Mekaniker Nedir?

Mekaniker Ne Demek?

Motorlu taşıtların tamirat ve düzenli bakımlarını yapmak üzere eğitilmiş ve uzmanlaşmış olan meslek çalışanlarına mekaniker denir. Mekaniker olmak, çok sayıda uygulamalı çalışmayı yapmayı da gerektirir. Mekaniker özellikle problem çözme konusunda doğrudan bir yaklaşım sergiler. Ulaşım ve otomotiv sektörünün de gelişmesiyle birlikte hizmet alanları da genişleyen mekaniker, çalıştığı işletmenin genel prensipleri doğrultusunda ekipmanların kullanımını yapar. Bazı mekanikerler; araba, kamyon ya da otobüs gibi araçlar üzerinde uzmanlaşabilir. Mekaniker dilerse daha karmaşık bir yapısı bulunan ve farklı markalara özgü motor sistemleri üzerinde uzmanlığını ilerletebilir.

Mekaniker Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Mekanik sistemlerinin tamir, bakım ve onarımını yapan mekaniker önemli görevleri üstlenir. Mekanikerin görevlerine genel hatları ile bakıldığında şu detaylar ortaya çıkar:

  • Bakım ve onarıma gereksinim duyulan mekanik sistemler için çalışmaya başlamadan önce ön keşif yapmak,
  • Araç ya da kompresör gibi mekaniklerin arızalarını tespit ederek hızlı çözümler üretmek,
  • Mekanik araçlardaki makine giriş ve çıkışlarını kontrol etmek,
  • Ekipmanların kurulumunu ve montajını, güvenlik önlemlerini dikkate alarak yapmak,
  • Mekanik cihazların arıza tespitinde doğru ölçüm cihazlarını kullanmak.

Mekaniker Olmak İçin Gerekenler

Mekaniker olabilmeniz için Endüstri Meslek Liselerinin Mekanik bölümlerinden mezun olmanız yeterli olur. İşinizde uzmanlaşmak istiyorsanız, aynı bölümün Meslek Yüksekokullarındaki programlarında eğitiminize devam edebilirsiniz.

Mekaniker Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Mekaniker olmak isteyenlerin eğitimleri arasında mekanik sistemleri tanımaya yönelik dersler yoğun olarak bulunur. Eğitimler esnasında Motorlu Araçta Arıza Teşhisi, Yanma Teknikleri, Hasarlı Araç İşlemleri, Gövde Mekaniği, Yenileştirme Teknikleri, Ön Düzen Ayarı, Otomotiv Mekaniği, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Makinelerin Bakım ve Onarımı, İş Makineleri Bakım ve Onarımı gibi zengin bir ders içeriği öğrencilere verilir.

ORTALAMA MAAŞ Detayları Gör
5.000 / Aylık
8 kişinin ortalama maaşıdır.
SONRAKİ KONU
Mekaniker Mülakatları