Marka İletişim Uzmanı Nedir?

Marka İletişim Uzmanı Nedir?

Marka İletişim Uzmanı Ne Demek?

Marka iletişim uzmanı; bir şirketin pazarlama departmanına ya da direktörlüğüne bağlı olarak çalışır. Şirketin pazarlama iletişimini ve stratejilerini yürütmekle ve bu süreçleri takip etmekle sorumludur. Tüketicilerin markayı nerede, nasıl ve hangi özelliklerle konumlandıracağını belirler.

Marka İletişim Uzmanı Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Marka iletişim uzmanı şirketin özellikle satış ve pazarlama alanlarında önemli bir göreve sahiptir. Bu süreci yönetirken yerine getirmesi gereken görevler arasında şunlar bulunur;

  • Markanın iletişim stratejisini belirlemek ve bu stratejiye uygun bir şekilde süreçlerin yönetimini ve takibini yapmak,
  • Markanın iletişimini geliştirecek pazarlama etkinliklerinin ve organizasyonların neler olacağını belirlemek,
  • Sektör ve rakip analizlerini yapmak ve bu verilere göre marka iletişimini geliştirmek,
  • Geleneksel ve dijital medyada yürütülecek süreçleri belirlemek ve bu süreçler ile ilgili kreatif ve medya satın alma ajanslarıyla iletişime geçmek.
  • Marka iletişimi yürütülürken gerekli olan bütçeleri belirlemek,
  • Yürütülen tüm süreçlerin takibini yapmak ve bu süreçler ile ilgili bağlı olduğu departman veya kişilere raporlar sunmak.

Marka İletişim Uzmanı Olmak İçin Gerekenler

Marka iletişim uzmanı olmak isteyen kişilerin öncelikle üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren İletişim ve İşletme fakültelerinden lisans derecesiyle mezun olması gerekir. Marka iletişimi alanında ilerlemek isteyen kişiler, marka iletişim uzman yardımcısı pozisyonunda ya da ilgili başka bir pozisyonda belirli bir süre çalışıp tecrübe kazandıktan sonra marka iletişim uzmanı olarak çalışabilir.

Marka İletişim Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Marka iletişim uzmanı olabilmek için 4 yıllık eğitim veren üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekir. Önemli olan lisans eğitiminizi tamamlayıp mezun olduktan sonra benzer pozisyonda ve alanda kazandığınız iş tecrübelerdir.