ilgilenir.

Mağaza sorumlusu görev tanımı en genel haliyle; mağazanın genel olarak kontrolünü sağlamak şeklinde açıklanabilir. Mağaza sorumlusu ne demek sorusuna tüm bu görevlere bağlı olarak şöyle cevap verilebilir; mağazadaki düzen ve işleyişin en iyi şekilde sürdürülmesini sağlayan kişidir.

Mağaza Sorumlusu Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Mağaza sorumlusu olmak için en az lise mezunu olmak gerekir. Mağazadaki koordinasyonu en iyi şekilde sağlamak durumunda olan bu kişiler, lise diplomasına sahip olmak zorundadırlar. Lise mezunu olan ve gerekli şartları yerine getirebilecek kişiler mağaza sorumlusu olarak görev yapabilirler. Lisans programlarından mezun kişiler de mağaza sorumlusu olarak görev alabilir. Bu noktada eğitim alanı ile çalışma alanı uyumlu olmak zorunda değildir. Ama çoğu zaman İşletme bölümü gibi bölümlerde eğitim alınmış olunması işverenler tarafından tercih edilebilir.

Mağaza Sorumlusu İşe Alım Şartları Nelerdir?

Mağaza sorumlusu olmak isteyen kişiler pek çok firmada çalışma şansı yakalayabilirler. Bunun için ilk şart en az lise mezunu olmaktır. Başvuru sonrasında mülakat gerçekleştirdikten sonra firma tarafından değerlendirme süreci başlatılır. Her mağazanın adaylardan talep edeceği özellikler ve beceriler farklı olabilir. Her firmanın mağaza sorumlusu olarak çalışmak isteyen kişiden beklentileri farklıdır. İşe alım şartları firmadan firmaya değişir. Bazı işletmeler beş yıl gibi bir tecrübe ararken bazılarında böyle bir zorunluluk bulunmayabilir. Mağaza sorumlusu iş ilanları seçeneklerinde belirtilen detaylara bakılarak firmaların aradıkları özellikler öğrenilebilir. Mağazada sorumlu olarak çalışmak için girişken olunmalı ve iyi bir iletişim becerisine sahip olunmalıdır. Müşterilerin, mağazadan memnun ayrılmalarını sağlamak ana görevler arasında yer alır. Mağazalarda sorumlu olarak çalışmak isteyenler, çeşitli ürünler satan dükkanlarda ve marketlerde görev yapabilirler. Mobilya, tekstil, giyim, gıda, kozmetik ve teknoloji sektörleri mağaza sorumlusu olarak çalışılabilecek alanlar arasında yer alır. Markette sorumlu olarak çalışanlar daha çok ürün takibi ile ilgili görevleri üstlenirler. Tekstil ürünü ve ayakkabı satışı yapan mağazalarda görev alanlar müşteri odaklı, yoğun bir çalışma temposuna hazır olmalıdır. Mağaza sorumlusu ne kadar maaş alır sorusunun cevabı hem adayla hem de firmanın özellikleri ile alakalıdır. Mağaza sorumlusu maaşı; kişinin iş tecrübesi, eğitimi ve firmanın çalışma saatleri gibi detaylar doğrultusunda değişiklik gösterir. Bu işi yapmak isteyen kişiler, takip yeteneğine sahip olmalıdır. El çabukluğu bulunan ve özgüvenli kişiler bu meslek için uygundur. Mağazadaki genel düzenin gün boyunca sürdürülmesi konusunda yetenekli olanlar iş başvurusunda bulunabilirler. Mağaza sorumlusu olarak çalışmak isteyen kişiler Kariyer.net üzerinden Türkiye genelindeki iş ilanlarını inceleyebilirler.