Medya Planlama Müdürü Nedir?

Medya Planlama Müdürü Kimdir?

Kurum ve kuruluşların reklam ve halkla ilişkiler çalışmalarının hedef kitleye ulaştırılmasını sağlayan personel Medya Planlama Müdürüdür. Genellikle medya ajanslarının yürüttüğü bu çalışmalar, bazı kurumların iç departmanlarında da yürütülmektedir. Medya Planlama Müdürü olarak görev alan kişi, kurumun anlaşmalı olduğu medya ajansı ile ortak çalışabileceği gibi, bağımsız olarak şirketin bu alandaki faaliyetlerini de yürütebilir.

Medya Planlama Müdürünün Görevleri Nelerdir?

Sinema salonlarında, radyoda, televizyonda ya da basılı yayın gibi mecralarda yer alacak reklam gibi içeriklerin planlamasını yapmaktan sorumlu olan Medya Planlama Müdürü, bazı şirketlerde Medya Planlama Direktörü ya da Medya Planlama Uzmanı olarak da adlandırılabilir. Medya Planlama Müdürünün görevleri arasında şunlar bulunur;

  • Reklam giderlerini belirlemek; hangi mecra için ne kadar bütçe ayrılacağını hesaplamak,
  • Bütçeyi gelir ve gider bakımından analiz etmek,
  • Görev aldığı kurum adına yayınlanacak içerikleri reklam ya da PR ajansı ile paylaşmak,
  • Hedef grupları belirlemek,
  • Medya planlaması yapılacak olan reklam ya da teaser gibi içerikleri analiz ederek oluşabilecek bütçeyi hesaplayıp gelir gider dengesini korumak.

Kimler Medya Planlama Müdürü Sertifikasına/ Eğitimine Başvurabilir?

Halkla İlişkiler alanında hizmet veren PR ajanslarında çalışanlar, iletişim fakültesinden mezun olduktan sonra reklam ajanslarında çalışmak için iş başvurusunda bulunanlar ya da medya şirketlerinde bu görevde bulunmak isteyen kişiler, Medya Planlama eğitimine başvurabilir. Medya alanında faaliyet gösteren kurumların yanı sıra PR ajanslarında görev almak isteyen 4 yıllık lisans mezunu herkes Medya Planlama Sertifikası alabilir.

Medya Planlama Müdürü Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Üniversitelerin İletişim fakültelerinden mezun olanların yanı sıra, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları ya da 4 yıllık bir fakülteden mezun olmuş, ancak bu alanda kendini yetiştirmiş kişiler de Medya Planlama Müdürü olarak çalışabilir. Medya Planlama Müdürü olmak için bu alanda eğitim veren kurumlardan destek alınabilir. Reklam ve pazarlama başta olmak üzere hedef kitle davranışları ve insan psikolojisi üzerine eğitimler almak gerekebilir.

Medya Planlama Müdürü İş İlanları

Şu anda aktif iş ilanı yok

Bu pozisyon için şu anda aktif bir iş ilanı yok. Benzer pozisyonlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
7.370 / Aylık
3 kişinin ortalama maaşıdır.
Benzer Meslekler